REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka cywilna – najważniejsze informacje

Anna Sierocińska
Spółka cywilna – najważniejsze informacje /Fot. Fotolia
Spółka cywilna – najważniejsze informacje /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jednym ze sposobów prowadzenia działalności gospodarczej jest zawarcie umowy spółki cywilnej regulowanej przez przepisy Kodeksu Cywilnego. Spółka cywilna jest stosunkiem obligacyjnym, umową zawartą pomiędzy osobami będącymi przedsiębiorcami. Przez umowę spółki co najmniej dwóch wspólników (przedsiębiorców) zobowiązuje się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego.

Charakter prawny spółki cywilnej

Spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą ani podmiotem prawa cywilnego. Nie jest osobą prawną, a ze względu na to, że nie posiada zdolności prawnej, nie może być też uznana za ułomną osobę prawną. Pomimo że zgodnie z Kodeksem Cywilnym nie posiada osobowości prawnej, spółka cywilna jest podatnikiem VAT.

REKLAMA

Umowę spółki zawierają co najmniej 2 podmioty będące przedsiębiorcami – osoby fizyczne podlegające wpisowi do CEIDG lub inne podmioty podlegające wpisowi do KRS.

Polecamy: Firma w spadku - zarząd sukcesyjny

Umowa spółki

Przez umowę spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów (art. 860 § 1 k.c.)

Umowa spółki powinna być zawarta w formie pisemnej dla celów dowodowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wkład może mieć postać wniesienia własności lub innych praw, a także rzeczy do używania i świadczenie usług. Bez względu na rodzaj i wartość wniesionego wkładu udział w zyskach i stratach jest równy (art. 867 § 1 k.c.) i obowiązuje domniemanie równej wartości wkładów.

Współwłasność łączna

Ze względu na brak osobowości prawnej spółka cywilna nie posiada odrębnego majątku. Między wspólnikami istnieje współwłasność łączna (art. 863 k.c.), co wiąże się z tym, że wspólnicy nie posiadają udziałów i nie mogą domagać się podziału majątku w czasie trwania spółki.

Za zobowiązania spółki wspólnicy odpowiadają solidarnie własnym majątkiem.

Zobacz: Spółki

Rozwiązanie spółki

Rozwiązanie spółki może nastąpić:

  • Z ważnych powodów na żądanie wspólnika (orzeczenie sądu);
  • Ogłoszenie upadłości spółki;
  • Śmierć wspólnika;
  • Uchwała o rozwiązaniu spółki;
  • Upływ czasu, na jaki została powołana.

W przypadku rozwiązania spółki do podziału majątku wspólników stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych (art. 875 k.c.)

Przekształcenie spółki

Kodeks Spółek Handlowych przewiduje możliwość przekształcenia spółki cywilnej w spółkę jawną (handlową spółkę osobową). Wpis spółki jawnej do rejestru sądowego ma charakter konstytutywny, gdyż nadaje byt prawny przekształconej spółce (art. 26 § 5 k.s.h.)

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny z późn. zm. (Dz.U. 2018 poz. 1025)

Ustawa z dnia 1 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych z późn. zm. (Dz. U. 2017 poz. 1577)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA