REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małoletni wspólnikiem spółki cywilnej

Monika Pązik
Małoletni wspólnikiem spółki cywilnej / fot. Fotolia
Małoletni wspólnikiem spółki cywilnej / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Spółkę cywilną stanowi umowa zawarta między wspólnikami w celu osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie. Czy wobec tego osoba małoletnia, posiadająca ograniczoną zdolność do czynności prawnych może zostać wspólnikiem spółki cywilnej?

Spółka cywilna stanowi specyficzną formę prowadzenia działalności przez osoby zmierzające do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Aby mogli rozpocząć działalność, w pierwszej kolejności nawiązują stosunek umowny. Należy jednak pamiętać, że sama spółka nie jest przedsiębiorcą, nie posiada osobowości prawnej i nie jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej. Posiada jednakże zdolność prawną.

REKLAMA

Konsekwencją braku podmiotowości prawnej jest fakt, że stroną w zawieranych umowach nie będzie sama spółka, a wszyscy jej wspólnicy. Dodatkowo stroną w jakimkolwiek postępowaniu będą wszyscy wspólnicy, którzy ponoszą solidarną odpowiedzialność za jej zobowiązania, a których majątki stanowią majątek spółki.

W związku z powyższym, czy wspólnikiem w spółce cywilnej może być osoba małoletnia?

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz również: Jak napisać umowę spółki cywilnej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kim jest małoletni?

REKLAMA

Zgodnie z kodeksem cywilnym osoba małoletnia, która nie ukończyła 18 lat ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Z treści art. 17 k.c. wynika, iż do ważności czynności dokonanych przez osobę z ograniczoną zdolnością potrzebna jest co do zasady zgoda przedstawiciela ustawowego. Dodatkowo przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wprost mówią o obowiązku rodziców, jako przedstawicieli ustawowych sprawowania zarządu nad majątkiem małoletniego.

Zarząd majątkiem oznacza wszelkie czynności faktyczne i prawne związane z majątkiem dziecka. Jednakże, zgodnie z art. 21 k.c. osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego rozporządzać swoim majątkiem, chyba że sąd postanowi inaczej. Taki zapis stanowi wyjątek od konieczności uzyskania zgody na dokonanie czynności przez małoletniego.

Osoba małoletnia wspólnikiem spółki cywilnej

Regulacje zawarte w art. 101 § 3 k.r.o. ograniczają jednak w pewnym sensie władzę rodzicielską w odniesieniu do czynności podejmowanych przez małoletniego. Jeżeli przekraczają one zakres zwykłego zarządu, to rodzice nie mogą ich dokonać bez zezwolenia sądu bądź wyrazić zgody na ich dokonanie. Oznacza to, że jedynie sąd opiekuńczy może wyrazić zgodę na zawarcie umowy spółki cywilnej w imieniu małoletniego. Wynika to bezpośrednio z sentencji wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 kwietnia 1997 r. (II SA/Po 1438/96): Zawarcie w imieniu małoletniego dziecka umowy spółki cywilnej jest czynnością prawną przekraczającą zakres zwykłego zarządu w rozumieniu art. 101 § 3 krio i wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego.

Zobacz: Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA