Windykacja przedsądowa
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku nieskuteczności podjętych działań negocjacyjnych etap przedsądowy doprowadzić ma do uzyskania zabezpieczenia wierzytelności lub przygotowania dokumentacji na potrzeby procesu cywilnego.
REKLAMA
Krok po kroku
- Wykonaj telefon kontrolny i ustal przyczyny opóźnienia i planowany termin płatności.
- W przypadku niedotrzymania przez dłużnika ustaleń wystosuj grzeczne acz stanowcze przypomnienie o terminie płatności – pierwsze wezwanie do zapłaty.
- Ponów telefon do dłużnika w dniu planowanego doręczenia wezwania – zapewnij o woli dalszej współpracy i ustal termin płatności.
- W przypadku uchybienia wynegocjowanemu terminowi płatności – wyślij drugie wezwanie do zapłaty z zakreśleniem terminu i sankcji w przypadku braku reakcji ze strony dłużnika. Wezwanie skierowane do osób fizycznych (np. jednoosobowych przedsiębiorców, wspólników spółki cywilnej ) wyślij także na adres domowy.
- Nawiąż ponownie kontakt telefoniczny - ustal termin płatności; wskaż na korzyści związane z dobrowolnym spełnieniem świadczenia np. odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę; zażądaj potwierdzenia deklaracji dłużnika na piśmie (uznanie długu).
- W przypadku braku po stronie dłużnika dobrej woli, uchybienia zakreślonemu w drugim wezwaniu lub ustalonemu w negocjacjach terminowi płatności – wyślij przedsądowe wezwane do zapłaty ze wskazaniem kosztów postępowania i ostatecznego terminu zapłaty.
- Zadzwoń i zapewnij dłużnika, iż przez wzgląd na dobrą współpracę wierzyciel odstąpi od drogi sądowej w przypadku zapłaty lub przedstawienia przez dłużnika pełnego zabezpieczenia wierzytelności.
- Nieskuteczność dotychczasowych działań stanowi przesłankę wniesienia powództwa.
- Po złożeniu pozwu nie omieszkaj zakomunikować to dłużnikowi załączając kopię pozwu i wskazując na możliwość cofnięcia powództwa w przypadku zapłaty.
- Okres postępowania sądowego wykorzystaj na czynności związane z ustaleniem majątku dłużnika.
- Po uzyskaniu tytułu wykonawczego daj jeszcze jedną szansę dłużnikowi – wystosuj przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty; wskaż, iż wszczęcie egzekucji spowoduje zwiększenie kosztów obsługi zadłużenia o min. 15 %.
- W przypadku braku reakcji ze strony dłużnika sporządź wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego; wniosek skieruj do komornika uchodzącego za skutecznego, a w przypadku braku rozeznania do komornika właściwego dla rewiru sąsiedniego (po uprzedniej konsultacji z kancelarią komornika).
Zobacz również serwis: ABC windykacji
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.