REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
odzyskanie długu fot. Fotolia
odzyskanie długu fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jakie prawa przysługują wierzycielowi, gdy chce skutecznie odzyskać dług? Czy istnieją pozasądowe, alternatywne drogi jego wyegzekwowania? Dowiedz się w jaki sposób można odzyskać swój dług.

Wezwanie do zapłaty

Pierwszym krokiem, jaki może podjąć wierzyciel jest wystosowanie do dłużnika przedsądowego wezwania do zapłaty. Może to uczynić sam, posłużyć się firmą windykacyjną lub zwrócić się do adwokata lub radcy prawnego. Wezwanie to powinno być wyrażone na piśmie i wysłane listem poleconym z potwierdzeniem odbioru, e-mailem lub faksem. Bezpieczną możliwością jest też przekazanie informacji telefonicznie i nagranie rozmowy.

REKLAMA

Z pomocą mediatora

Wierzyciel może przed wniesieniem pozwu do sądu skorzystać z mediacji. Jej wynikiem jest zawarcie z dłużnikiem umowy o mediacji, z określeniem przedmiotu mediacji, osoby mediatora oraz sposób jego wyboru. Wszczęcie mediacji następuje zawsze z chwilą doręczenia mediatorowi wniosku o przeprowadzenie mediacji z dołączonym dowodem jego odpisu drugiej stronie

Windykacja przedsądowa

Mediacja jest dobrowolna, dlatego może do niej dojść jedynie za zgodą wszystkich stron.

Może być ona prowadzona w toku sprawy, aż do zamknięcia pierwszego posiedzenia sąd ma prawo skierować strony do mediacji, po zamknięci posiedzenia zrobi to wyłącznie na zgodny wniosek stron. Mediacja zawarta w ten sposób, po zatwierdzeniu przez sąd stanowi podstawę do umorzenia sprawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na nasz Newsletter!

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Potrącenie długu

Z potrącenia długu można skorzystać w wypadku, gdy wierzyciel nie uregulował roszczeń należnych jego dłużnikowi i tylko w enumeratywnie określonych w ustawie przypadkach. Dopuszczalne są potrącenia w przypadku gdy przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, muszą być one wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem albo innym organem państwowym. Nie wolno potrącić wierzytelności nieulegających zajęciu, o dostarczenie środków utrzymania, wynikających z czynów niedozwolonych oraz tych, co do których potrącenie jest wyłączone przepisami szczególnymi.

Potrącenie odbywa się przez oświadczenie złożone drugiej stronie.

Jakie korzyści daje potrącenie?

Jeżeli jednak strony nie porozumieją się, jeden z wierzycieli ma prawo wytoczyć powództwo wzajemne, którego skutkiem będzie zaspokojenie jego roszczenia z kwoty, którą jest winien swojemu dłużnikowi. Powództwo takie jest skuteczne jedynie w wypadku, gdy roszczenia wzajemne nadają się do potrącenia.

Obrót wierzytelnościami

Możliwa jest również sprzedaż wierzytelności, która polega na tym, że nabywca wierzytelności dochodzi zapłaty długu przez dłużnika. W takim przypadku niedopuszczalne jest pogorszenie sytuacji dłużnika. Wysokość ceny wierzytelności zazwyczaj zależy od sposobu rozliczenia się z wierzycielem. Do skutecznego przeniesienia wierzytelności wierzyciel musi zawrzeć umowę , pod warunkiem, że nie sprzeciwia się to zastrzeżeniu umownemu umowie zawartej dłużnikiem. Wraz z wierzytelnością nabywca staje się podmiotem wszystkich związanych z nią praw. 

Przejęcie długu, czyli jak spłacić czyjeś zobowiązania - porada

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA