REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?

Paulina Kosior
Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.
Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?./ Fot. Fotolia
Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Instytucja jaką jest powództwo przeciwegzekucyjne opozycyjne służy pozbawieniu tytułu wykonawczego wykonalności w całości bądź części. Niewątpliwie takie uprawnienie przyznane dłużnikowi służy obronie merytorycznej jego interesów podczas toczącego się postępowania egzekucyjnego. Polega przede wszystkim na wykazaniu bezzasadności postępowania klauzulowego bądź zwalczaniu dopuszczalności egzekucji.

W jakich sytuacjach powództwo przeciwegezkucyjne?

Powództwo to dłużnik może wnieść tylko i wyłącznie w enumeratywnie wskazanych przypadkach w art. 840 kodeksu postępowania cywilnego.

REKLAMA

Przechodząc do szczegółowego omówienia uprawnienia jakim jest możliwość wystąpienia przez dłużnika z powództwem przeciwegzekucyjnym opozycyjnym w pierwszej kolejności należy wskazać, w jakich przypadkach przysługuje wystąpienie z takim powództwem do sądu:

  1. Podmiot zobowiązany do zaspokojenia roszczenia przeczy zdarzeniom na podstawie których wydano klauzulę wykonalności bądź kwestionuje dalsze istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu, jak również kwestionuje przejście obowiązku pomimo faktu istnienia w obrocie prawnym formalnego dokumentu będącego potwierdzeniem tego przejścia.
  2. Po nadania klauzuli wykonalności nastąpiło zdarzenie, które spowodowało skutek w postaci wygaśnięcia istniejącego dotychczas zobowiązania bądź stanowiące o przeszkodzie w jego egzekwowaniu. W sytuacji, jeśli tytułem jest orzeczenie sądowe, podstawą powództwa przeciwegzekucyjnego mogą być wydarzenia zaistniałe po zamknięciu sprawy jak również spełnienie świadczenia po wydaniu wyroku.
  3. W sytuacji wydania klauzuli wykonalności na podstawie art. 787 k.p.c. małżonek, przeciwko któremu nadano wspomnianą klauzulę wykaże, iż wierzytelność będąca przedmiotem postępowania egzekucyjnego wierzycielowi nie przysługuje. Małżonkowi przysługują zarówno zarzuty pochodzącego z własnego prawa, jak również zarzuty których jego małżonek podnieść nie mógł.

Zobacz: Nowe sposoby dotarcia do dłużnika

REKLAMA

W związku z powyższym, reasumując należy wskazać, że powództwo przeciwegzekucyjne opozycyjne może przyjąć formę powództwa o pozbawienie klauzuli wykonalności prawomocnego tytułu wykonawczego bądź powództwa o ustalenie nieistnienia należności jak również powództwa o umorzenie dotychczasowo prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

W przypadku jeśli tytuł wykonawczy pochodzi od organu administracyjnego, do stwierdzenia okoliczności w postaci wygaśnięcia zobowiązania bądź braku podstaw do jego egzekucji powołany jest tylko i wyłącznie organ, który wydał zaskarżony tytuł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cel powództwa

Powództwa przeciwegzekucyjne służą obronie praw materialnych dłużnika bądź osoby trzeciej. W przypadku naruszenia tych praw, bezzasadnym jest domaganie się ich ochrony u komornika sądowego bądź kierowania do organu egzekucyjnego tego typu wniosków. Nie powinno umknąć uwadze dłużników, iż komornik sądowy, zgodnie z dyspozycją art. 804 k.p.c., nie jest uprawniony do badania obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Jest on funkcjonariuszem publicznym działającym na wniosek (wierzyciela) i w jego granicach.

Zobacz też: Koszty związane z dochodzeniem wierzytelności od dłużników

Mając na uwadze sytuacje, które zostały wskazane powyżej, ustawodawca uregulował środki służące obronie merytorycznej interesów dłużników bądź ich małżonków czy następców.

Do którego sądu?

Powództwo takie wytacza się przed sąd właściwy rzeczowo, w okręgu którego prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. W sytuacji zaś, jeśli nie doszło do wszczęcia egzekucji, powództwo takie wytacza według przepisów o właściwości ogólnej, a więc według miejsca zamieszkania pozwanego bądź siedziby pozwanej osoby prawnej.

Zobacz: Przybywa młodych dłużników, jak walczyć z długami?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Które branże skontroluje UODO? Znamy plan na 2025 rok

W 2025 r. kontrolerzy Urzędu Ochrony Danych Osobowych skupią się m.in. na bezpieczeństwie danych medycznych i przetwarzaniu danych dzieci. Plan kontroli uwzględnia te sektory, w których coraz częściej pojawiają się zagrożenia oraz te, które społeczne zainteresowanie.

Handel, budownictwo, transport – kolejny rok rośnie liczba firm, które mają kłopoty z utrzymanie się na rynku i bankrutują lub wchodzą w restrukturyzację

Kolejny rok z rzędu rośnie liczba firm, które ogłosiły upadłość. Trend wzrostowy dotyczy także przedsiębiorstw, które próbują ratować swój byt w procesie restrukturyzacji. Na rynku jest równie źle jak w okresie pandemii Covid.

Jak w 2025 roku przejść na samozatrudnienie, założyć własną firmę i rozpocząć działalność gospodarczą

Na rynku nie brakuje ofert pracy – i etatowej, i na podstawie umów cywilnych. Jednak indywidualna działalność gospodarcza czy też uruchomienie własnej firmy w jakiejkolwiek innej formie wciąż jest ciekawą alternatywą. Zwłaszcza dla osób przedsiębiorczych, mających pomysł na produkt, którym można podbić rynek, nawet choćby w jakiejś małej niszy.

Nowe stawki opłaty rocznej i rejestrowej BDO w 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły stawki opłaty rejestrowej i opłaty rocznej. Ile obecnie wynoszą? Kto uiszcza opłaty BDO i w jakim terminie?

REKLAMA

Zostało kilka dni na rozliczenie z ZUS wakacji składkowych w grudniu 2024. Uwaga na nowe formularze

W styczniu przedsiębiorcy rozliczą pierwsze wakacje składkowe ZUS. Dla przypomnienia, przekazanie deklaracji i zapłata składek ZUS powinno nastąpić w przypadku mikroprzedsiębiorców do 20. dnia następnego miesiąca po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie

Aż 25 proc. mężczyzn i jedynie 3 proc. kobiet chciałoby prowadzić firmę w branży IT

Aż 44 proc. polskich przedsiębiorczyń korzysta lub chce zacząć korzystać ze sztucznej inteligencji – AI w codziennej pracy. Generalnie jednak do prowadzenia firm w branży IT jest chętnych zdecydowanie mniej kobiet niż mężczyzn.

Zgodność z prawem i standardami. Przykłady dobrych praktyk w compliance

Compliance stało się nieodłącznym elementem zarządzania każdą odpowiedzialną organizacją. Choć pojęcie to bywa różnie używane, jego istota jest jasna: chodzi o zapewnienie, że firma działa zgodnie z przepisami prawa, regulacjami branżowymi oraz wewnętrznymi zasadami i procedurami. Compliance jest więc fundamentem odpowiedzialności prawnej i etycznej w biznesie, ale jego zastosowanie może się różnić w zależności od branży, regionu, a także charakteru działalności firmy.

Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

REKLAMA

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

REKLAMA