| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > CEIDG 2012/2013: Będzie łatwiej o zaświadczenie z CEIDG

CEIDG 2012/2013: Będzie łatwiej o zaświadczenie z CEIDG

Ministerstwo Gospodarki rozpoczęło prace nad wprowadzeniem zmian w funkcjonowaniu CEIDG. Nowe przepisy mają skonkretyzować zasady wydawania zaświadczeń z ewidencji.

Resort gospodarki pracuje nad zmodyfikowaniem zasad funkcjonowania ewidencji przedsiębiorców. Na etapie uzgodnień w Rządowym Centrum Legislacji znalazł się projekt założeń do ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przygotowywane nowe przepisy mają uprościć  funkcjonowanie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to centralny rejestr przedsiębiorców, który od 1 lipca 2011 roku zastąpił Ewidencję Działalności Gospodarczej. Jednym z głównych powodów wprowadzenia nowej ewidencji było umożliwienie zakładania firmy za pośrednictwem internetu. Oficjalnie 1 stycznia 2012 roku zakończyło się przenoszenie przez gminy dotychczasowych wpisów przedsiębiorców z EDG do CEIDG.

Polecamy: CEIDG 2012 - zmiany

Zaświadczenie z CEIDG

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej dane i informacje udostępniane przez CEIDG są jawne, a dostęp do nich nie jest ograniczony. Dane i informacje dostępne w ewidencji są udostępniane na stronie internetowej CEIDG. Samo zaświadczenia o wpisie w CEIDG, o ile dotyczy przedsiębiorców będących osobami fizycznymi w zakresie jawnych danych, przyjmuje postać dokumentu elektronicznego lub wydruku ze strony internetowej CEIDG.

Przedsiębiorca nie ma tez obowiązku okazywania, przekazywania lub załączania do wniosków zaświadczeń o wpisie w CEIDG organom administracji.

Dlaczego zmiany?

Planowane przez resort gospodarki zmiany w przepisach podyktowane są koniecznością wyeliminowania sporów interpretacyjnych dotyczących wydawania zaświadczeń z CEIDG w kontekście przepisów kodeksu postępowania administracyjnego oraz ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Nowelizacja miałaby wyłączyć stosowanie wybranych przepisów kpa, które dotyczą potwierdzania stanów faktycznych i prawnych wynikających z CEIDG. Nowe przepisy mają dopuszczać możliwość uzyskania przez przedsiębiorcę zaświadczenia z CEIDG potwierdzającego jego adres zamieszkania.

Polecamy: CEIDG - vademecum

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »