REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?

Paulina Kosior
Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.
Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?./ Fot. Fotolia
Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Instytucja jaką jest powództwo przeciwegzekucyjne opozycyjne służy pozbawieniu tytułu wykonawczego wykonalności w całości bądź części. Niewątpliwie takie uprawnienie przyznane dłużnikowi służy obronie merytorycznej jego interesów podczas toczącego się postępowania egzekucyjnego. Polega przede wszystkim na wykazaniu bezzasadności postępowania klauzulowego bądź zwalczaniu dopuszczalności egzekucji.

W jakich sytuacjach powództwo przeciwegezkucyjne?

Powództwo to dłużnik może wnieść tylko i wyłącznie w enumeratywnie wskazanych przypadkach w art. 840 kodeksu postępowania cywilnego.

REKLAMA

Przechodząc do szczegółowego omówienia uprawnienia jakim jest możliwość wystąpienia przez dłużnika z powództwem przeciwegzekucyjnym opozycyjnym w pierwszej kolejności należy wskazać, w jakich przypadkach przysługuje wystąpienie z takim powództwem do sądu:

 1. Podmiot zobowiązany do zaspokojenia roszczenia przeczy zdarzeniom na podstawie których wydano klauzulę wykonalności bądź kwestionuje dalsze istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu, jak również kwestionuje przejście obowiązku pomimo faktu istnienia w obrocie prawnym formalnego dokumentu będącego potwierdzeniem tego przejścia.
 2. Po nadania klauzuli wykonalności nastąpiło zdarzenie, które spowodowało skutek w postaci wygaśnięcia istniejącego dotychczas zobowiązania bądź stanowiące o przeszkodzie w jego egzekwowaniu. W sytuacji, jeśli tytułem jest orzeczenie sądowe, podstawą powództwa przeciwegzekucyjnego mogą być wydarzenia zaistniałe po zamknięciu sprawy jak również spełnienie świadczenia po wydaniu wyroku.
 3. W sytuacji wydania klauzuli wykonalności na podstawie art. 787 k.p.c. małżonek, przeciwko któremu nadano wspomnianą klauzulę wykaże, iż wierzytelność będąca przedmiotem postępowania egzekucyjnego wierzycielowi nie przysługuje. Małżonkowi przysługują zarówno zarzuty pochodzącego z własnego prawa, jak również zarzuty których jego małżonek podnieść nie mógł.

Zobacz: Nowe sposoby dotarcia do dłużnika

REKLAMA

W związku z powyższym, reasumując należy wskazać, że powództwo przeciwegzekucyjne opozycyjne może przyjąć formę powództwa o pozbawienie klauzuli wykonalności prawomocnego tytułu wykonawczego bądź powództwa o ustalenie nieistnienia należności jak również powództwa o umorzenie dotychczasowo prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

W przypadku jeśli tytuł wykonawczy pochodzi od organu administracyjnego, do stwierdzenia okoliczności w postaci wygaśnięcia zobowiązania bądź braku podstaw do jego egzekucji powołany jest tylko i wyłącznie organ, który wydał zaskarżony tytuł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cel powództwa

Powództwa przeciwegzekucyjne służą obronie praw materialnych dłużnika bądź osoby trzeciej. W przypadku naruszenia tych praw, bezzasadnym jest domaganie się ich ochrony u komornika sądowego bądź kierowania do organu egzekucyjnego tego typu wniosków. Nie powinno umknąć uwadze dłużników, iż komornik sądowy, zgodnie z dyspozycją art. 804 k.p.c., nie jest uprawniony do badania obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Jest on funkcjonariuszem publicznym działającym na wniosek (wierzyciela) i w jego granicach.

Zobacz też: Koszty związane z dochodzeniem wierzytelności od dłużników

Mając na uwadze sytuacje, które zostały wskazane powyżej, ustawodawca uregulował środki służące obronie merytorycznej interesów dłużników bądź ich małżonków czy następców.

Do którego sądu?

Powództwo takie wytacza się przed sąd właściwy rzeczowo, w okręgu którego prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. W sytuacji zaś, jeśli nie doszło do wszczęcia egzekucji, powództwo takie wytacza według przepisów o właściwości ogólnej, a więc według miejsca zamieszkania pozwanego bądź siedziby pozwanej osoby prawnej.

Zobacz: Przybywa młodych dłużników, jak walczyć z długami?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA