reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Jak odzyskać dług?

Jak odzyskać dług?

Jakie prawa przysługują wierzycielowi, gdy chce skutecznie odzyskać dług? Czy istnieją pozasądowe, alternatywne drogi jego wyegzekwowania? Dowiedz się w jaki sposób można odzyskać swój dług.

Wezwanie do zapłaty

Pierwszym krokiem, jaki może podjąć wierzyciel jest wystosowanie do dłużnika przedsądowego wezwania do zapłaty. Może to uczynić sam, posłużyć się firmą windykacyjną lub zwrócić się do adwokata lub radcy prawnego. Wezwanie to powinno być wyrażone na piśmie i wysłane listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, e-mailem lub faksem. Bezpieczną możliwością jest też przekazanie informacji telefonicznie i nagranie rozmowy.

Z pomocą mediatora

Wierzyciel może przed wniesieniem pozwu do sądu skorzystać z mediacji. Jej wynikiem jest zawarcie z dłużnikiem umowy o mediacji, z określeniem przedmiotu mediacji, osoby mediatora oraz sposób jego wyboru. Wszczęcie mediacji następuje zawsze z chwilą doręczenia mediatorowi wniosku o przeprowadzenie mediacji z dołączonym dowodem jego odpisu drugiej stronie

Windykacja przedsądowa

Mediacja jest dobrowolna, dlatego może do niej dojść jedynie za zgodą wszystkich stron.

Może być ona prowadzona w toku sprawy, aż do zamknięcia pierwszego posiedzenia sąd ma prawo skierować strony do mediacji, po zamknięci posiedzenia zrobi to wyłącznie na zgodny wniosek stron. Mediacja zawarta w ten sposób, po zatwierdzeniu przez sąd stanowi podstawę do umorzenia sprawy.

Zapisz się na nasz Newsletter!

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Potrącenie długu

Z potrącenia długu można skorzystać w wypadku, gdy wierzyciel nie uregulował roszczeń należnych jego dłużnikowi i tylko w enumeratywnie określonych w ustawie przypadkach. Dopuszczalne są potrącenia w przypadku gdy przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, muszą być one wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem albo innym organem państwowym. Nie wolno potrącić wierzytelności nieulegających zajęciu, o dostarczenie środków utrzymania, wynikających z czynów niedozwolonych oraz tych, co do których potrącenie jest wyłączone przepisami szczególnymi.

Potrącenie odbywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie.

Jakie korzyści daje potrącenie?

Jeżeli jednak strony nie porozumieją się, jeden z wierzycieli ma prawo wytoczyć powództwo wzajemne, którego skutkiem będzie zaspokojenie jego roszczenia z kwoty, którą jest winien swojemu dłużnikowi. Powództwo takie jest skuteczne jedynie w wypadku, gdy roszczenia wzajemne nadają się do potrącenia.

Obrót wierzytelnościami

Możliwa jest również sprzedaż wierzytelności, która polega na tym, że nabywca wierzytelności dochodzi zapłaty długu przez dłużnika. W takim przypadku niedopuszczalne jest pogorszenie sytuacji dłużnika. Wysokość ceny wierzytelności zazwyczaj zależy od sposobu rozliczenia się z wierzycielem. Do skutecznego przeniesienia wierzytelności wierzyciel musi zawrzeć umowę , pod warunkiem, że nie sprzeciwia się to zastrzeżeniu umownemu umowie zawartej dłużnikiem. Wraz z wierzytelnością nabywca staje się podmiotem wszystkich związanych z nią praw. 

Przejęcie długu, czyli jak spłacić czyjeś zobowiązania - porada

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wojtowicz-Janicka

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama