REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rejestr pełnomocnictw CEIDG

Rejestr pełnomocnictw w CEIDG.
Rejestr pełnomocnictw w CEIDG.

REKLAMA

REKLAMA

Rejestr pełnomocnictw w CEIDG wystartował 1 styczni 2012. Dowiedz się w jaki sposób przedsiębiorca może skorzystać z rejestru pełnomocnictw w CEIDG.

Przedsiębiorcy załatwiający sprawy urzędowe przez pełnomocników od 1 stycznia 2012 roku mogą cieszyć się uproszczeniami dzięki rejestrowi pełnomocnictw w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Przy załatwianiu konkretnej sprawy administracyjnej nie będzie potrzebne okazywanie lub dołączanie osobnych dokumentów, o ile wcześniej fakt udzielenia pełnomocnictwa został uwidoczniony w CEIDG.

REKLAMA

Rozwiązane to oznacza w praktyce, że urząd prowadzący sprawę przedsiębiorcy będzie sprawdzał, czy pełnomocnictwo jest uwidocznione w CEIDG (zamiast doręczania dokumentu pełnomocnictwa). Ułatwi ono zwłaszcza załatwianie spraw przez pełnomocników drogą elektroniczną. Uprości to także kontakty między samymi przedsiębiorcami.

Polecamy: CEIDG - vademecum

Przedsiębiorca zamierzający skorzystać z tego rozwiązania powinien zgłosić informację o pełnomocnikach ustanowionych wcześniej zgodnie z odrębnymi przepisami (np. Kodeks cywilny, Kodeks postępowania administracyjnego i inne) oraz w formie przewidzianej tymi przepisami do CEIDG. Powinien wskazać przy tym zakres spraw, które to pełnomocnictwo obejmuje, oraz podać następujące dane pełnomocnika:

  • Imię i nazwisko,
  • Firmę,
  • Datę urodzenia,
  • Numer PESEL, o ile taki posiada,
  • Numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile taki posiada,
  • Informację o obywatelstwie polskim, o ile takie posiada, i innych obywatelstwach,
  • Oznaczenie miejsca zamieszkania i adresu zamieszkania, adresu do doręczeń oraz adresu, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza pełnomocnika, adresu  poczty elektronicznej oraz strony internetowej, o ile takie posiada.

Polecamy: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W formularzu CEIDG-1 Wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej rubryką właściwą do poinformowania o wyznaczonym pełnomocniku jest rubryka 30 „Udzieliłem pełnomocnictwa do prowadzenia moich spraw”, wraz z podrubrykami 30.1, 30.2, 30.3, 30.4.

Jeżeli wnioskodawca ustanowił więcej niż jednego pełnomocnika, informację o kolejnych pełnomocnikach może zgłosić za pomocą załącznika CEIDG-PN. Wskazanie pełnomocnika nie jest obowiązkowe.

Należy pamiętać, że:
1) Samo wskazanie pełnomocnika w CEIDG nie jest równoznaczne z jego ustanowieniem.
2) Zapis o rejestrze pełnomocnictw nie będzie dotyczyć spraw prowadzonych na podstawie ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o kontroli skarbowej.

Źródło: eu-go.gov.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA