REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej

Monika Pązik
Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej.
Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki cywilnej.

REKLAMA

REKLAMA

Spółka cywilna stanowi umowę zawieraną między wspólnikami w celu prowadzenia wspólnie działalności z nastawieniem na osiąganie zysków. Każdy ze wspólników jest uprawniony do prowadzenia spraw spółki a za zobowiązania spółki wspólnicy ponoszą solidarną odpowiedzialność. Czy wierzyciele mogą sięgnąć do majątków osobistych wspólników?

Kwestię odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki regulują przepisy kodeksu cywilnego. Spółka cywilna jest specyficzną formą prowadzenia działalności nieuregulowaną w kodeksie spółek handlowych. Przeznaczona jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą w danej branży, które chcą połączyć siły i wspólnie osiągać zyski realizując cele gospodarcze. Co ważne, spółka cywilna nie posiada odrębnego majątku, a jedynie majątek wspólny wspólników obejmujący aktywa. Oznacza to, że zobowiązania spółki nie wchodzą w skład tego majątku a wierzyciele mogą żądać spełnienia świadczenia w dwojaki sposób. Artykuł 864 k.c. stanowi tylko o solidarności biernej wspólników spółki cywilnej, współwłaścicieli "łącznych" majątku wspólnego. Przynależna im wierzytelność nosi więc charakter świadczenia "do niepodzielnej ręki" (wyr. SA we Wrocławiu, I ACa 652/13).

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jak napisać umowę spółki cywilnej?

Solidarność wspólników

REKLAMA

Zgodnie z art. 864 k.c. wspólnicy odpowiedzialni są za zobowiązania spółki solidarnie. Samo pojęcie zobowiązania rozumiane jest jako rezultat przeprowadzonych działań przez wspólników w ramach prowadzenia działalności. Nie będzie miał tu znaczenia fakt, czy czynność została dokonana przez każdego wspólnika osobno, czy też wspólnie. Podejmując się wspólnej działalności wspólnicy mają prawo do dokonywania wszelkich czynności w imieniu spółki. Zobowiązania obejmą zatem zarówno czynności przynoszące zyski, ale również takie, które prowadzą do bezpodstawnego wzbogacenia.

Odpowiedzialność solidarna wspólników charakteryzuje się tym, że wierzyciele mają prawo żądać spełnienia części bądź całości powstałej wierzytelności od każdego wspólnika osobno, od kilku z nich lub od wszystkich wspólników łącznie. Spełnienie zobowiązania przez któregokolwiek wspólnika, zwalnia pozostałych wspólników z tego obowiązku. Jednakże, zgodnie z art. 366 § 2 k.c., aż do momentu całkowitego spełnienia świadczenia wszyscy wspólnicy są odpowiedzialni wobec wierzyciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność majątkowa

W przypadku istnienia zobowiązania, wierzyciel może sięgnąć do majątku wspólnego wspólników bądź do majątku indywidualnego wspólników, gdyż każdy z nich odpowiada bez ograniczeń za zobowiązania spółki. Wskazana odpowiedzialność ma charakter pierwszorzędny, co oznacza, że wierzyciel może żądać zaspokojenia wierzytelności z indywidualnego majątku wspólnika bez konieczności kierowania egzekucji do majątku wspólnego bądź wskazywania na niewypłacalność spółki. Taki charakter odpowiedzialności jest niekorzystny dla wspólników, bowiem nie mają oni możliwości odwołania się od decyzji wierzyciela. To właśnie wierzyciel może wedle własnego uznania wybrać, z którego majątku będzie żądał zaspokojenia należności.

Co może stanowić wkład do spółki cywilnej?

Odpowiedzialność w przypadku rozwiązania spółki

Wspólnicy odpowiadają za zobowiązania spółki powstałe w czasie, gdy był on wspólnikiem spółki. Nie będzie zatem odpowiadał za te, które powstały przez przystąpieniem do spółki, ale poniesie odpowiedzialność mimo wystąpienia ze spółki oraz w przypadku rozwiązania spółki. Warunkiem koniecznym istnienia odpowiedzialności całym indywidualnym majątkiem jest fakt powstania wierzytelności, w trakcie bycia wspólnikiem. Dodatkowo, w przypadku przekształcenia spółki cywilnej w spółkę prawa handlowego, długi zaciągnięte przez wspólników spółki cywilnej będą nadal długami spółki, za które odpowiadają solidarnie (wyr. SA w Warszawie, I ACz 288/06). Możliwe jest, aby wstępujący wspólnik do spółki na miejsce poprzedniego przejął długi powstałe jeszcze przed jego przyłączeniem, czyli tzw. umowne przystąpienie do długu. Wymagane jest zatem sporządzenie umowy między przystępującym wspólnikiem a pozostałymi (wyr. SN, III CZP 160/95).

Przekształcenie spółki cywilnej – krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA