| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Ochrona wierzycieli - wyższe odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych

Ochrona wierzycieli - wyższe odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych

Wyższe odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych, bardziej zmotywują dłużników do zapłaty, a tym samym interesy wierzycieli będą lepiej chronione - uważa ekspert. To skutek zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i Kodeksie cywilnym, które mają przeciwdziałać opóźnieniom w płatnościach oraz wprowadzić ujednolicony mechanizm naliczania odsetek.

Odsetki za opóźnienia w transakcjach handlowych będą wyższe, co może lepiej motywować dłużników do zapłaty; to wyjście naprzeciw oczekiwaniom wierzycieli - tak skutki zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych i Kodeksie cywilnym opisuje adwokat Łukasz Labuda.

Chwali ponadto przewidziane w projekcie odejście od określenia wysokości odsetek ustawowych w drodze rozporządzenia Rady Ministrów, "gdyż nie zawsze Rada Ministrów nadążała za zmianami stóp NBP".

Zobacz: Wstąpienie wierzyciela w prawa dłużnika w toku postępowania egzekucyjnego

Deklarowanym celem projektu zmian w ustawie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, kodeksie cywilnym oraz niektórych innych ustaw jest "przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek w obrocie cywilnoprawnym". Projekt przygotowało Ministerstwo Gospodarki.

Zobacz również: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

"Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy, jej celem jest przeciwdziałanie opóźnieniom płatnościach w transakcjach handlowych oraz wprowadzenie ujednoliconego mechanizmu naliczania odsetek. W mojej ocenie projekt ten generalnie realizuje te założenia, a nadto implementuje do polskiego porządku prawnego dyrektywę w sprawie zwalczania opóźnień w płatnościach w transakcjach handlowych" - powiedział PAP adwokat Łukasz Labuda z gdańskiej kancelarii Gotkowicz Kosmus Kuczyński i Partnerzy Adwokaci.

"Przede wszystkim następuje odejście od określenia wysokości odsetek ustawowych w drodze rozporządzenia przez Radę Ministrów, co samo w sobie jest rozwiązaniem słusznym, gdyż nie zawsze Rada Ministrów nadążała za zmianami stóp NBP (od których aktualnie, pośrednio były one uzależnione). Według projektu odsetki będą stanowiły sumę stopy referencyjnej NBP oraz trzech punktów procentowych (dla odsetek ustawowych kapitałowych), pięciu punktów procentowych (dla odsetek ustawowych za opóźnienie) albo aż ośmiu punktów procentowych (dla opóźnień w transakcjach handlowych).

Zobacz również: Czy wierzyciel rzeczowy może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości?

Takiego rozróżnienia dotąd brakowało i wydaje się ono trafne. Szczególnie cenne wydaje się podwyższenie odsetek dla opóźnień w transakcjach handlowych, które mogą przyczynić się do lepszego zmotywowania dłużników do zapłaty. W tym aspekcie projekt na pewno wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wierzycieli" - ocenił Labuda.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Jankowski

Przedsiębiorca, Partner Zarządzający Cafe Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »