REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czym jest bankowy tytuł egzekucyjny?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Jednocześnie z wystawieniem tytułu nasz wierzyciel zwróci się do sądu o wydanie tzw. klauzuli wykonalności.
Jednocześnie z wystawieniem tytułu nasz wierzyciel zwróci się do sądu o wydanie tzw. klauzuli wykonalności.

REKLAMA

REKLAMA

W umowie kredytu znalazłeś klauzulę tzw. bankowego tytułu egzekucyjnego. Dla banku jest to bardzo wygodne zabezpieczenie kredytu. Dla niesumiennego dłużnika to spory kłopot. Bardzo szybko do jego drzwi może zapukać komornik.

Bankowy tytuł egzekucyjny jest szczególnym przywilejem instytucji finansowych oraz sporym usprawnieniem procedury egzekucji długów. W standardowej klauzuli dłużnik oświadcza, iż poddaje się egzekucji w zakresie roszczeń wynikających z umowy kredytu.

REKLAMA

B.t.e. może być wystawiony także przeciwko dłużnikowi, który zabezpiecza wierzytelność banku (np. poręczycielowi) o ile złożył on oświadczenie o poddaniu się egzekucji.

Co do zasady nie ma terminu w których oświadczenie powinno być złożone. Przeważnie jest ono zawarte w umowie kredytowej, jednak może być złożone przez dłużnika także później.

Jan Kowalski wziął kredyt w banku X. Jednak w związku z trudnościami finansowymi, zawarł z bankiem umowę przesuwającą termin spłaty. W zamian złożył oświadczenie o poddaniu się egzekucji uprawniającej bank do wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego.

Zobacz: Dokąd udać się po kredyt samochodowy? – ranking z sierpnia 2011

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wystawienie tytułu

Co daje takie oświadczenie? Zgodnie z art. 97 ust. 1 prawa bankowego b.t.e. może być podstawą egzekucji wobec dłużnika. W sytuacji, gdy dłużnik spłaca regularnie raty takie oświadczenie nie zmienia w żaden sposób jego sytuacji. Jednak, gdy kredytobiorca przestaje regularnie spełniać swoje zobowiązania wtedy też bank wystawia b.t.e.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

Jednocześnie z wystawieniem tytułu nasz wierzyciel zwróci się do sądu o wydanie tzw. klauzuli wykonalności. Sprawa z tego wniosku potoczy się bardzo szybko. Sąd rozpatruje wniosek o nadanie tytułowi klauzuli wykonalności niezwłocznie, nie później jednak niż trzy dni od daty jego złożenia (art. 97 ust. 3 prawa bankowego). Gdy tylko to nastąpi do drzwi dłużnika może już zapukać komornik.

Postępowanie o nadanie klauzuli

Samo postępowanie nie jest zbyt skomplikowane. Rozpatrzenie wniosku następuje na posiedzeniu niejawnym Sądu. Dłużnik nie ma możliwości obrony co do zasadności wniosku. Cała procedura ogranicza się jedynie do sprawdzenia, czy bank wystawiając tytuł dochował wymogów formalnych, m.in. czy tytuł został wystawiony przez bank w terminie, czy nie przekracza kwoty podanej w oświadczeniu, co do której dłużnik poddał się egzekucji.

Zobacz serwis: Kredyt konsumencki

Sąd nie bada, czy dług rzeczywiście istnieje i to w wysokości, która jest dochodzona. Jeżeli stwierdzi, iż dłużnik złożył oświadczenie o poddaniu się egzekucji wtedy nadaje tytułowi klauzulę wykonalności. Zaopatrzony w taką klauzulę tytuł może już do przeprowadzenia egzekucji. Cała procedura z tym związana jest znacznie krótsza, niż przejście całej drogi sądowej, która często bywa czasochłonna. 

źródła: www.nbportal.pl

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r Prawo Bankowe (Dz. U. Nr 140 poz.939 z późn. zmianami).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA