reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Windykacja przedsądowa

Windykacja przedsądowa

Windykacja przedsądowa ma na celu skłonienie dłużnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia poprzez wskazanie z jednej strony na sankcje w przypadku odmowy zapłaty, a z drugiej strony - na korzyści związane z zastosowaniem się do żądań wierzyciela.

W przypadku nieskuteczności podjętych działań negocjacyjnych etap przedsądowy doprowadzić ma do uzyskania zabezpieczenia wierzytelności lub przygotowania dokumentacji na potrzeby procesu cywilnego.

Krok po kroku

 1. Wykonaj telefon kontrolny i ustal przyczyny opóźnienia i planowany termin płatności.
 2. W przypadku niedotrzymania przez dłużnika ustaleń wystosuj grzeczne acz stanowcze przypomnienie o terminie płatności – pierwsze wezwanie do zapłaty.
 3. Ponów telefon do dłużnika w dniu planowanego doręczenia wezwania – zapewnij o woli dalszej współpracy i ustal termin płatności.
 4. W przypadku uchybienia wynegocjowanemu terminowi płatności – wyślij drugie wezwanie do zapłaty z zakreśleniem terminu i sankcji w przypadku braku reakcji ze strony dłużnika. Wezwanie skierowane do osób fizycznych (np. jednoosobowych przedsiębiorców, wspólników spółki cywilnej ) wyślij także na adres domowy.
 5. Nawiąż ponownie kontakt telefoniczny - ustal termin płatności; wskaż na korzyści związane z dobrowolnym spełnieniem świadczenia np. odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę; zażądaj potwierdzenia deklaracji dłużnika na piśmie (uznanie długu).
 6. W przypadku braku po stronie dłużnika dobrej woli, uchybienia zakreślonemu w drugim wezwaniu lub ustalonemu w negocjacjach terminowi płatności – wyślij przedsądowe wezwane do zapłaty ze wskazaniem kosztów postępowania i ostatecznego terminu zapłaty.
 7. Zadzwoń i zapewnij dłużnika, iż przez wzgląd na dobrą współpracę wierzyciel odstąpi od drogi sądowej w przypadku zapłaty lub przedstawienia przez dłużnika pełnego zabezpieczenia wierzytelności.
 8. Nieskuteczność dotychczasowych działań stanowi przesłankę wniesienia powództwa.
 9. Po złożeniu pozwu nie omieszkaj zakomunikować to dłużnikowi załączając kopię pozwu i wskazując na możliwość cofnięcia powództwa w przypadku zapłaty.
 10. Okres postępowania sądowego wykorzystaj na czynności związane z ustaleniem majątku dłużnika.
 11. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego daj jeszcze jedną szansę dłużnikowi – wystosuj przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty; wskaż, iż wszczęcie egzekucji spowoduje zwiększenie kosztów obsługi zadłużenia o min. 15 %.
 12. W przypadku braku reakcji ze strony dłużnika sporządź wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego; wniosek skieruj do komornika uchodzącego za skutecznego, a w przypadku braku rozeznania do komornika właściwego dla rewiru sąsiedniego (po uprzedniej konsultacji z kancelarią komornika). 

Zobacz również serwis: ABC windykacji

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czym jest windykacja przedsądowa?
Czym jest windykacja przedsądowa?

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

POLAUDIT Sp. z o. o.

Podatki, rachunkowość, audyt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama