REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
finanse, pieniądze, portfel Fot. Fotolia
finanse, pieniądze, portfel Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nawet po złożeniu wniosku o wszczęcie egzekucji dłużnik ma środki prawne, by bronić się przed komornikiem. Dotyczy to zarówno egzekucji jako całości, poszczególnych czynności komornika, jak i konkretnych części majątkowych dłużnika.

Kwestionowanie podstawy egzekucyjnej

Pierwszym sposobem na obronę przed niesłuszną egzekucją jest powództwo przeciwegzekucyjne. Składając to powództwo do sądu dłużnik oświadcza, że przeczy wszelkim podstawom egzekucyjnym – w zależności od okoliczności, może nie zgadzać się z podstawą do tytułu egzekucyjnego lub dowodzić, że po wydaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiły okoliczności wskutek których zobowiązanie wygasło lub nie może być egzekwowane.

REKLAMA

- dłużnik spełnia zobowiązanie do rąk wierzyciela

- przedmiot będący podstawą do egzekucji ulega zniszczeniu bez winy dłużnika, w wyniku działania siły wyższej

Należy jednak pamiętać, że kwestionować podstawę egzekucyjną można wyłącznie wówczas, jeśli została stwierdzona przez notariusza lub inny upoważniony organ, lecz nie przez sąd. Do odwoływania się od orzeczenia sądowego przewidziane są inne środki prawne, takie jak apelacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wybrać komornika?

Polecamy: 500 pytań o VAT

Skarga na poszczególne czynności

Może mieć miejsce także sytuacja, gdy dłużnik nie kwestionuje całości egzekucji, lecz jedynie sposób jej prowadzenia. Ponieważ komornik jest funkcjonariuszem publicznym, na jego czynności przysługują skargi kierowane do właściwego sądu rejonowego. Skarżyć można zarówno błędy formalne w prowadzeniu egzekucji, jak również bezprawne czynności prowadzące do powstania szkody. Co ważne, poszkodowanym lub skarżącym nie musi być jedynie dłużnik, lecz każda osoba która doznała naruszenia swoich praw czynnościami komorniczymi.

Termin na wniesienie skargi wynosi 7 dni liczonych od dnia, w którym skarżone zdarzenie nastąpiło, lub od dnia w którym dłużnik się o tym zdarzeniu dowiedział.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Oprócz bezprawnego lub szkodliwego działania komornika, osobno skarżyć można także przewlekłe prowadzenie egzekucji. Skargę tę składa się do sądu, w którego okręgu siedzibę ma komornik. Konsekwencją złożenia takiej skargi może być wysoka kara finansowa nałożona na komornika, ale także sądowe zobowiązanie do przeprowadzenia określonych czynności w narzuconym terminie.

Wyłączenie poszczególnych części majątkowych

Kodeks postępowania cywilnego wymienia cały katalog rzeczy, które niezależnie od podstawy egzekucyjnej i okoliczności sprawy wyłączone są spod egzekucji. Należą do nich między innymi ubrania i bielizna osobista, przedmioty służące do uprawiania kultu religijnego, określona ilość poszczególnych zwierząt hodowlanych oraz płodów rolnych, a także kwota pieniędzy w wysokości minimalnego wynagrodzenia po odliczeniu składek na ubezpieczenie i podatku. Ponadto Kodeks pracy określa do jakiej wysokości może być potrącone wynagrodzenie za pracę oraz w jakiej kolejności potrąca się poszczególne zobowiązania.

Czy komornikowi należy się wynagrodzenie, jeżeli nakaz zapłaty utracił moc?

REKLAMA

Inną kategorią rzeczy, które mogą być wyłączone spod egzekucji, są te stanowiące własność osoby trzeciej. Jeśli jednak znajdują się w posiadaniu samoistnym dłużnika, komornik ma prawo je zarekwirować. By uwolnić je spod egzekucji potrzebna jest interwencja właściciela – w tym celu trzeba wytoczyć powództwo o zwolnienie zajętego przedmiotu od wszelkich czynności komorniczych.

Jeśli jednak wierzyciel zorientuje się, że dłużnik działa z osobą trzecią w porozumieniu i umyślnie rozporządza na jej rzecz swoim majątkiem, by stać się niewypłacalnym w coraz większym stopniu, wierzyciel ma prawo zatrzymać ten proces z pomocą instytucji zwanej skargą pauliańską. Po wytoczeniu takiej skargi uznaje się czynności prawne rozporządzające pomiędzy dłużnikiem i osobą trzecią za niebyłe, a wierzyciel może już także z przedmiotów przekazanych osobie trzeciej prowadzić egzekucję.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA