reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka cywilna > Egzekucja z majątku spółki cywilnej

Egzekucja z majątku spółki cywilnej

Majątek spółki cywilnej jest nienaruszalny w trakcie trwania umowy spółki. Kodeks cywilny dopuszcza jednak możliwość wypowiedzenia wkładu wspólnika przez osobę trzecią, jeśli jest to jego wierzyciel osobisty.

Współwłasność łączna

Spółkę cywilną tworzą przedsiębiorcy, między którymi istnieje stosunek zobowiązaniowy zwany właśnie spółką cywilną. Ponieważ spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, nie może również posiadać majątku. Wobec tego cały majątek traktowany jest jako współwłasność łączna, obejmująca całą masę majątkową, bez wyodrębnienia poszczególnych rzeczy lub udziałów. O przeznaczeniu majątku muszą decydować wszyscy wspólnicy. Wobec takiego uregulowania, ustawodawca przyjął, że w trakcie trwania spółki nie można domagać się podziału wspólnego majątku, a także wypłaty zysków i udziałów. Dodatkowo wierzyciel jednego ze wspólników nie może zaspokajać się ze współwłasności łącznej.

Dziedziczenie w spółce cywilnej

Wypowiedzenie wkładu

Ustawodawca przewidział jednak sytuacje szczególne, gdy współwłasność powinna zostać naruszona. Zgodnie z Kodeksem cywilnym, każdy wspólnik w przypadku umowy spółki zawartej na czas nieoznaczony może wypowiedzieć swój udział na trzy miesiące przed końcem roku obrachunkowego. Wolność wystąpienia ze spółki może pójść jeszcze dalej – z ważnych powodów wspólnik może wystąpić i domagać się swojego udziału w każdym czasie, nawet jeśli umowa została zawarta na czas oznaczony. Do tych ważnych powodów z pewnością należeć będzie prowadzona egzekucja, jeśli majątek osobisty wspólnika staje się niewystarczający do pokrycia zobowiązania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wypowiedzenie przez wierzyciela

Kodeks cywilny chroni wierzyciela wspólnika, jeśli ten nie zdecydował się na samodzielne wystąpienie ze spółki. Prawo stawia jednak przed wierzycielem szereg warunków koniecznych do skorzystania z takiego rozwiązania. Wierzyciel musi być wierzycielem osobistym wspólnika – czyli móc prowadzić egzekucję z całego jego majątku, a nie tylko z konkretnej rzeczy, co występuje w przypadku zastawu lub hipoteki - i prowadzić przez ponad 6 miesięcy bezskuteczną egzekucję z ruchomości. Powinien również legitymować się prawem do zajęcia majątku ze spółki w przypadku wystąpienia wspólnika lub rozwiązaniu spółki. Termin wypowiedzenia umowy spółki wynosi 3 miesiące, chyba że umowa spółki przewidywała krótszy okres.

Jak wszcząć egzekucję?

Jest to jedna z niewielu sytuacji w prawie cywilnym, gdy osoba trzecia znajdująca się poza zobowiązaniem, ma wpływ na jego strukturę i trwałość. Ustawodawca jednak wyposażył wierzyciela w takie środki uznając, że brak działania po stronie dłużnika jest wyłącznie jego własnym zaniedbaniem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama