Czym jest bankowy tytuł egzekucyjny?
REKLAMA
REKLAMA
Bankowy tytuł egzekucyjny jest szczególnym przywilejem instytucji finansowych oraz sporym usprawnieniem procedury egzekucji długów. W standardowej klauzuli dłużnik oświadcza, iż poddaje się egzekucji w zakresie roszczeń wynikających z umowy kredytu.
REKLAMA
B.t.e. może być wystawiony także przeciwko dłużnikowi, który zabezpiecza wierzytelność banku (np. poręczycielowi) o ile złożył on oświadczenie o poddaniu się egzekucji.
Co do zasady nie ma terminu w których oświadczenie powinno być złożone. Przeważnie jest ono zawarte w umowie kredytowej, jednak może być złożone przez dłużnika także później.
Jan Kowalski wziął kredyt w banku X. Jednak w związku z trudnościami finansowymi, zawarł z bankiem umowę przesuwającą termin spłaty. W zamian złożył oświadczenie o poddaniu się egzekucji uprawniającej bank do wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego.
Zobacz: Dokąd udać się po kredyt samochodowy? – ranking z sierpnia 2011
Wystawienie tytułu
Co daje takie oświadczenie? Zgodnie z art. 97 ust. 1 prawa bankowego b.t.e. może być podstawą egzekucji wobec dłużnika. W sytuacji, gdy dłużnik spłaca regularnie raty takie oświadczenie nie zmienia w żaden sposób jego sytuacji. Jednak, gdy kredytobiorca przestaje regularnie spełniać swoje zobowiązania wtedy też bank wystawia b.t.e.
Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności
Jednocześnie z wystawieniem tytułu nasz wierzyciel zwróci się do sądu o wydanie tzw. klauzuli wykonalności. Sprawa z tego wniosku potoczy się bardzo szybko. Sąd rozpatruje wniosek o nadanie tytułowi klauzuli wykonalności niezwłocznie, nie później jednak niż trzy dni od daty jego złożenia (art. 97 ust. 3 prawa bankowego). Gdy tylko to nastąpi do drzwi dłużnika może już zapukać komornik.
Postępowanie o nadanie klauzuli
Samo postępowanie nie jest zbyt skomplikowane. Rozpatrzenie wniosku następuje na posiedzeniu niejawnym Sądu. Dłużnik nie ma możliwości obrony co do zasadności wniosku. Cała procedura ogranicza się jedynie do sprawdzenia, czy bank wystawiając tytuł dochował wymogów formalnych, m.in. czy tytuł został wystawiony przez bank w terminie, czy nie przekracza kwoty podanej w oświadczeniu, co do której dłużnik poddał się egzekucji.
Zobacz serwis: Kredyt konsumencki
Sąd nie bada, czy dług rzeczywiście istnieje i to w wysokości, która jest dochodzona. Jeżeli stwierdzi, iż dłużnik złożył oświadczenie o poddaniu się egzekucji wtedy nadaje tytułowi klauzulę wykonalności. Zaopatrzony w taką klauzulę tytuł może już do przeprowadzenia egzekucji. Cała procedura z tym związana jest znacznie krótsza, niż przejście całej drogi sądowej, która często bywa czasochłonna.
źródła: www.nbportal.pl
Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r Prawo Bankowe (Dz. U. Nr 140 poz.939 z późn. zmianami).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.