reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > ABC windykacji > Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?

Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?

Instytucja jaką jest powództwo przeciwegzekucyjne opozycyjne służy pozbawieniu tytułu wykonawczego wykonalności w całości bądź części. Niewątpliwie takie uprawnienie przyznane dłużnikowi służy obronie merytorycznej jego interesów podczas toczącego się postępowania egzekucyjnego. Polega przede wszystkim na wykazaniu bezzasadności postępowania klauzulowego bądź zwalczaniu dopuszczalności egzekucji.

W jakich sytuacjach powództwo przeciwegezkucyjne?

Powództwo to dłużnik może wnieść tylko i wyłącznie w enumeratywnie wskazanych przypadkach w art. 840 kodeksu postępowania cywilnego.

Przechodząc do szczegółowego omówienia uprawnienia jakim jest możliwość wystąpienia przez dłużnika z powództwem przeciwegzekucyjnym opozycyjnym w pierwszej kolejności należy wskazać, w jakich przypadkach przysługuje wystąpienie z takim powództwem do sądu:

  1. Podmiot zobowiązany do zaspokojenia roszczenia przeczy zdarzeniom na podstawie których wydano klauzulę wykonalności bądź kwestionuje dalsze istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu, jak również kwestionuje przejście obowiązku pomimo faktu istnienia w obrocie prawnym formalnego dokumentu będącego potwierdzeniem tego przejścia.
  2. Po nadania klauzuli wykonalności nastąpiło zdarzenie, które spowodowało skutek w postaci wygaśnięcia istniejącego dotychczas zobowiązania bądź stanowiące o przeszkodzie w jego egzekwowaniu. W sytuacji, jeśli tytułem jest orzeczenie sądowe, podstawą powództwa przeciwegzekucyjnego mogą być wydarzenia zaistniałe po zamknięciu sprawy jak również spełnienie świadczenia po wydaniu wyroku.
  3. W sytuacji wydania klauzuli wykonalności na podstawie art. 787 k.p.c. małżonek, przeciwko któremu nadano wspomnianą klauzulę wykaże, iż wierzytelność będąca przedmiotem postępowania egzekucyjnego wierzycielowi nie przysługuje. Małżonkowi przysługują zarówno zarzuty pochodzącego z własnego prawa, jak również zarzuty których jego małżonek podnieść nie mógł.

Zobacz: Nowe sposoby dotarcia do dłużnika

W związku z powyższym, reasumując należy wskazać, że powództwo przeciwegzekucyjne opozycyjne może przyjąć formę powództwa o pozbawienie klauzuli wykonalności prawomocnego tytułu wykonawczego bądź powództwa o ustalenie nieistnienia należności jak również powództwa o umorzenie dotychczasowo prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

W przypadku jeśli tytuł wykonawczy pochodzi od organu administracyjnego, do stwierdzenia okoliczności w postaci wygaśnięcia zobowiązania bądź braku podstaw do jego egzekucji powołany jest tylko i wyłącznie organ, który wydał zaskarżony tytuł.

Cel powództwa

Powództwa przeciwegzekucyjne służą obronie praw materialnych dłużnika bądź osoby trzeciej. W przypadku naruszenia tych praw, bezzasadnym jest domaganie się ich ochrony u komornika sądowego bądź kierowania do organu egzekucyjnego tego typu wniosków. Nie powinno umknąć uwadze dłużników, iż komornik sądowy, zgodnie z dyspozycją art. 804 k.p.c., nie jest uprawniony do badania obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Jest on funkcjonariuszem publicznym działającym na wniosek (wierzyciela) i w jego granicach.

Zobacz też: Koszty związane z dochodzeniem wierzytelności od dłużników

Mając na uwadze sytuacje, które zostały wskazane powyżej, ustawodawca uregulował środki służące obronie merytorycznej interesów dłużników bądź ich małżonków czy następców.

Do którego sądu?

Powództwo takie wytacza się przed sąd właściwy rzeczowo, w okręgu którego prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. W sytuacji zaś, jeśli nie doszło do wszczęcia egzekucji, powództwo takie wytacza według przepisów o właściwości ogólnej, a więc według miejsca zamieszkania pozwanego bądź siedziby pozwanej osoby prawnej.

Zobacz: Przybywa młodych dłużników, jak walczyć z długami?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Śmidoda

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama