REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty

Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty /fot.Fotolia
Jak uzyskać Europejski Nakaz Zapłaty /fot.Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy zawierają transkacje nie tylko z podmiotami krajowymi, ale również z zagranicznymi. W obu przypadkach może wystąpić ryzyko niewywiązania się kontrahenta z zawartej umowy. W celu dochodzenia roszczeń od kontrahenta zagranicznego można wystąpić o wydanie Europejskiego Nakazu Zapłaty. Procedura wydania ENZ jest szybsza, łatwiejsza oraz w wielu przypadkach bardziej oszczędna.

Podstawa prawna

Dochodzenie roszczeń na podstawie Europejskiego Nakazu Zapłaty (ENZ) regulowane jest Rozporządzeniem (WE) nr 1896/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanawiającym postępowanie w sprawie europejskiego nakazu zapłaty (Dz. U. UE L z dnia 30 grudnia 2006 r.).

REKLAMA

Zobacz: Jak działa e-sąd?

Wyłączenie spraw

Niniejsze rozporządzenie znajduje zastosowanie do transgranicznych spraw cywilnych i handlowych, bez względu na rodzaj sądu lub trybunału. Jednakże należy pamiętać, że nie ma ono zastosowania do spraw skarbowych, celnych, administracyjnych, ani dotyczących odpowiedzialności państwa za działania i zaniechania przy wykonywaniu władzy publicznej (acta iure imperii).

Rozporządzenie nie znajduje również zastosowania do spraw dotyczących:

- praw majątkowych wynikających ze stosunków małżeńskich, testamentów i dziedziczenia;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- upadłości, postępowania związanego z likwidacją niewypłacalnych spółek lub innych osób prawnych, postępowań pojednawczych, układów oraz innych analogicznych postępowań;

- zabezpieczenia społecznego;

- roszczeń wynikających z zobowiązań pozaumownych, chyba że są one przedmiotem umowy między stronami lub nastąpiło uznanie długu lub dotyczą długów oznaczonych wynikających ze współwłasności mienia.

Zobacz również: Zwolnienie z długu a zgoda dłużnika

Pozew o wydanie ENZ

Pozew o wydanie ENZ należy złożyć przy użyciu standardowego formularza, co znacznie ułatwia stronie powodowej przygotowanie pozwu. Dodatkowo, posługiwanie się standardowymi formularzami umożliwia wprowadzenie elektronicznej procedury badania pozwu, co wpływa na usprawnienie i przyspieszenie postępowania, zwłaszcza w sytuacji, gdy można wnieść pozew do sądu drogą elektroniczną.

Co musi zawierać pozew

Zgodnie z wymaganiami niniejszego rozporządzenia, pozew o wydanie europejskiego nakazu zapłaty musi obligatoryjne zawierać, między innymi nazwy lub imiona i nazwiska oraz adresy stron, a także, w odpowiednich przypadkach, ich przedstawicieli oraz oznaczenie sądu, do którego kierowany jest pozew; kwotę dochodzonego roszczenia; w przypadku dochodzenia przez powoda odsetek - stawkę odsetek oraz okres, za jaki żąda odsetek; uzasadnienie roszczenia; opis dowodów na poparcie roszczenia; okoliczności uzasadniające właściwość sądu oraz uzasadnienie transgranicznego charakteru sprawy.

Zobacz: Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?

Ponadto, pozew musi zawierać także oświadczenie powoda, że podane w pozwie informacje są zgodnie z jego najlepszą wiedzą i przekonaniem prawdziwe oraz że przyjmuje on do wiadomości, iż umyślne podanie nieprawdziwych informacji może skutkować zastosowaniem odpowiednich sankcji zgodnie z prawem państwa członkowskiego wydania.

Właściwość sądu

Właściwość Sądu w przedmiocie wydania Europejskiego Nakazu Zapłaty określa się zgodnie z przepisami wspólnotowymi, w szczególności chodzi tutaj o Rozporządzenie Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000 r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych.

Zobacz: Czy nakaz zapłaty uprawnia do prowadzenia egzekucji?

Sąd zbada pozew pod kątem formalnym

Po złożeniu przez stronę pozwu, Sąd ma obowiązek przeanalizować sprawę pod kątem formalnym.

Wydanie ENZ

Jeżeli pozew spełnia wszystkie warunki (transgraniczność sprawy oraz zasadność i wymagalność roszczenia), Sąd, tak szybko jak to możliwe, zwykle w terminie 30 dni od wniesienia pozwu, wydaje europejski nakaz zapłaty. Termin 30 dni nie obejmuje czasu, który zajęły powodowi uzupełnienie, poprawienie lub zmiana pozwu. Europejski nakaz zapłaty jest wydawany wraz z odpisem pozwu oraz doręczany pozwanemu wraz z europejskim nakazem zapłaty.

Zobacz też: Jak postąpić z nakazem zapłaty?

Sprzeciw

Od momentu doręczenia, pozwany ma 30 dniowy termin na złożenie sprzeciwu od europejskiego nakazu zapłaty.

W sprzeciwie pozwany nie musi precyzować powodów jego złożenia. Może wskazać tylko, że kwestionuje roszczenie.

Sprzeciw wnosi się w formie papierowej lub za pomocą innego środka komunikacji, w tym komunikacji elektronicznej, akceptowanego przez państwo członkowskie i dostępnego dla sądu wydania.

W przypadku skutecznego wniesienia sprzeciwu dalsze postępowanie odbywa się przed właściwymi sądami w państwie członkowskim wydania zgodnie z przepisami regulującymi zwykłe postępowanie cywilne, chyba że powód wyraźnie zażądał w takim przypadku zakończenia postępowania.

Zobacz również: Jak odwołać się od nakazu zapłaty?

Wykonalność ENZ

Bez uszczerbku dla przepisów niniejszego rozporządzenia, postępowanie wykonawcze podlega prawu państwa członkowskiego. Europejski nakaz zapłaty, który stał się wykonalny w państwie członkowskim wydania, jest uznawany i wykonywany w innych państwach członkowskich bez potrzebny stwierdzenia wykonalności.

Egzekucja komornicza

Na zakończenie należy podkreślić, iż w przypadku, gdy uzyskamy tytuł wykonawczy przeciwko pozwanemu, a on i tak nie ureguluje należności, wówczas konieczne będzie skierowanie sprawy do egzekucji. Komornikiem właściwym w takim przypadku będzie Komornik właściwy dla miejsca zamieszkania lub siedziby dłużnika. Nie ma możliwości, aby egzekucję prowadził polski komornik.

Polecamy serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Podsumowanie

Reasumując, należy wskazać, iż dochodzenie roszczeń od kontrahenta zagranicznego w trybie europejskiego nakazu zapłaty, jest bardzo dobrą alternatywą dla dochodzenia roszczeń w zwykłym trybie.

Niewątpliwie można uznać, iż jest to procedura szybsza, łatwiejsza (chociażby z uwagi na przygotowane formularze) oraz w wielu przypadkach bardziej oszczędna dla potencjalnych wierzycieli, których niejednokrotnie wysokie koszty windykacji za granicą, zniechęcają do podejmowana jakichkolwiek działań.

Autor: Tomasz Motala

Niniejszy wpis jest przedmiotem praw autorskich Kancelarii Prawnej Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA