Kategorie

Utworzenie zależnej spółki europejskiej

Monika Pązik
Utworzenie zależnej spółki europejskiej może zostać dokonane przez podmioty posiadające osobowość prawną. Taka forma współpracy może wydawać się korzystniejsza niż przeprowadzenie fuzji transgranicznej. W jaki sposób można utworzyć zależną spółkę europejską?

Taki sposób prowadzenia działalności przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy poszukują możliwości stopniowej integracji za pomocą łagodnych środków. Tego typu forma współpracy pozwala dostosować się odpowiednio do istniejących warunków ekonomicznych oraz w niektórych sytuacjach może być korzystniejsza niż fuzja transgraniczna. Wybór takiej koncentracji powoduje rozwiązanie istotnego problemu, jakim jest konieczność wyboru odpowiedniego prawa krajowego przez założycieli spółki. Zgodnie z art. 2 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) w sprawie statutu spółki europejskiej nr 2157/2001 (Dz.U.UE L z dnia 10 listopada 2001 r.), spółki określone w art. 48 TWE, czyli spółki prawa cywilnego, prawa handlowego oraz spółdzielnie, inne osoby prawne prawa publicznego lub prywatnego, które powstały na mocy przepisów prawa państwa członkowskiego, ze statutowymi siedzibami i siedzibami zarządu na terytorium Wspólnoty mogą tworzyć spółki zależne.


Prawna forma spółek zależnych opierać się będzie na subskrypcji akcji, pod warunkiem, że przynajmniej dwie z nich:


- podlegają prawu różnych państw członkowskich,


- od co najmniej dwóch lat posiadają spółkę zależną, która podlega systemowi prawa innego kraju Unii bądź posiada oddział, znajdujący się w innym państwie członkowskim.


Założenie spółki europejskiej w formie spółki-córki odpowiada procedurze tworzenia holdingu, z zastrzeżeniem udziału również innych osób prawnych. SE jako spółkę zależną mogą zakładać tylko osoby prawne, czyli takie podmioty, które posiadają osobowość prawną. Zgodnie z przepisami prawa polskiego w tworzeniu SE tą drogą mogą uczestniczyć podmioty z ograniczoną (tzw. ułomną) osobowością prawną, takie jak spółka jawna, komandytowa i komandytowo-akcyjna. SE jako spółka-córka powstaje na mocy prawa państwa, na terytorium którego znajdować się będzie jej siedziba statutowa.


Zobacz:
Zakładanie działalności w Hiszpanii

 


Proces tworzenia i rejestracji na podstawie przepisów prawa polskiego


W samym rozporządzeniu brak jest szczegółowej regulacji dotyczącej sposobu powstawania zależnej spółki europejskiej, toteż zgodnie z art. 36 rozporządzenia konieczne jest zastosowanie przepisów krajowych dotyczących założenia spółki-córki jako spółki akcyjnej. W sytuacji, gdy siedziba SE będzie znajdować się na terytorium Polski to jej powstanie będzie uregulowanie treścią art. 301 i nast. k.s.h., które stanowią o powstawaniu spółki akcyjnej, która jest tworzona w trybie szczególnym. Dodatkowo w zakresie rejestracji zależnej spółki europejskiej na terytorium Polski zastosowanie będą miały przepisy dotyczące krajowego rejestru sądowego oraz sposobu rejestrowania spółek akcyjnych. W takim przypadku zarząd bądź organ administrujący są zobowiązane zgłosić założenie zależnej SE do sądu rejestrowego, który będzie właściwy ze względu na siedzibę spółki. Nadto konieczne jest złożenie wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców KRS, który musi być podpisany przez członków zarządu lub rady administracyjnej. Analogicznie do procedury zakładania holdingowej SE, informacja o założeniu zależnej spółki europejskiej musi zostać opublikowana w odpowiednim krajowym publikatorze, np.  Monitorze Gospodarczym i Sądowym. Fakt zarejestrowania powyższej spółki musi zostać ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.


Objęcie akcji i wniesienie wkładów


Zgoda na objęcie akcji przez założycieli spółki lub osoby trzecie powinna być wyrażona w jednym lub kilku aktach notarialnych na podstawie art. 313 § 1 k.s.h. Jeżeli akcje są obejmowane po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżka powinna być uiszczona w całości przed zarejestrowaniem spółki, a akcje obejmowane za wkłady niepieniężne i powinny być pokryte w całości nie później niż przed upływem roku po zarejestrowaniu spółki.

 
Zadaj pytanie:
Forum Moja Firma - Zakładanie firmy

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?

  Co piąta firma zamierza zatrudnić nowych pracowników

  Przedsiębiorcy myślą intensywnie o tym, jak najlepiej wykorzystać sytuację rosnącej konsumpcji. Blisko 18 proc. firm planuje inwestycje, głównie w sprzęt i maszyny. Równocześnie rośnie poziom zatrudnienia.

  Rejestr REGON. Przybyło nowych firm

  W maju w rejestrze REGON zarejestrowano 32,76 tys. firm, +5,0 proc. mdm - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Ile firm zawiesiło swoją działalność?

  Czy deweloperzy będą budować na gruntach gminnych?

  Inwestycje mieszkaniowe. Czy będą powstawać osiedla na gruntach gminnych w ramach współpracy opartej o nowe przepisy dotyczące rozliczania lokali lub budynków w cenie nieruchomości zbywanych z gminnego zasobu nieruchomości, tzw. ustawy lokal za grunt? Jak deweloperzy oceniają możliwość realizacji projektów w nowym programie? Czy gminne grunty są dla nich interesujące?

  Luzowanie obostrzeń - większe limity w hotelach, otwarte dyskoteki

  Od 26 czerwca zwiększa się maksymalne obłożenie hoteli. Podniesiony zostanie też limit osób na targach, konferencjach i koncertach. Do limitów osób nie będą wliczały się osoby zaszczepione.

  Jacek Bisiński (Google): Agroturystyka wysoko w wyszukiwarkach [PODCAST]

  Jak podaje Google, w ostatnim miesiącu 7 na 10 wyszukiwań związanych z podróżami dotyczyło miejsc w Polsce, a 31% było związanych z zagranicą. Jakie kierunki najczęściej wpisujemy do wyszukiwarki? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.

  Jak założyć PKK przez internet?

  Jak założyć PKK przez internet? Wystarczy że kandydat na kierowcę odwiedzi rządową stronę i po wypełnieniu zatwierdzi wniosek profilem zaufanym.

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu? Czy się da?

  Jak usunąć wpis taxi z dowodu rejestracyjnego pojazdu? No i tu pojawia się pewien problem. Bo przepisy mówią nie o usunięciu, a raczej wykreśleniu.

  Gaz nie wbity w dowód: jak zalegalizować LPG w aucie?

  Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!

  Łączenie w jednym oświadczeniu różnych zgód - wyrok NSA

  Czy łączenie zgody na przetwarzanie danych osobowych i zgody na telemarketing w jednym oświadczeniu klienta jest zgodne z prawem?

  Kredyt denominowany w walucie obcej - wyrok TSUE dot. przedawnienia zwrotu pieniędzy

  Kredyt denominowany w walucie obcej. Wobec konsumenta, który zawarł umowę kredytu denominowanego w walucie obcej i nie ma wiedzy w zakresie nieuczciwego charakteru warunku zawartego w umowie kredytu, nie może obowiązywać jakikolwiek termin przedawnienia w odniesieniu do zwrotu kwot zapłaconych na podstawie tego warunku - orzekł 10 czerwca 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawach dotyczących kredytów denominowanych we franku szwajcarskim (CHF), gdzie walutą spłaty było euro (EUR). Zdaniem TSUE, informacje przekazane konsumentowi przez kredytodawcę dotyczące istnienia ryzyka kursowego nie spełniają wymogu przejrzystości, jeżeli opierają się na założeniu, że parytet między walutą rozliczeniową a walutą spłaty pozostanie stabilny przez cały okres obowiązywania tej umowy.

  Subskrypcyjny model sprzedaży - zagrożenia dla firm

  76 % internautów nie rozumie powodów, dla których należałoby płacić za dostęp do artykułów w sieci. Jest to poważna bariera dla rozwoju modelu subskrypcyjnego w polskich mediach.

  Konsultacje ws. uprawnień do połowów między UE a Wielką Brytanią

  Zakończyły się dwustronne konsultacje między UE a Zjednoczonym Królestwem w sprawie uprawnień do połowów na 2021 i 2022 r. Co dalej ze współpracą w dziedzinie rybołówstwa?

  Jak zainwestować z sukcesem w lokal pod wynajem?

  Wynajem nieruchomości. Najważniejsze czynniki decydujące o biznesowym sukcesie inwestowania w nieruchomości na wynajem to lokalizacja, która jest dobrze skomunikowana, bliskość terenów zielonych i elastyczność funkcji.

  50% przedsiębiorców boi się o płynność [BADANIE]

  Co drugi przedsiębiorca z sektora MŚP stoi przed wyzwaniem, jakim jest utrzymanie płynności finansowej. Jednocześnie 3/4 firm ma odłożone środki pieniężne, po które może sięgnąć w razie potrzeby.

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji

  Sprzedaż nieruchomości w drodze e-licytacji. Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, podpisana już przez prezydenta, umożliwi prowadzenie sprzedaży nieruchomości w drodze e-licytacji.

  Mandat za brak wbitego haka. Ile wynosi?

  Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?

  Czy mądrzejsze kraje są bogatsze?

  Przez lata prowadzono szeroko zakrojone badania nad związkiem między bogactwem a IQ, które w znacznym stopniu potwierdziły tezę, że inteligencja osobista wpływa na status finansowy. Zgromadzone dane niekoniecznie jednak dają pełny obraz sytuacji.

  Inteligentny dom - czego oczekują Polacy?

  Inteligentny dom. Ponad 50% Polaków deklaruje, że bardziej niż jeszcze rok temu zwraca uwagę na oszczędności na rachunkach – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research dla Netatmo. Potrzeba oszczędności jest najczęstszą zachętą do zakupu urządzeń smart home. Polacy kupują też inteligentne rozwiązania aby ułatwić sobie życie, co ma szczególne znaczenie teraz, gdy więcej czasu spędzamy w domu. W ciągu ostatniego roku urządzenie smart home kupił już co dziesiąty z nas.

  Startupowcy muszą nauczyć się rozmów z funduszami venture capital

  Pierwszy dialog między reprezentantem funduszu venture capital a start-upem przypomina nieco rozmowę kwalifikacyjną. Jest to pewna utarta konwencja, w ramach której padają podobne pytania: o model biznesowy, konkurencję, plan rozwoju czy oczekiwania względem wartości spółki.

  Bartosz Bąbrych: Pogłoski o śmierci polskiej fotowoltaiki są mocno przesadzone

  Trend na niezależność energetyczną i wytwarzanie własnego prądu jest już nie do odwrócenia - uważa Bartosz Bąbrych.