REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Windykacja przedsądowa

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
Czym jest windykacja przedsądowa?
Czym jest windykacja przedsądowa?

REKLAMA

REKLAMA

Windykacja przedsądowa ma na celu skłonienie dłużnika do dobrowolnego spełnienia świadczenia poprzez wskazanie z jednej strony na sankcje w przypadku odmowy zapłaty, a z drugiej strony - na korzyści związane z zastosowaniem się do żądań wierzyciela.

W przypadku nieskuteczności podjętych działań negocjacyjnych etap przedsądowy doprowadzić ma do uzyskania zabezpieczenia wierzytelności lub przygotowania dokumentacji na potrzeby procesu cywilnego.

REKLAMA

Krok po kroku

 1. Wykonaj telefon kontrolny i ustal przyczyny opóźnienia i planowany termin płatności.
 2. W przypadku niedotrzymania przez dłużnika ustaleń wystosuj grzeczne acz stanowcze przypomnienie o terminie płatności – pierwsze wezwanie do zapłaty.
 3. Ponów telefon do dłużnika w dniu planowanego doręczenia wezwania – zapewnij o woli dalszej współpracy i ustal termin płatności.
 4. W przypadku uchybienia wynegocjowanemu terminowi płatności – wyślij drugie wezwanie do zapłaty z zakreśleniem terminu i sankcji w przypadku braku reakcji ze strony dłużnika. Wezwanie skierowane do osób fizycznych (np. jednoosobowych przedsiębiorców, wspólników spółki cywilnej ) wyślij także na adres domowy.
 5. Nawiąż ponownie kontakt telefoniczny - ustal termin płatności; wskaż na korzyści związane z dobrowolnym spełnieniem świadczenia np. odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę; zażądaj potwierdzenia deklaracji dłużnika na piśmie (uznanie długu).
 6. W przypadku braku po stronie dłużnika dobrej woli, uchybienia zakreślonemu w drugim wezwaniu lub ustalonemu w negocjacjach terminowi płatności – wyślij przedsądowe wezwane do zapłaty ze wskazaniem kosztów postępowania i ostatecznego terminu zapłaty.
 7. Zadzwoń i zapewnij dłużnika, iż przez wzgląd na dobrą współpracę wierzyciel odstąpi od drogi sądowej w przypadku zapłaty lub przedstawienia przez dłużnika pełnego zabezpieczenia wierzytelności.
 8. Nieskuteczność dotychczasowych działań stanowi przesłankę wniesienia powództwa.
 9. Po złożeniu pozwu nie omieszkaj zakomunikować to dłużnikowi załączając kopię pozwu i wskazując na możliwość cofnięcia powództwa w przypadku zapłaty.
 10. Okres postępowania sądowego wykorzystaj na czynności związane z ustaleniem majątku dłużnika.
 11. Po uzyskaniu tytułu wykonawczego daj jeszcze jedną szansę dłużnikowi – wystosuj przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty; wskaż, iż wszczęcie egzekucji spowoduje zwiększenie kosztów obsługi zadłużenia o min. 15 %.
 12. W przypadku braku reakcji ze strony dłużnika sporządź wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego; wniosek skieruj do komornika uchodzącego za skutecznego, a w przypadku braku rozeznania do komornika właściwego dla rewiru sąsiedniego (po uprzedniej konsultacji z kancelarią komornika). 

Zobacz również serwis: ABC windykacji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA