| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > CEIDG 2013: dane przedsiębiorców będą udostępniane hurtowo i komercyjnie za opłatą

CEIDG 2013: dane przedsiębiorców będą udostępniane hurtowo i komercyjnie za opłatą

Ministerstwo Gospodarki przygotowuje projekt rozporządzenia dotyczącego zasad uiszczania opłat za hurtowe udostępnianie danych z CEIDG w celach komercyjnych. Zainteresowane firmy zyskają możliwość pobierania pakietów informacji o przedsiębiorcach zgrupowanych według określonego kryterium.

Do uzgodnień resortowych trafił projekt rozporządzenia w sprawie sposobu obliczania wysokości oraz sposobu uiszczania opłat za udostępnianie danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Przygotowywane przepisy to efekt delegacji zawartej w art. 39 ust. 7 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807, z późn. zm.), zgodnie z którą minister właściwy do spraw gospodarki powinien określić, w drodze rozporządzenia, sposób obliczania wysokości oraz sposób uiszczania opłat za udostępnianie danych z CEIDG innym podmiotom w celu ponownego wykorzystywania (komercyjnego i niekomercyjnego), uwzględniając wysokość opłat w zależności od sposobu i zakresu udostępniania danych.

Opłata tylko za pobrania hurtowe

Chodzi o hurtowe udostępnianie danych z ewidencji innym podmiot niż organy administracji państwowej, czyli m.in. bankom, biurom rachunkowym, firmom ubezpieczeniowym. Zgodnie z usdg instytucje państwowe mogą korzystać z danych nieodpłatnie, po wcześniejszym uzgodnieniu z ministrem gospodarki warunków pobierania. Pozostałe grupy zainteresowanych mają możliwość taśmowego dostępu na podstawie zawartej z ministrem umowy oraz po wniesieniu opłaty.  

Zgodnie z przygotowanym projektem rozporządzenia opłacie ma podlegać pozyskiwanie danych z CEIDG w sposób inny niż za pośrednictwem strony internetowej CEIDG. Opłata ma mieć charakter ryczałtowy, a jej kwota zostanie ogłoszona w formie obwieszczenia przez ministra gospodarki.

Polecamy: CEIDG 2012/2013: zmiany w przesłankach wykreślenia z urzędu

Ryzyko nadużyć ze strony podmiotów, które chciałyby wykorzystywać dane w celach zarobkowych wyeliminować ma wymóg zawarcia z umowy określającej przynajmniej zakres udostępnianych danych i warunki techniczne całego procesu.

Bezpłatne pozostanie korzystanie z danych za pośrednictwem strony internetowej CEIDG.

W planach resortu gospodarki znajduje się nowelizacja usdg mająca zlikwidować odpłatność hurtowego pobierania danych z ewidencji.

Polecamy: Jak wypełnić formularz CEIDG-1?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jolanta Malak

Regionalna dyrektor Fortinet w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »