REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?

Paulina Kosior
Prawnik, absolwentka Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania.
Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?./ Fot. Fotolia
Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Instytucja jaką jest powództwo przeciwegzekucyjne opozycyjne służy pozbawieniu tytułu wykonawczego wykonalności w całości bądź części. Niewątpliwie takie uprawnienie przyznane dłużnikowi służy obronie merytorycznej jego interesów podczas toczącego się postępowania egzekucyjnego. Polega przede wszystkim na wykazaniu bezzasadności postępowania klauzulowego bądź zwalczaniu dopuszczalności egzekucji.

W jakich sytuacjach powództwo przeciwegezkucyjne?

Powództwo to dłużnik może wnieść tylko i wyłącznie w enumeratywnie wskazanych przypadkach w art. 840 kodeksu postępowania cywilnego.

REKLAMA

Przechodząc do szczegółowego omówienia uprawnienia jakim jest możliwość wystąpienia przez dłużnika z powództwem przeciwegzekucyjnym opozycyjnym w pierwszej kolejności należy wskazać, w jakich przypadkach przysługuje wystąpienie z takim powództwem do sądu:

  1. Podmiot zobowiązany do zaspokojenia roszczenia przeczy zdarzeniom na podstawie których wydano klauzulę wykonalności bądź kwestionuje dalsze istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu, jak również kwestionuje przejście obowiązku pomimo faktu istnienia w obrocie prawnym formalnego dokumentu będącego potwierdzeniem tego przejścia.
  2. Po nadania klauzuli wykonalności nastąpiło zdarzenie, które spowodowało skutek w postaci wygaśnięcia istniejącego dotychczas zobowiązania bądź stanowiące o przeszkodzie w jego egzekwowaniu. W sytuacji, jeśli tytułem jest orzeczenie sądowe, podstawą powództwa przeciwegzekucyjnego mogą być wydarzenia zaistniałe po zamknięciu sprawy jak również spełnienie świadczenia po wydaniu wyroku.
  3. W sytuacji wydania klauzuli wykonalności na podstawie art. 787 k.p.c. małżonek, przeciwko któremu nadano wspomnianą klauzulę wykaże, iż wierzytelność będąca przedmiotem postępowania egzekucyjnego wierzycielowi nie przysługuje. Małżonkowi przysługują zarówno zarzuty pochodzącego z własnego prawa, jak również zarzuty których jego małżonek podnieść nie mógł.

Zobacz: Nowe sposoby dotarcia do dłużnika

REKLAMA

W związku z powyższym, reasumując należy wskazać, że powództwo przeciwegzekucyjne opozycyjne może przyjąć formę powództwa o pozbawienie klauzuli wykonalności prawomocnego tytułu wykonawczego bądź powództwa o ustalenie nieistnienia należności jak również powództwa o umorzenie dotychczasowo prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

W przypadku jeśli tytuł wykonawczy pochodzi od organu administracyjnego, do stwierdzenia okoliczności w postaci wygaśnięcia zobowiązania bądź braku podstaw do jego egzekucji powołany jest tylko i wyłącznie organ, który wydał zaskarżony tytuł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cel powództwa

Powództwa przeciwegzekucyjne służą obronie praw materialnych dłużnika bądź osoby trzeciej. W przypadku naruszenia tych praw, bezzasadnym jest domaganie się ich ochrony u komornika sądowego bądź kierowania do organu egzekucyjnego tego typu wniosków. Nie powinno umknąć uwadze dłużników, iż komornik sądowy, zgodnie z dyspozycją art. 804 k.p.c., nie jest uprawniony do badania obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Jest on funkcjonariuszem publicznym działającym na wniosek (wierzyciela) i w jego granicach.

Zobacz też: Koszty związane z dochodzeniem wierzytelności od dłużników

Mając na uwadze sytuacje, które zostały wskazane powyżej, ustawodawca uregulował środki służące obronie merytorycznej interesów dłużników bądź ich małżonków czy następców.

Do którego sądu?

Powództwo takie wytacza się przed sąd właściwy rzeczowo, w okręgu którego prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. W sytuacji zaś, jeśli nie doszło do wszczęcia egzekucji, powództwo takie wytacza według przepisów o właściwości ogólnej, a więc według miejsca zamieszkania pozwanego bądź siedziby pozwanej osoby prawnej.

Zobacz: Przybywa młodych dłużników, jak walczyć z długami?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA