Jak założyć firmę transportową – przedsiębiorstwo taksówkowe
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Chcąc uzyskać licencję trzeba mieć pewność, że spełnia się wymogi tzw. dobrej reputacji, tzn. że przedsiębiorca nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne: karne skarbowe, przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu, obrotowi gospodarczemu, wiarygodności dokumentów, ochronie środowiska lub warunkom pracy i płacy albo innym przepisom dotyczącym wykonywania zawodu przewoźnika, oraz nie wydano w stosunku do przedsiębiorcy prawomocnego orzeczenia zakazującego wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego.
REKLAMA
Aby uzyskać licencję przynajmniej jedna osoba (jeżeli jest ich kilka) lub przedsiębiorca który ubiega się o licencję musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych. Ponadto należy uwiarygodnić, że obecna sytuacja finansowa zapewnia podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego. Oznacza to, że przedsiębiorca musi wykazać się posiadaniem środków finansowych lub majątkiem pokrywającym wydatki w wysokości:
– 9000 euro – na pierwszy samochód przeznaczony do transportu drogowego,
– 5000 euro – na każdy następny pojazd samochodowy,
– 50 000 euro – zabezpieczenia przy wykonywaniu transportu drogowego w zakresie pośrednictwa rzeczy, czyli tzw. spedycji.
Ponadto uzyskanie licencji uzależnione jest od tego czy przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy a także kierowcy przez niego zatrudnieni spełniają wszystkie wymagania dotyczące zawodu kierowcy określone m.in. w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a także nie byli skazani prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwa umyślne przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.
Uzyskanie licencji jest również uzależnione od posiadania zaświadczenia o ukończeniu szkolenia w zakresie transportu drogowego taksówką, potwierdzonego zdanym egzaminem, lub wykazaniem się co najmniej 5-letnią praktyką w zakresie wykonywania tego transportu. Przerwa w wykonywaniu transportu drogowego nie może być dłuższa niż kolejnych 6 miesięcy z przyczyn niezależnych.
Polecamy: Jak założyć własną firmę
REKLAMA
Aby uzyskanie licencji było możliwe osoby zatrudnione w przedsiębiorstwie jako kierowcy muszą mieć:
1. ukończone18 lat – w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii:
– C lub C + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną,
– C1 lub C1 + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną,
2. ukończone 21 lat - w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii:
– C lub C + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną,
– D lub D + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną,
– D1 lub D1 + E, o ile przewóz wykonywany jest na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50 km i o ile kierowca uzyskał odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną,
3. ukończone 23 lata – w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii D lub D + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną;
Ponadto:
- posiadać odpowiednie uprawnienie do kierowania pojazdem samochodowym, określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym;
- nie mogą występować przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;
- nie mogą występować przeciwwskazania psychologiczne do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.
Polecamy: Jak założyć firmę z unijnej dotacji
I wreszcie chcą uzyskać licencję należy posiadać tytuł prawny do dysponowania samochodami spełniającymi wymagania techniczne określone przepisami prawa o ruchu drogowym, którymi transport ma być wykonywany.
Organem właściwym do którego należy zwrócić się z prośba o udzielenie licencji jest w zależności od obszaru na którym przedsiębiorstwo będzie działało wójt, burmistrz lub prezydent miasta jeżeli przewozy będą dokonywane na obszarze gminy, wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy dla siedziby lub miejsca zamieszkania przedsiębiorcy, jeżeli przewozy będą dokonywane na terenie gminy i gmin sąsiadujących oraz Prezydent miasta stołecznego Warszawy jeżeli przewóz ma być dokonywany na jej terenie.
Należy pamiętać, że składając wniosek o uzyskanie licencji do prowadzenia przedsiębiorstwa taksówkowego należy koniecznie zawrzeć w nim opis obszaru na którym przedsiębiorstwo będzie dokonywało przewozów. Również prawidłowo wystawiona licencja powinna zawierać oznaczenie obszaru przewozów w krajowym transporcie drogowym taksówką.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.