Egzekucja z majątku spółki cywilnej
REKLAMA
REKLAMA
Współwłasność łączna
Spółkę cywilną tworzą przedsiębiorcy, między którymi istnieje stosunek zobowiązaniowy zwany właśnie spółką cywilną. Ponieważ spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, nie może również posiadać majątku. Wobec tego cały majątek traktowany jest jako współwłasność łączna, obejmująca całą masę majątkową, bez wyodrębnienia poszczególnych rzeczy lub udziałów. O przeznaczeniu majątku muszą decydować wszyscy wspólnicy. Wobec takiego uregulowania, ustawodawca przyjął, że w trakcie trwania spółki nie można domagać się podziału wspólnego majątku, a także wypłaty zysków i udziałów. Dodatkowo wierzyciel jednego ze wspólników nie może zaspokajać się ze współwłasności łącznej.
REKLAMA
Dziedziczenie w spółce cywilnej
Wypowiedzenie wkładu
Ustawodawca przewidział jednak sytuacje szczególne, gdy współwłasność powinna zostać naruszona. Zgodnie z Kodeksem cywilnym, każdy wspólnik w przypadku umowy spółki zawartej na czas nieoznaczony może wypowiedzieć swój udział na trzy miesiące przed końcem roku obrachunkowego. Wolność wystąpienia ze spółki może pójść jeszcze dalej – z ważnych powodów wspólnik może wystąpić i domagać się swojego udziału w każdym czasie, nawet jeśli umowa została zawarta na czas oznaczony. Do tych ważnych powodów z pewnością należeć będzie prowadzona egzekucja, jeśli majątek osobisty wspólnika staje się niewystarczający do pokrycia zobowiązania.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Wypowiedzenie przez wierzyciela
Kodeks cywilny chroni wierzyciela wspólnika, jeśli ten nie zdecydował się na samodzielne wystąpienie ze spółki. Prawo stawia jednak przed wierzycielem szereg warunków koniecznych do skorzystania z takiego rozwiązania. Wierzyciel musi być wierzycielem osobistym wspólnika – czyli móc prowadzić egzekucję z całego jego majątku, a nie tylko z konkretnej rzeczy, co występuje w przypadku zastawu lub hipoteki - i prowadzić przez ponad 6 miesięcy bezskuteczną egzekucję z ruchomości. Powinien również legitymować się prawem do zajęcia majątku ze spółki w przypadku wystąpienia wspólnika lub rozwiązaniu spółki. Termin wypowiedzenia umowy spółki wynosi 3 miesiące, chyba że umowa spółki przewidywała krótszy okres.
Jak odzyskać dług, gdy dłużnik wyzbywa się posiadanego majątku?
Jest to jedna z niewielu sytuacji w prawie cywilnym, gdy osoba trzecia znajdująca się poza zobowiązaniem, ma wpływ na jego strukturę i trwałość. Ustawodawca jednak wyposażył wierzyciela w takie środki uznając, że brak działania po stronie dłużnika jest wyłącznie jego własnym zaniedbaniem.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.