REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja z majątku spółki cywilnej

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
Prawo, spółka, stowarzyszenie./ Fot. Fotolia
Prawo, spółka, stowarzyszenie./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Majątek spółki cywilnej jest nienaruszalny w trakcie trwania umowy spółki. Kodeks cywilny dopuszcza jednak możliwość wypowiedzenia wkładu wspólnika przez osobę trzecią, jeśli jest to jego wierzyciel osobisty.

Współwłasność łączna

Spółkę cywilną tworzą przedsiębiorcy, między którymi istnieje stosunek zobowiązaniowy zwany właśnie spółką cywilną. Ponieważ spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, nie może również posiadać majątku. Wobec tego cały majątek traktowany jest jako współwłasność łączna, obejmująca całą masę majątkową, bez wyodrębnienia poszczególnych rzeczy lub udziałów. O przeznaczeniu majątku muszą decydować wszyscy wspólnicy. Wobec takiego uregulowania, ustawodawca przyjął, że w trakcie trwania spółki nie można domagać się podziału wspólnego majątku, a także wypłaty zysków i udziałów. Dodatkowo wierzyciel jednego ze wspólników nie może zaspokajać się ze współwłasności łącznej.

REKLAMA

Dziedziczenie w spółce cywilnej

Wypowiedzenie wkładu

Ustawodawca przewidział jednak sytuacje szczególne, gdy współwłasność powinna zostać naruszona. Zgodnie z Kodeksem cywilnym, każdy wspólnik w przypadku umowy spółki zawartej na czas nieoznaczony może wypowiedzieć swój udział na trzy miesiące przed końcem roku obrachunkowego. Wolność wystąpienia ze spółki może pójść jeszcze dalej – z ważnych powodów wspólnik może wystąpić i domagać się swojego udziału w każdym czasie, nawet jeśli umowa została zawarta na czas oznaczony. Do tych ważnych powodów z pewnością należeć będzie prowadzona egzekucja, jeśli majątek osobisty wspólnika staje się niewystarczający do pokrycia zobowiązania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wypowiedzenie przez wierzyciela

Kodeks cywilny chroni wierzyciela wspólnika, jeśli ten nie zdecydował się na samodzielne wystąpienie ze spółki. Prawo stawia jednak przed wierzycielem szereg warunków koniecznych do skorzystania z takiego rozwiązania. Wierzyciel musi być wierzycielem osobistym wspólnika – czyli móc prowadzić egzekucję z całego jego majątku, a nie tylko z konkretnej rzeczy, co występuje w przypadku zastawu lub hipoteki - i prowadzić przez ponad 6 miesięcy bezskuteczną egzekucję z ruchomości. Powinien również legitymować się prawem do zajęcia majątku ze spółki w przypadku wystąpienia wspólnika lub rozwiązaniu spółki. Termin wypowiedzenia umowy spółki wynosi 3 miesiące, chyba że umowa spółki przewidywała krótszy okres.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wszcząć egzekucję?

Jest to jedna z niewielu sytuacji w prawie cywilnym, gdy osoba trzecia znajdująca się poza zobowiązaniem, ma wpływ na jego strukturę i trwałość. Ustawodawca jednak wyposażył wierzyciela w takie środki uznając, że brak działania po stronie dłużnika jest wyłącznie jego własnym zaniedbaniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

  W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  REKLAMA

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  REKLAMA