Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu roszczenia. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące roszczenia.
Stan klęski żywiołowej a roszczenia przedsiębiorców
Aktualizacja: 17.06.2020
W mediach nie brakowało w ostatnich tygodniach dyskusji, czy wprowadzenie w Polsce czasie epidemii stanu klęski żywiołowej jest możliwe i czy byłoby słuszne. Wyjaśniamy, w jakich sytuacjach można wprowadzić ten stan nadzwyczajny, jaki wpływ jego wprowadzenie miałoby na prawa i wolności obywatelskie oraz jakie roszczenia przysługiwałyby przedsiębiorcom w przypadku jego wprowadzenia. »
Nowe terminy przedawnienia roszczeń - skutki dla przedsiębiorców
Aktualizacja: 14.08.2018
9 lipca 2018 r. zmieniły się przepisy dotyczące przedawnienia roszczeń. W publikacji przedstawiamy, w jaki sposób zmieniły się terminy przedawnienia i jak nowelizacja wpłynie na relacje przedsiębiorców z konsumentami. »
Ujawnienie praw osobistych i roszczeń w księdze wieczystej
Aktualizacja: 06.03.2018
Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Księgi wieczyste mogą być także prowadzone w celu ustalenia stanu prawnego ograniczonych praw rzeczowych takich jak: własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej. »
Jakie roszczenia przysługują pracownikowi wobec którego stosowany jest mobbing?
Aktualizacja: 03.11.2017
Mobbing to zgodnie z definicją zawartą w kodeksie pracy, działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. »
Wspólnota mieszkaniowa może dochodzić roszczeń po ich nabyciu od właścicieli lokali
Aktualizacja: 13.09.2017
Ogół właścicieli lokali nieruchomości, tworzy wspólnotę mieszkaniową, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana – wskazuje ustawa o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2015 r., poz. 1892). Samo powstanie wspólnoty mieszkaniowej nie jest jednak wystarczające do tego, aby wspólnota mogła dochodzić wobec dewelopera roszczeń z tytułu rękojmi i roszczeń odszkodowawczych za wady części wspólnych budynku, czy wady poszczególnych lokali. »
Czym jest Europejski Nakaz Zapłaty?
Aktualizacja: 08.12.2014
Europejski Nakaz Zapłaty stanowi ułatwienie w rozwiązywaniu sporów między obywatelami i przedsiębiorcami w Unii Europejskiej. Ma za zadanie przyspieszenie i ograniczenie kosztów dochodzenia bezspornych roszczeń pieniężnych. Pozew o wydanie ENZ składa się przy użyciu specjalnego formularza. »
Aktualizacja: 07.11.2014
Jedną z podstawowych cech procesu cywilnego jest jego dwustronność. Oznacza to, że spór sądowy toczy się między dwiema stronami: powodem i pozwanym. Zdarza się jednak, że w charakterze jednej strony może (niekiedy musi) występować więcej niż jeden podmiot. Sytuację taką określa się mianem współuczestnictwa. Czym jest współuczestnictwo formalne? »
Jak walczyć z mobbingiem w pracy?
Aktualizacja: 12.08.2014
Mobbing w pracy jest coraz częściej spotykanym zjawiskiem w praktykach firmowych. Polega najczęściej na znęcaniu psychicznym wobec podwładnych bądź współpracowników. Niestety działania spełniające przesłanki mobbingu nie tak łatwo udowodnić. Kiedy możemy mówić o zaistnieniu mobbingu w pracy? I jak z nim walczyć? »
Kiedy przedawniają się roszczenia z umowy najmu?
Aktualizacja: 02.05.2011
Przedawnienie roszczeń ma ten skutek, że nie ma możliwości przymusowego dochodzenia spełnienia. Roszczenia dotyczące zapłaty czynszu, jako roszczenia okresowe przedawniają się po trzech latach. »
Odpowiedzialność i roszczenia za odrywające się części budowli
Aktualizacja: 08.05.2012
Rynek nieruchomości rozwija się bardzo prężnie. W mgnieniu oka powstają nowe, bardzo ładnie wyglądające osiedla. Mimo tego podążając ulicami miast często spotykamy stare kamienice i budynki, których stan techniczny budzi wiele zastrzeżeń. Biorąc ten fakt pod uwagę, można postawić sobie wiele pytań o charakterze prawnym, które będą miały duże znaczenie praktyczne. »
Roszczenia z umowy przedwstępnej
Aktualizacja: 19.05.2011
Co powinno sie znajdować w umowie przedwstępnej z deweloperem, aby była ważna? Cz y przysługuje mi zwrot zadatku? Czy roszczenia z takiej umowy się przedawniają? »
Magdalena Wilk: Obostrzenia dla przedsiębiorców są niezgodne z konstytucją [PODCAST]
Nawet 70 tyś. zł dotacji na rozwój rekreacji