REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty

Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty /fot.Fotolia
Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty /fot.Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy zawierają transkacje nie tylko z podmiotami krajowymi, ale również z zagranicznymi. W obu przypadkach może wystąpić ryzyko niewywiązania się kontrahenta z zawartej umowy. W celu dochodzenia roszczeń od kontrahenta zagranicznego można wystąpić o wydanie Europejskiego Nakazu Zapłaty. Procedura wydania ENZ jest szybsza, łatwiejsza oraz w wielu przypadkach bardziej oszczędna.

Podstawa prawna

Dochodzenie roszczeń na podstawie Europejskiego Nakazu Zapłaty (ENZ) regulowane jest Rozporządzeniem (WE) nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanawiającym postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty (Dz. U. UE L z dnia 30 grudnia 2006 r.).

REKLAMA

Zobacz: Jak działa e-sąd?

Wyłączenie spraw

Niniejsze rozporządzenie znajduje zastosowanie do transgranicznych spraw cywilnych i handlowych, bez względu na rodzaj sądu lub trybunału. Jednakże należy pamiętać, że nie ma ono zastosowania do spraw skarbowych, celnych, administracyjnych, ani dotyczących odpowiedzialności państwa za działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej (acta iure imperii).

Rozporządzenie nie znajduje również zastosowania do spraw dotyczących:

- praw majątkowych wynikających ze stosunków małżeńskich, testamentów i dziedziczenia;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- upadłości, postępowania związanego z likwidacją niewypłacalnych spółek lub innych osób prawnych, postępowań pojednawczych, układów oraz innych analogicznych postępowań;

- zabezpieczenia społecznego;

- roszczeń wynikających z zobowiązań pozaumownych, chyba że są one przedmiotem umowy między stronami lub nastąpiło uznanie długu lub dotyczą długów oznaczonych wynikających ze współwłasności mienia.

Zobacz również: Zwolnienie z długu a zgoda dłużnika

Pozew o wydanie ENZ

Pozew o wydanie ENZ należy złożyć przy użyciu standardowego formularza, co znacznie ułatwia stronie powodowej przygotowanie pozwu. Dodatkowo, posługiwanie się standardowymi formularzami umożliwia wprowadzenie elektronicznej procedury badania pozwu, co wpływa na usprawnienie i przyspieszenie postępowania, zwłaszcza w sytuacji, gdy można wnieść pozew do sądu drogą elektroniczną.

Co musi zawierać pozew

Zgodnie z wymaganiami niniejszego rozporządzenia, pozew o wydanie europejskiego nakazu zapłaty musi obligatoryjne zawierać, między innymi nazwy lub imiona i nazwiska oraz adresy stron, a także, w odpowiednich przypadkach, ich przedstawicieli oraz oznaczenie sądu, do którego kierowany jest pozew; kwotę dochodzonego roszczenia; w przypadku dochodzenia przez powoda odsetek - stawkę odsetek oraz okres, za jaki żąda odsetek; uzasadnienie roszczenia; opis dowodów na poparcie roszczenia; okoliczności uzasadniające właściwość sądu oraz uzasadnienie transgranicznego charakteru sprawy.

Zobacz: Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?

Ponadto, pozew musi zawierać także oświadczenie powoda, że podane w pozwie informacje są zgodnie z jego najlepszą wiedzą i przekonaniem prawdziwe oraz że przyjmuje on do wiadomości, iż umyślne podanie nieprawdziwych informacji może skutkować zastosowaniem odpowiednich sankcji zgodnie z prawem państwa członkowskiego wydania.

Właściwość sądu

Właściwość Sądu w przedmiocie wydania Europejskiego Nakazu Zapłaty określa się zgodnie z przepisami wspólnotowymi, w szczególności chodzi tutaj o Rozporządzenie Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych.

Zobacz: Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Sąd zbada pozew pod kątem formalnym

Po złożeniu przez stronę pozwu, Sąd ma obowiązek przeanalizować sprawę pod kątem formalnym.

Wydanie ENZ

Jeżeli pozew spełnia wszystkie warunki (transgraniczność sprawy oraz zasadność i wymagalność roszczenia), Sąd, tak szybko jak to możliwe, zwykle w terminie 30 dni od wniesienia pozwu, wydaje europejski nakaz zapłaty. Termin 30 dni nie obejmuje czasu, który zajęły powodowi uzupełnienie, poprawienie lub zmiana pozwu. Europejski nakaz zapłaty jest wydawany wraz z odpisem pozwu oraz doręczany pozwanemu wraz z europejskim nakazem zapłaty.

Zobacz też: Jak postąpić z nakazem zapłaty?

Sprzeciw

Od momentu doręczenia, pozwany ma 30 dniowy termin na złożenie sprzeciwu od europejskiego nakazu zapłaty.

W sprzeciwie pozwany nie musi precyzować powodów jego złożenia. Może wskazać tylko, że kwestionuje roszczenie.

Sprzeciw wnosi się w formie papierowej lub za pomocą innego środka komunikacji, w tym komunikacji elektronicznej, akceptowanego przez państwo członkowskie i dostępnego dla sądu wydania.

W przypadku skutecznego wniesienia sprzeciwu dalsze postępowanie odbywa się przed właściwymi sądami w państwie członkowskim wydania zgodnie z przepisami regulującymi zwykłe postępowanie cywilne, chyba że powód wyraźnie zażądał w takim przypadku zakończenia postępowania.

Zobacz również: Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Wykonalność ENZ

Bez uszczerbku dla przepisów niniejszego rozporządzenia, postępowanie wykonawcze podlega prawu państwa członkowskiego. Europejski nakaz zapłaty, który stał się wykonalny w państwie członkowskim wydania, jest uznawany i wykonywany w innych państwach członkowskich bez potrzebny stwierdzenia wykonalności.

Egzekucja komornicza

Na zakończenie należy podkreślić, iż w przypadku, gdy uzyskamy tytuł wykonawczy przeciwko pozwanemu, a on i tak nie ureguluje należności, wówczas konieczne będzie skierowanie sprawy do egzekucji. Komornikiem właściwym w takim przypadku będzie Komornik właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby dłużnika. Nie ma możliwości, aby egzekucję prowadził polski komornik.

Polecamy serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Podsumowanie

Reasumując, należy wskazać, iż dochodzenie roszczeń od kontrahenta zagranicznego w trybie europejskiego nakazu zapłaty, jest bardzo dobrą alternatywą dla dochodzenia roszczeń w zwykłym trybie.

Niewątpliwie można uznać, iż jest to procedura szybsza, łatwiejsza (chociażby z uwagi na przygotowane formularze) oraz w wielu przypadkach bardziej oszczędna dla potencjalnych wierzycieli, których niejednokrotnie wysokie koszty windykacji za granicą, zniechęcają do podejmowana jakichkolwiek działań.

Autor: Tomasz Motala

Niniejszy wpis jest przedmiotem praw autorskich Kancelarii Prawnej Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA