REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wstąpienie wierzyciela w prawa dłużnika w toku postępowania egzekucyjnego

 Kancelaria Prawna ASiW
Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców
Wstąpienie wierzyciela w prawa dłużnika w toku postępowania egzekucyjnego
Wstąpienie wierzyciela w prawa dłużnika w toku postępowania egzekucyjnego
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie egzekucyjne prowadzi do zaspokojenia wierzytelności wierzyciela. W trakcie tego procesu dłużnik ma prawo posługiwać się przysługującymi mu instrumentami prawnymi, jednak często jego działania utrudniają windykację. Przepisy prawa przewidują jednak możliwość wstąpienia wierzyciela w prawa dłużnika. Na czym polega ta zamiana?

W toku postępowania egzekucyjnego, komornik na wniosek wierzyciela zajmuje przysługujące dłużnikowi wierzytelności. Pamiętać jednak trzeba, że wierzytelność musi formalnie powstać i się niejako zaktualizować. W ramach działalności Kancelarii wspierającej windykację (postępowanie egzekucyjne), często staramy się rozeznać sytuację dłużnika i ewentualnych przysługujących mu wierzytelności na danym etapie postępowania, ale też takich, które będą mu przysługiwać w przyszłości. Dłużnik może jednak swoim celowym działaniem doprowadzać do sytuacji, że jego wierzytelność w przyszłości nie będzie wymagalna i jego dłużnik (a  więc trzeciodłużnik) mu nie zapłaci. Takim działaniem będzie np. sytuacja gdy nasz dłużnik nie będzie wystawiał Faktury VAT na rzecz trzeciodłużnika i ten ostatni nie będzie musiał mu płacić (bo np.  w umowie będzie zapis, że płatność nastąpi na podstawie faktury VAT), a tym samym wierzyciel, który prowadzi egzekucję nie zostanie zaspokojony.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Wstąpienie wierzyciela w prawa dłużnika

REKLAMA

Kodeks postępowania cywilnego w art. 887§1 wprowadził instytucję wstąpienia wierzyciela w prawa dłużnika. Wiedza jak z niej korzystać powoduje, że możemy znacznie poprawić skuteczność windykacji wierzytelności.  Przepis ten odnosi się wprawdzie do wynagrodzenia za pracę, niemniej na mocy art. 902 Kodeksu postępowania cywilnego, ma zastosowanie także do egzekucji z wierzytelności. Zgodnie więc z jego brzmieniem „Z mocy samego zajęcia wierzyciel może wykonywać wszelkie prawa i roszczenia dłużnika. Na żądanie wierzyciela komornik wydaje mu odpowiednie zaświadczenie”.

Tym samym wierzyciel wchodząc w prawa dłużnika może domagać się w jego imieniu zapłaty przez  trzeciodłużnika. Ma także uprawnienie do pozwania trzeciodłużnika o zapłatę, w razie gdyby ten bezpodstawnie od zapłaty się uchylał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy zaś ma możliwość wystawienia faktury VAT? Naszym zdaniem tak, jakkolwiek niektóre interpretacje przepisów prawa w tym zakresie, dokonywane przez organy skarbowe wykluczają taką możliwość. Niemniej należy pamiętać, że korzystając z szerokich uprawnień przyznanych wierzycielowi w toku procesu windykacji wierzytelności można znacznie przyśpieszyć i uczynić skuteczniejszym postępowanie egzekucyjne. Opisana instytucja jest bowiem bardzo rzadko stosowana jest przez wierzycieli.

Zobacz również: Windykacja czy sprzedaż długu – co wybrać, żeby nie stracić?

Przykłady wykonywania praw dłużnika

Inne przykłady wykonywania praw dłużnika w toku windykacji?

REKLAMA

Przykładowo można wymienić prawa dłużnika jakie wiążą się z jego uczestnictwem w spółce kapitałowej (np. w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością).  Wspominam o tym dlatego, że już któryś raz z kolei spotykamy się z sytuacją, gdy dłużnik któremu powinęła się noga w toku prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej, zakłada spółkę kapitałową i w oparciu o nią prowadzi taką samą działalność, działalność gospodarczą w tej samej branży. Ratunkiem dla wierzyciela jest więc zajęcie udziałów takiego dłużnika. Z mocy egzekucyjnego zajęcia udziałów dłużnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wierzyciel nie może jednak  wykonywać uprawnień do uczestnictwa w zgromadzeniu wspólników i do głosowania nad uchwałami podejmowanymi przez wspólników (uchwała SN z dnia 14 września 2005 r. III CZP 57/2005 OSNC 2006/4 poz. 59).

Wykonywanie uprawnień dłużnika w takim przypadku dotyczyć więc będzie tej części uprawnień korporacyjnych takiego dłużnika, które określane są jako uprawnienia majątkowe wspólnika, czyli w szczególności uprawnienia do dywidendy, uprawnienia do uczestnictwa w podziale likwidowanego majątku i uprawnienie do rozporządzenia udziałem.

Zobacz: Skarga na czynności komornika a obowiązki wierzyciela

Autor: adwokat Maciej Siwka, Kancelaria Prawna ASiW

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  REKLAMA

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  REKLAMA