REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
odzyskanie długu fot. Fotolia
odzyskanie długu fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie prawa przysługują wierzycielowi, gdy chce skutecznie odzyskać dług? Czy istnieją pozasądowe, alternatywne drogi jego wyegzekwowania? Dowiedz się w jaki sposób można odzyskać swój dług.

Wezwanie do zapłaty

Pierwszym krokiem, jaki może podjąć wierzyciel jest wystosowanie do dłużnika przedsądowego wezwania do zapłaty. Może to uczynić sam, posłużyć się firmą windykacyjną lub zwrócić się do adwokata lub radcy prawnego. Wezwanie to powinno być wyrażone na piśmie i wysłane listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, e-mailem lub faksem. Bezpieczną możliwością jest też przekazanie informacji telefonicznie i nagranie rozmowy.

REKLAMA

Z pomocą mediatora

Wierzyciel może przed wniesieniem pozwu do sądu skorzystać z mediacji. Jej wynikiem jest zawarcie z dłużnikiem umowy o mediacji, z określeniem przedmiotu mediacji, osoby mediatora oraz sposób jego wyboru. Wszczęcie mediacji następuje zawsze z chwilą doręczenia mediatorowi wniosku o przeprowadzenie mediacji z dołączonym dowodem jego odpisu drugiej stronie

Windykacja przedsądowa

Mediacja jest dobrowolna, dlatego może do niej dojść jedynie za zgodą wszystkich stron.

Może być ona prowadzona w toku sprawy, aż do zamknięcia pierwszego posiedzenia sąd ma prawo skierować strony do mediacji, po zamknięci posiedzenia zrobi to wyłącznie na zgodny wniosek stron. Mediacja zawarta w ten sposób, po zatwierdzeniu przez sąd stanowi podstawę do umorzenia sprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na nasz Newsletter!

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Potrącenie długu

Z potrącenia długu można skorzystać w wypadku, gdy wierzyciel nie uregulował roszczeń należnych jego dłużnikowi i tylko w enumeratywnie określonych w ustawie przypadkach. Dopuszczalne są potrącenia w przypadku gdy przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, muszą być one wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem albo innym organem państwowym. Nie wolno potrącić wierzytelności nieulegających zajęciu, o dostarczenie środków utrzymania, wynikających z czynów niedozwolonych oraz tych, co do których potrącenie jest wyłączone przepisami szczególnymi.

Potrącenie odbywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie.

Jakie korzyści daje potrącenie?

Jeżeli jednak strony nie porozumieją się, jeden z wierzycieli ma prawo wytoczyć powództwo wzajemne, którego skutkiem będzie zaspokojenie jego roszczenia z kwoty, którą jest winien swojemu dłużnikowi. Powództwo takie jest skuteczne jedynie w wypadku, gdy roszczenia wzajemne nadają się do potrącenia.

Obrót wierzytelnościami

Możliwa jest również sprzedaż wierzytelności, która polega na tym, że nabywca wierzytelności dochodzi zapłaty długu przez dłużnika. W takim przypadku niedopuszczalne jest pogorszenie sytuacji dłużnika. Wysokość ceny wierzytelności zazwyczaj zależy od sposobu rozliczenia się z wierzycielem. Do skutecznego przeniesienia wierzytelności wierzyciel musi zawrzeć umowę , pod warunkiem, że nie sprzeciwia się to zastrzeżeniu umownemu umowie zawartej dłużnikiem. Wraz z wierzytelnością nabywca staje się podmiotem wszystkich związanych z nią praw. 

Przejęcie długu, czyli jak spłacić czyjeś zobowiązania - porada

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA