REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienie z długu a zgoda dłużnika

Ślązak, Zapiór i Partnerzy – Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp. p.
Ekspert we wszystkich dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej
Mateusz Dąbroś
Zwolnienie z długu a zgoda dłużnika/Fot. Fotolia
Zwolnienie z długu a zgoda dłużnika/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do zwolnienia z długu konieczne jest zawarcie umowy pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem, bowiem samo oświadczenie woli wierzyciela, który zrzeka się przysługującej mu wierzytelności jest niewystarczające. Oznacza to, że nie jest możliwe zwolnienie z długu bez zgody dłużnika.

REKLAMA

Często mówi się o tym, że ktoś zwolnił kogoś z długu. Zdanie takie sugerowałoby, że zwolnienie z długu jest jednostronnym działaniem wierzyciela, który według swojego widzimisię może decydować o tym, kogo zwalnia z długu – a kogo nie. Logika jest jednak w tym wypadku złym doradcą: polski ustawodawca ukształtował instytucję zwolnienia z długu jako umowę pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem.

Zobacz: Solidarna odpowiedzialność wspólników spółki jawnej za długi

Podkreśla się bowiem, nie bez racji, że dłużnik ma prawo współdecydować o umorzeniu jego długu. Odpowiedzialność dłużnika ma czasem charakter honorowy: dłużnika nie można więc pozbawiać sposobności do zaspokojenia wierzyciela, jeżeli taka jest wola tego pierwszego.

Umowa

Zwolnienie z długu jest umową. Czy zawsze obie strony muszą taką umowę spisywać oraz złożyć pod nią swoje podpisy? Niekoniecznie. Wierzyciel może wystosować do dłużnika oświadczenie o zwolnieniu go z długu, które jest ofertą zawarcia umowy zwolnienia z długu. W ofercie może być wskazany termin, po upływie którego przestaje ona wiązać wierzyciela. Jeżeli brak jest terminu, a oferta złożona została w obecności dłużnika lub np. telefonicznie – przestaje wiązać, gdy dłużnik nie przyjmie jej niezwłocznie. Oferta złożona w inny sposób przestaje wiązać z upływem czasu, w którym składający ofertę mógł w zwykłym toku czynności otrzymać odpowiedź wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia. Poprzez przyjęcie przez dłużnika oferty zwolnienia go z długu – zobowiązanie wygasa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak odzyskać dług?

Poręczyciel

Trzeba także wspomnieć, że zwolnienie z długu dłużnika nie wymaga zgody poręczyciela za dług. Zobowiązanie poręczyciela wygasa z chwilą zwolnienia dłużnika z długu.

Polecamy: Podatek od spadków i darowizn 2015 - pdf

Dług przyszły

Dopuszczalne jest także zwolnienie z długu przyszłego, przy czym strony muszą dostatecznie sprecyzować ten dług – poprzez wskazanie co najmniej jego podstawy prawnej.

Zrzeczenie się roszczenia w toku postępowania

Czym innym jest zaś tzw. pactum de non petendo – na mocy którego wierzyciel zobowiązuje się do niedochodzenia od dłużnika swojej wierzytelności. Inną instytucją jest także zrzeczenie się roszczenia. Dla potrzeb niniejszego tekstu skupię się na zrzeczeniu się roszczenia, które ma miejsce już w toku postępowania sądowego.

Zobacz też: Windykacja czy sprzedaż długu – co wybrać, żeby nie stracić?

Zgodnie z art. 203 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, powód może w toku postępowania cofnąć pozew. Jeżeli zrobi to jeszcze przed pierwszą rozprawą – może to zrobić bez zgody dłużnika. Jeżeli zaś chce to uczynić już po otwarciu pierwszej rozprawy – ma dwa wyjścia.

REKLAMA

Po pierwsze, może uzyskać zgodę pozwanego dłużnika na cofnięcie pozwu. W praktyce pozwani bardzo niechętnie się na to godzą. W razie uzyskania zgody pozwanego na cofnięcie pozwu, postępowanie zostaje przez sąd umorzone. Powód może jednak w przyszłości jeszcze raz wystąpić z takim samym powództwem przeciwko dłużnikowi.

Po drugie zaś, jeżeli dłużnik nie chce się zgodzić na cofnięcie pozwu, powód i tak może go cofnąć. Musi to jednak połączyć ze zrzeczeniem się swojego roszczenia. Zrzeczenie się roszczenia różni się od zwolnienia z długu, bowiem wierzyciel nie musi na nie uzyskiwać zgody dłużnika.

Zobacz: Czy fiskus umorzy dług powstały podczas zawieszenia firmy?

Skutki procesowe zwolnienia z długu oraz zrzeczenia się roszczenia są takie same: kolejne powództwo o to samo roszczenie będzie w obu wypadkach podlegać oddaleniu.

REKLAMA

Pod kątem materialnoprawnym zaś obie instytucje, moim zdaniem, się różnią: w razie zwolnienia dłużnika z długu, zobowiązanie wygasa. Oznacza to, że nawet późniejsze omyłkowe świadczenie dłużnika na rzecz wierzyciela nie będzie korzystać z ochrony prawnej, a dłużnik będzie mógł się domagać zwrotu tego świadczenia od wierzyciela.

W razie zaś zrzeczenia się roszczenia w procesie, wierzyciel rezygnuje jedynie z możliwości dochodzenia roszczenia przed sądem państwowym. Zobowiązanie jednak nie wygasa. Dłużnik, który po zrzeczeniu się roszczenia spełni świadczenie do rąk wierzyciela, nie może się więc domagać jego zwrotu. Jednak część doktryny opowiada się za podwójnym skutkiem zrzeczenia się roszczenia w procesie: procesowym i materialnoprawnym (wygaśnięcie zobowiązania).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

REKLAMA

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA

Handel detaliczny: zmiany w przepisach 2025 i 2026 r.

Co zmieni się w handlu detalicznym w 2025 i 2026 roku? Jakie przepisy zaczynają obowiązywać? System kaucyjny startuje 1 października 2025 r., ale w niektórych przypadkach od 1 stycznia 2026 r. Co z recyklingiem opakowań i dyrektywą Omnibus?

Boom na zielone inwestycje. Wodór nowym priorytetem dla funduszy i inwestorów

W obliczu rosnącej potrzeby transformacji energetycznej oraz dążenia do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju wodór coraz częściej staje się priorytetem dla decydentów politycznych i inwestorów. Boom na zielone inwestycje.

REKLAMA