REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koszty związane z dochodzeniem wierzytelności od dłużników

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.
Koszty związane z dochodzeniem wierzytelności od dłużników/ Fot. Fotolia
Koszty związane z dochodzeniem wierzytelności od dłużników/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe koszty związane z dochodzeniem wierzytelności nakłada na dłużników ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Zgodnie z art. 10 to dłużnik musi zapłacić dług powiększony o odsetki i ewentualne koszty postępowania sądowego lub komorniczego oraz koszty działania firmy windykacyjnej.

Firmy windykacyjne ostatnio na szeroką skalę zaczęły wykorzystywać narzędzie, które dała im nowa ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Reklamując swoje usługi wskazują, że za wszystkie ich działania, które podejmą aby wyegzekwować pieniądze od dłużnika na rzecz wierzyciela, na końcu zapłaci dłużnik. Tym samym wierzyciel nie poniesie żadnych kosztów. Dług, który dłużnik musi zapłacić, zostanie natomiast powiększony nie tylko o odsetki i ewentualne koszty postępowania sądowego lub komorniczego. Finalnie dłużnik musi zapłacić również te pieniądze, które należne były firmie windykacyjnej od wierzyciela za jej działania.

REKLAMA

Windykacja czy sprzedaż długu – co wybrać, żeby nie stracić?

Koszty działania firmy windykacyjnej

Możliwość taką daje przepis art. 10 ust. 1 oraz 2 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Co do zasady bowiem wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek (czyli od momentu, w którym dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia), przysługuje od dłużnika, z tytułu rekompensaty za koszty odzyskiwania należności, równowartość kwoty 40 euro przeliczonych na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne. Natomiast w przypadku, gdy koszty odzyskiwania należności poniesione z tytułu opóźnień w zapłacie w transakcji handlowej przekroczą kwotę 40 euro wierzycielowi przysługuje zwrot tych kosztów, w tym kosztów postępowania sądowego, pomniejszonych o tę kwotę. Przepis ten jednak nie może być zastosowany w każdej sytuacji.

Windykacja pomiędzy przedsiębiorcami

REKLAMA

Przede wszystkim odnosi się do roszczeń, które powstają pomiędzy przedsiębiorcami (oraz innymi podmiotami, do których stosuje się przepisy ustawy- np. osobami wykonującymi wolny zawód, czy też osobami prowadzącymi działalność wytwórczą w rolnictwie). W związku z tym, wierzyciele (w tym firmy windykacyjne) nie mogą dochodzić od dłużników kosztów odzyskiwania należności, w przypadku gdy wierzytelności te przysługują np. od osób fizycznych i nie powstały w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą. Bez znaczenia jest tutaj wysokość egzekwowanego długu.

Przepisy ustawy można stosować ponadto wyłącznie do tych transakcji handlowych, które powstały po wejściu w życie nowej ustawy. Oznacza to, że jeśli umowa, w związku z którą powstały należności dochodzone przez wierzyciela od dłużnika, została zawarta przed 28 kwietnia 2013 r. wierzyciel nie może żądać od dłużnika poniesionych kosztów odzyskiwania należności zgodnie z treścią przepisów tej ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Rzeczywiste poniesienie kosztów

REKLAMA

Ponadto, jeżeli wierzyciel chce dochodzić od dłużnika kosztów odzyskiwania należności przekraczające kwotę 40 euro, musi wykazać, że koszty te rzeczywiście poniósł. W przypadku ewentualnego sporu, powinien przedstawić nie tylko dowód, że został przez firmę windykacyjną obciążony tymi kosztami - np. prezentując fakturę VAT za usługi windykacyjne dotyczące odzyskania należności od danego dłużnika. Powinien również wykazać, że koszty te rzeczywiście poniósł - przykładowo dostarczając dokument potwierdzający, że należność wynikająca z tej faktury została przez niego uregulowana.

Podsumowując, narzędzie, które jest znacznym udogodnieniem dla wierzycieli, którzy chcą dochodzić swoich należności od dłużników, doznaje pewnych ograniczeń. Warto o nich pamiętać w sytuacji, gdy dłużnik otrzyma notę obciążeniową, wskazującą, że jest zobowiązany zapłacić za usługi, które firma windykacyjna świadczy na rzecz wierzyciela.

Autor: Rafał Rojek, radca prawny w kancelarii Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch. Radcowie prawni sp. p., autor bloga przedawnione.pl

Prawa dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważna zmiana w prawie: 3499,50 zł co miesiąc można zarobić bez rejestrowania działalności gospodarczej w 2025 roku

Działalność nierejestrowana czyli bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej ma tę unikalną zaletę, że nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej. To duża ulga, zwłaszcza więc dla osób chcących dorobić działalność nierejestrowana to wygodne rozwiązanie.

Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

REKLAMA

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

REKLAMA