REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
odzyskanie długu fot. Fotolia
odzyskanie długu fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie prawa przysługują wierzycielowi, gdy chce skutecznie odzyskać dług? Czy istnieją pozasądowe, alternatywne drogi jego wyegzekwowania? Dowiedz się w jaki sposób można odzyskać swój dług.

Wezwanie do zapłaty

Pierwszym krokiem, jaki może podjąć wierzyciel jest wystosowanie do dłużnika przedsądowego wezwania do zapłaty. Może to uczynić sam, posłużyć się firmą windykacyjną lub zwrócić się do adwokata lub radcy prawnego. Wezwanie to powinno być wyrażone na piśmie i wysłane listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, e-mailem lub faksem. Bezpieczną możliwością jest też przekazanie informacji telefonicznie i nagranie rozmowy.

REKLAMA

Z pomocą mediatora

Wierzyciel może przed wniesieniem pozwu do sądu skorzystać z mediacji. Jej wynikiem jest zawarcie z dłużnikiem umowy o mediacji, z określeniem przedmiotu mediacji, osoby mediatora oraz sposób jego wyboru. Wszczęcie mediacji następuje zawsze z chwilą doręczenia mediatorowi wniosku o przeprowadzenie mediacji z dołączonym dowodem jego odpisu drugiej stronie

Windykacja przedsądowa

Mediacja jest dobrowolna, dlatego może do niej dojść jedynie za zgodą wszystkich stron.

Może być ona prowadzona w toku sprawy, aż do zamknięcia pierwszego posiedzenia sąd ma prawo skierować strony do mediacji, po zamknięci posiedzenia zrobi to wyłącznie na zgodny wniosek stron. Mediacja zawarta w ten sposób, po zatwierdzeniu przez sąd stanowi podstawę do umorzenia sprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na nasz Newsletter!

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Potrącenie długu

Z potrącenia długu można skorzystać w wypadku, gdy wierzyciel nie uregulował roszczeń należnych jego dłużnikowi i tylko w enumeratywnie określonych w ustawie przypadkach. Dopuszczalne są potrącenia w przypadku gdy przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, muszą być one wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem albo innym organem państwowym. Nie wolno potrącić wierzytelności nieulegających zajęciu, o dostarczenie środków utrzymania, wynikających z czynów niedozwolonych oraz tych, co do których potrącenie jest wyłączone przepisami szczególnymi.

Potrącenie odbywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie.

Jakie korzyści daje potrącenie?

Jeżeli jednak strony nie porozumieją się, jeden z wierzycieli ma prawo wytoczyć powództwo wzajemne, którego skutkiem będzie zaspokojenie jego roszczenia z kwoty, którą jest winien swojemu dłużnikowi. Powództwo takie jest skuteczne jedynie w wypadku, gdy roszczenia wzajemne nadają się do potrącenia.

Obrót wierzytelnościami

Możliwa jest również sprzedaż wierzytelności, która polega na tym, że nabywca wierzytelności dochodzi zapłaty długu przez dłużnika. W takim przypadku niedopuszczalne jest pogorszenie sytuacji dłużnika. Wysokość ceny wierzytelności zazwyczaj zależy od sposobu rozliczenia się z wierzycielem. Do skutecznego przeniesienia wierzytelności wierzyciel musi zawrzeć umowę , pod warunkiem, że nie sprzeciwia się to zastrzeżeniu umownemu umowie zawartej dłużnikiem. Wraz z wierzytelnością nabywca staje się podmiotem wszystkich związanych z nią praw. 

Przejęcie długu, czyli jak spłacić czyjeś zobowiązania - porada

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA