REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Egzekucja z majątku spółki cywilnej

Konstancja Gierba
Konstancja Gierba
Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL
Prawo, spółka, stowarzyszenie./ Fot. Fotolia
Prawo, spółka, stowarzyszenie./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Majątek spółki cywilnej jest nienaruszalny w trakcie trwania umowy spółki. Kodeks cywilny dopuszcza jednak możliwość wypowiedzenia wkładu wspólnika przez osobę trzecią, jeśli jest to jego wierzyciel osobisty.

Współwłasność łączna

Spółkę cywilną tworzą przedsiębiorcy, między którymi istnieje stosunek zobowiązaniowy zwany właśnie spółką cywilną. Ponieważ spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, nie może również posiadać majątku. Wobec tego cały majątek traktowany jest jako współwłasność łączna, obejmująca całą masę majątkową, bez wyodrębnienia poszczególnych rzeczy lub udziałów. O przeznaczeniu majątku muszą decydować wszyscy wspólnicy. Wobec takiego uregulowania, ustawodawca przyjął, że w trakcie trwania spółki nie można domagać się podziału wspólnego majątku, a także wypłaty zysków i udziałów. Dodatkowo wierzyciel jednego ze wspólników nie może zaspokajać się ze współwłasności łącznej.

REKLAMA

Dziedziczenie w spółce cywilnej

Wypowiedzenie wkładu

Ustawodawca przewidział jednak sytuacje szczególne, gdy współwłasność powinna zostać naruszona. Zgodnie z Kodeksem cywilnym, każdy wspólnik w przypadku umowy spółki zawartej na czas nieoznaczony może wypowiedzieć swój udział na trzy miesiące przed końcem roku obrachunkowego. Wolność wystąpienia ze spółki może pójść jeszcze dalej – z ważnych powodów wspólnik może wystąpić i domagać się swojego udziału w każdym czasie, nawet jeśli umowa została zawarta na czas oznaczony. Do tych ważnych powodów z pewnością należeć będzie prowadzona egzekucja, jeśli majątek osobisty wspólnika staje się niewystarczający do pokrycia zobowiązania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Wypowiedzenie przez wierzyciela

Kodeks cywilny chroni wierzyciela wspólnika, jeśli ten nie zdecydował się na samodzielne wystąpienie ze spółki. Prawo stawia jednak przed wierzycielem szereg warunków koniecznych do skorzystania z takiego rozwiązania. Wierzyciel musi być wierzycielem osobistym wspólnika – czyli móc prowadzić egzekucję z całego jego majątku, a nie tylko z konkretnej rzeczy, co występuje w przypadku zastawu lub hipoteki - i prowadzić przez ponad 6 miesięcy bezskuteczną egzekucję z ruchomości. Powinien również legitymować się prawem do zajęcia majątku ze spółki w przypadku wystąpienia wspólnika lub rozwiązaniu spółki. Termin wypowiedzenia umowy spółki wynosi 3 miesiące, chyba że umowa spółki przewidywała krótszy okres.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wszcząć egzekucję?

Jest to jedna z niewielu sytuacji w prawie cywilnym, gdy osoba trzecia znajdująca się poza zobowiązaniem, ma wpływ na jego strukturę i trwałość. Ustawodawca jednak wyposażył wierzyciela w takie środki uznając, że brak działania po stronie dłużnika jest wyłącznie jego własnym zaniedbaniem.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA