reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > CEIDG 2012/2013: zmiany w przesłankach wykreślenia z urzędu

CEIDG 2012/2013: zmiany w przesłankach wykreślenia z urzędu

Będzie nowa przesłanka wykreślenia z urzędu z CEIDG. Resort gospodarki przygotowuje projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Resort gospodarki przygotowuje zmiany w funkcjonowaniu Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wśród zmian planowane jest wykreślenie art. 34 ust. 2 pkt 1a Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz dodanie nowej przesłanki wykreślenia z urzędu.

Wykreślenie z urzędu

Obecnie art. 34 ust 2 pkt 1a stanowi, że przedsiębiorca podlega wykreśleniu z CEIDG z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej ministra właściwego do spraw gospodarki, w przypadku wpisania do rejestru przedsiębiorców jednoosobowej spółki kapitałowej powstałej wskutek przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Polecamy: CEIDG 2012/2013: Będzie łatwiej o zaświadczenie z CEIDG

W projekcie zwrócono uwagę, iż minister gospodarki wydając z urzędu decyzję o wykreśleniu przedsiębiorcy w wyniku spełnienia powyższej przesłanki nie przeprowadza postępowania wyjaśniającego, a więc nie rozstrzyga jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie. czynność ta, zdaniem autorów projektu, powinna odbywać się w drodze dopisywania informacji przez KRS na podstawie art. 31 ust. 4, a nie w drodze decyzji ministra gospodarki.

Polecamy: CEIDG 2012/2013: będzie wykreślenie wpisu zmarłego przedsiębiorcy bez decyzji ministra

Nowa przesłanka wykreślenia z urzędu

Proponuje się dodanie nowej przesłanki do wykreślenia z urzędu w postaci braku tytułu do posługiwania się adresami wskazanymi we wpisie na podstawie art 25 ust. 1 pkt 5. Brak dotychczasowego uregulowania tego zagadnienia w przepisach powoduje posługiwanie się dowolnymi adresami, bez wiedzy i zgody uprawnionych podmiotów, często też z naruszeniem lub w celu naruszenia przepisów.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama