Co podlega wyłączeniu z masy upadłości?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Z masy upadłości wyłączeniu podlegają składniki majątku nienależące do majątku upadłego (art. 70 i następne Prawa upadłościowego i naprawczego). Przepisów dotyczących wyłączenia z masy upadłości nie stosuje się do rzeczy, wierzytelności i innych praw majątkowych przeniesionych przez upadłego na wierzyciela w celu zabezpieczenia wierzytelności. W razie zbycia przez upadłego mienia, które podlega wyłączeniu, świadczenie otrzymane za zbyte mienie wydaje się osobie, do której mienie to należało, jeżeli świadczenie jest wyodrębnione w masie upadłości. W razie zbycia przez syndyka albo zarządcę mienia, które podlegało wyłączeniu, osoba, do której prawo to należało, może żądać wydania świadczenia wzajemnego uzyskanego w zamian za to mienie.
REKLAMA
Osoba, do której należy mienie podlegające wyłączeniu, może żądać jego wydania lub świadczenia wzajemnego oraz jednocześnie zwrotu wydatków na utrzymanie tego mienia lub na uzyskanie świadczenia wzajemnego, poniesionych przez upadłego lub z masy upadłości. W postępowaniu dotyczącym wyłączenia z masy upadłości trzeba zgłosić wszelkie twierdzenia, zarzuty i dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku dalszego postępowania, chyba że powołanie ich we wniosku było niemożliwe. Sędzia-komisarz rozpoznaje wniosek o wyłączenie z masy upadłości w terminie jednego miesiąca od dnia jego złożenia po wysłuchaniu syndyka, nadzorcy sądowego albo zarządcy.
Przeczytaj również: Kiedy komornik zobowiązany jest zawiesić postępowanie egzekucyjne?
Postanowienie sędziego-komisarza o wyłączeniu z masy upadłości podlega obwieszczeniu. Postanowienie w przedmiocie wyłączenia z masy upadłości wymaga uzasadnienia. Na postanowienie o wyłączeniu z masy upadłości przysługuje zażalenie upadłemu i wierzycielom.
W razie oddalenia wniosku o wyłączenie z masy upadłości wnioskodawca ma prawo w drodze powództwa żądać wyłączenia mienia z masy upadłości. Powództwo wnosi się do sądu upadłościowego w terminie miesiąca od dnia doręczenia postanowienia sędziego-komisarza o odmowie wyłączenia z masy upadłości. W pozwie należy podać wszelkie twierdzenia i zarzuty w sprawie. Jest to ważne, bo późniejsze powoływanie swoich twierdzeń jest możliwe tylko wtedy, gdy powód wykaże, że ich wcześniejsze zgłoszenie nie było możliwe.
Polecamy serwis Odszkodowania
Niezależnie od wyniku sprawy sąd obciąża powoda kosztami procesu, jeżeli powołał nowe dowody istotne dla rozstrzygnięcia sprawy, których nie zgłosił we wniosku o wyłączenie. Sąd może zabezpieczyć powództwo poprzez ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania mienia objętego żądaniem wyłączenia z masy upadłości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.