| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Na jaki adres kierować wezwanie do zapłaty?

Na jaki adres kierować wezwanie do zapłaty?

Przed skierowaniem sprawy do sądu należy wysłać do dłużnika wezwanie do zapłaty. W przypadku, gdy dłużnikiem jest przedsiębiorca na podstawie rejestru CEIDG nie jest możliwe ustalenie jego adresu zamieszkania. Czy wystarczające jest wysłanie wezwania do zapłaty tylko na adres prowadzenia działalności?

Przedsądowe wezwanie do zapłaty

Wezwanie do zapłaty ma na celu polubowne zakończenie sporu. Aby wezwanie było skuteczne musi zostać wysłane w taki sposób, żeby adresat mógł zapoznać się z jego treścią. Co ważne nie jest istotne na jaki adres wezwanie do zapłaty zostanie wysłane. Istotne jest, aby wezwanie było doręczone osobiści do rąk dłużnika.

Jeżeli pod adresem korespondencyjnym bądź adresem prowadzenia działalności dłużnik takie wezwanie odebrał, jest ono skutecznie skierowane do dłużnika. Dla pewności warto wysyłać wezwania za potwierdzeniem odbioru.

Adres znajdź w umowie

Niespłacany dług ma swoje źródło w czynności prawnej pomiędzy podmiotami, która w znaczącej ilości przypadków będzie stwierdzona umową. Warto więc w umowie zawierać adres korespondencyjny pomiędzy jej stronami. W takim przypadku wezwanie do zapłaty powinno być wysłane na adres, wskazany jako adres do doręczeń przez dłużnika w umowie zawartej przez niego z wierzycielem. Jeżeli taki adres nie wynika z umowy, wysłanie wezwania do zapłaty na adres korespondencyjny i na adres siedziby dłużnika będzie wystarczające.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Jaki adres w pozwie?

Gdy wezwanie do zapłaty nie przynosi skutku należy złożyć pozew do sądu. Sytuacja komplikuje się, gdyż w pozwie należy dokładnie określić miejsce zamieszkania stron. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem pozew skierowany przeciwko osobie fizycznej, prowadzącej działalność gospodarczą, powinien wskazywać miejsce zamieszkania tej osoby.

Siedzibą osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą jest zatem jej miejsce zamieszkania, a nie miejsce prowadzenia działalności. Zgodnie z art. 37 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej CEIDG nie udostępnia danych dotyczących adresu zamieszkania przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, prowadzącymi działalność gospodarczą.

Określenie miejsca zamieszkania przedsiębiorcy staję się dla wierzyciela problematyczne.

Ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty - WZÓR PISMA

Jak wpisać dłużnika do rejestru dłużników?

Co można zrobić?

W takiej sytuacji powód musi wystąpić do Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Wydział Udostępniania Danych z wnioskiem o udzielenie informacji o miejscu zamieszkania pozwanego. Należy zaznaczyć, że dane przedsiębiorcy, nawet jeżeli jest on osobą fizyczną, nie korzystają z ochrony przewidzianej przez ustawę o ochronie danych osobowych

Kiedy należy wysłać wezwanie do zapłaty?

Jak odzyskać dług?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »