REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona wierzycieli - wyższe odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych

Ochrona wierzycieli - wyższe odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych/Fot. Fotolia
Ochrona wierzycieli - wyższe odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych/Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wyższe odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych, bardziej zmotywują dłużników do zapłaty, a tym samym interesy wierzycieli będą lepiej chronione - uważa ekspert. To skutek zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i Kodeksie cywilnym, które mają przeciwdziałać opóźnieniom w płatnościach oraz wprowadzić ujednolicony mechanizm naliczania odsetek.

Odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych będą wyższe, co może lepiej motywować dłużników do zapłaty; to wyjście naprzeciw oczekiwaniom wierzycieli - tak skutki zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i Kodeksie cywilnym opisuje adwokat Łukasz Labuda.

REKLAMA

Chwali ponadto przewidziane w projekcie odejście od określenia wysokości odsetek ustawowych w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, "gdyż nie zawsze Rada Ministrów nadążała za zmianami stóp NBP".

Zobacz: Wstąpienie wierzyciela w prawa dłużnika w toku postępowania egzekucyjnego

Deklarowanym celem projektu zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, kodeksie cywilnym oraz niektórych innych ustaw jest "przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym". Projekt przygotowało Ministerstwo Gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

"Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy, jej celem jest przeciwdziałanie opóźnieniom płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek. W mojej ocenie projekt ten generalnie realizuje te założenia, a nadto implementuje do polskiego porządku prawnego dyrektywę w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych" - powiedział PAP adwokat Łukasz Labuda z gdańskiej kancelarii Gotkowicz Kosmus Kuczyński i Partnerzy Adwokaci.

"Przede wszystkim następuje odejście od określenia wysokości odsetek ustawowych w drodze rozporządzenia przez Radę Ministrów, co samo w sobie jest rozwiązaniem słusznym, gdyż nie zawsze Rada Ministrów nadążała za zmianami stóp NBP (od których aktualnie, pośrednio były one uzależnione). Według projektu odsetki będą stanowiły sumę stopy referencyjnej NBP oraz trzech punktów procentowych (dla odsetek ustawowych kapitałowych), pięciu punktów procentowych (dla odsetek ustawowych za opóźnienie) albo aż ośmiu punktów procentowych (dla opóźnień w transakcjach handlowych).

Zobacz również: Czy wierzyciel rzeczowy może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

Takiego rozróżnienia dotąd brakowało i wydaje się ono trafne. Szczególnie cenne wydaje się podwyższenie odsetek dla opóźnień w transakcjach handlowych, które mogą przyczynić się do lepszego zmotywowania dłużników do zapłaty. W tym aspekcie projekt na pewno wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wierzycieli" - ocenił Labuda.

Najważniejsze zmiany zaproponowane w ramach projektu, jak podkreśla Ministerstwo Gospodarki, to między innymi wprowadzenie mechanizmu obliczania odsetek za opóźnienie w obrocie profesjonalnym, nowy mechanizm naliczania odsetek ustawowych z Kodeksu cywilnego oraz zróżnicowanie wysokości tych odsetek. Projekt wprowadza również zmiany w zakresie naliczania odsetek maksymalnych, które stanowić będą dwukrotność odpowiednio – odsetek ustawowych (kapitałowych) lub odsetek ustawowych za opóźnienie.

Zobacz: Wniosek wierzyciela o ogłoszenie upadłości - wzór

"Można mieć zastrzeżenia do sztywnego ustalenia wysokości odsetek maksymalnych (dwukrotność wysokości ustawowych). Na pewno takie rozwiązanie uderzy w przedsiębiorców udzielających pożyczki, a pośrednio może i w ich klientów, poprzez ograniczenie skłonności do udzielania takowych. W mojej ocenie niejasne jest także uregulowanie dotyczące przepisów przejściowych - na pewno wymaga doprecyzowania" - zastrzegł Łukasz Labuda.

Źródło: PAP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

REKLAMA

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

REKLAMA

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

REKLAMA