Małoletni wspólnikiem spółki cywilnej
REKLAMA
REKLAMA
Spółka cywilna stanowi specyficzną formę prowadzenia działalności przez osoby zmierzające do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego. Aby mogli rozpocząć działalność, w pierwszej kolejności nawiązują stosunek umowny. Należy jednak pamiętać, że sama spółka nie jest przedsiębiorcą, nie posiada osobowości prawnej i nie jest jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej. Posiada jednakże zdolność prawną.
REKLAMA
Konsekwencją braku podmiotowości prawnej jest fakt, że stroną w zawieranych umowach nie będzie sama spółka, a wszyscy jej wspólnicy. Dodatkowo stroną w jakimkolwiek postępowaniu będą wszyscy wspólnicy, którzy ponoszą solidarną odpowiedzialność za jej zobowiązania, a których majątki stanowią majątek spółki.
W związku z powyższym, czy wspólnikiem w spółce cywilnej może być osoba małoletnia?
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Zobacz również: Jak napisać umowę spółki cywilnej?
Kim jest małoletni?
REKLAMA
Zgodnie z kodeksem cywilnym osoba małoletnia, która nie ukończyła 18 lat ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Z treści art. 17 k.c. wynika, iż do ważności czynności dokonanych przez osobę z ograniczoną zdolnością potrzebna jest co do zasady zgoda przedstawiciela ustawowego. Dodatkowo przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wprost mówią o obowiązku rodziców, jako przedstawicieli ustawowych sprawowania zarządu nad majątkiem małoletniego.
Zarząd majątkiem oznacza wszelkie czynności faktyczne i prawne związane z majątkiem dziecka. Jednakże, zgodnie z art. 21 k.c. osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może bez zgody przedstawiciela ustawowego rozporządzać swoim majątkiem, chyba że sąd postanowi inaczej. Taki zapis stanowi wyjątek od konieczności uzyskania zgody na dokonanie czynności przez małoletniego.
Osoba małoletnia wspólnikiem spółki cywilnej
Regulacje zawarte w art. 101 § 3 k.r.o. ograniczają jednak w pewnym sensie władzę rodzicielską w odniesieniu do czynności podejmowanych przez małoletniego. Jeżeli przekraczają one zakres zwykłego zarządu, to rodzice nie mogą ich dokonać bez zezwolenia sądu bądź wyrazić zgody na ich dokonanie. Oznacza to, że jedynie sąd opiekuńczy może wyrazić zgodę na zawarcie umowy spółki cywilnej w imieniu małoletniego. Wynika to bezpośrednio z sentencji wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 kwietnia 1997 r. (II SA/Po 1438/96): Zawarcie w imieniu małoletniego dziecka umowy spółki cywilnej jest czynnością prawną przekraczającą zakres zwykłego zarządu w rozumieniu art. 101 § 3 krio i wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego.
Zobacz: Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.