Powództwo przeciwegzekucyjne - czym jest i gdzie je wnosimy?
REKLAMA
REKLAMA
W jakich sytuacjach powództwo przeciwegezkucyjne?
Powództwo to dłużnik może wnieść tylko i wyłącznie w enumeratywnie wskazanych przypadkach w art. 840 kodeksu postępowania cywilnego.
REKLAMA
Przechodząc do szczegółowego omówienia uprawnienia jakim jest możliwość wystąpienia przez dłużnika z powództwem przeciwegzekucyjnym opozycyjnym w pierwszej kolejności należy wskazać, w jakich przypadkach przysługuje wystąpienie z takim powództwem do sądu:
- Podmiot zobowiązany do zaspokojenia roszczenia przeczy zdarzeniom na podstawie których wydano klauzulę wykonalności bądź kwestionuje dalsze istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu, jak również kwestionuje przejście obowiązku pomimo faktu istnienia w obrocie prawnym formalnego dokumentu będącego potwierdzeniem tego przejścia.
- Po nadania klauzuli wykonalności nastąpiło zdarzenie, które spowodowało skutek w postaci wygaśnięcia istniejącego dotychczas zobowiązania bądź stanowiące o przeszkodzie w jego egzekwowaniu. W sytuacji, jeśli tytułem jest orzeczenie sądowe, podstawą powództwa przeciwegzekucyjnego mogą być wydarzenia zaistniałe po zamknięciu sprawy jak również spełnienie świadczenia po wydaniu wyroku.
- W sytuacji wydania klauzuli wykonalności na podstawie art. 787 k.p.c. małżonek, przeciwko któremu nadano wspomnianą klauzulę wykaże, iż wierzytelność będąca przedmiotem postępowania egzekucyjnego wierzycielowi nie przysługuje. Małżonkowi przysługują zarówno zarzuty pochodzącego z własnego prawa, jak również zarzuty których jego małżonek podnieść nie mógł.
Zobacz: Nowe sposoby dotarcia do dłużnika
REKLAMA
W związku z powyższym, reasumując należy wskazać, że powództwo przeciwegzekucyjne opozycyjne może przyjąć formę powództwa o pozbawienie klauzuli wykonalności prawomocnego tytułu wykonawczego bądź powództwa o ustalenie nieistnienia należności jak również powództwa o umorzenie dotychczasowo prowadzonego postępowania egzekucyjnego.
W przypadku jeśli tytuł wykonawczy pochodzi od organu administracyjnego, do stwierdzenia okoliczności w postaci wygaśnięcia zobowiązania bądź braku podstaw do jego egzekucji powołany jest tylko i wyłącznie organ, który wydał zaskarżony tytuł.
Cel powództwa
Powództwa przeciwegzekucyjne służą obronie praw materialnych dłużnika bądź osoby trzeciej. W przypadku naruszenia tych praw, bezzasadnym jest domaganie się ich ochrony u komornika sądowego bądź kierowania do organu egzekucyjnego tego typu wniosków. Nie powinno umknąć uwadze dłużników, iż komornik sądowy, zgodnie z dyspozycją art. 804 k.p.c., nie jest uprawniony do badania obowiązku objętego tytułem wykonawczym. Jest on funkcjonariuszem publicznym działającym na wniosek (wierzyciela) i w jego granicach.
Zobacz też: Koszty związane z dochodzeniem wierzytelności od dłużników
Mając na uwadze sytuacje, które zostały wskazane powyżej, ustawodawca uregulował środki służące obronie merytorycznej interesów dłużników bądź ich małżonków czy następców.
Do którego sądu?
Powództwo takie wytacza się przed sąd właściwy rzeczowo, w okręgu którego prowadzone jest postępowanie egzekucyjne. W sytuacji zaś, jeśli nie doszło do wszczęcia egzekucji, powództwo takie wytacza według przepisów o właściwości ogólnej, a więc według miejsca zamieszkania pozwanego bądź siedziby pozwanej osoby prawnej.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.