REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Utworzenie zależnej spółki europejskiej

Monika Pązik

REKLAMA

Utworzenie zależnej spółki europejskiej może zostać dokonane przez podmioty posiadające osobowość prawną. Taka forma współpracy może wydawać się korzystniejsza niż przeprowadzenie fuzji transgranicznej. W jaki sposób można utworzyć zależną spółkę europejską?

Taki sposób prowadzenia działalności przeznaczony jest dla przedsiębiorców, którzy poszukują możliwości stopniowej integracji za pomocą łagodnych środków. Tego typu forma współpracy pozwala dostosować się odpowiednio do istniejących warunków ekonomicznych oraz w niektórych sytuacjach może być korzystniejsza niż fuzja transgraniczna. Wybór takiej koncentracji powoduje rozwiązanie istotnego problemu, jakim jest konieczność wyboru odpowiedniego prawa krajowego przez założycieli spółki. Zgodnie z art. 2 ust. 3 rozporządzenia Rady (WE) w sprawie statutu spółki europejskiej nr 2157/2001 (Dz.U.UE L z dnia 10 listopada 2001 r.), spółki określone w art. 48 TWE, czyli spółki prawa cywilnego, prawa handlowego oraz spółdzielnie, inne osoby prawne prawa publicznego lub prywatnego, które powstały na mocy przepisów prawa państwa członkowskiego, ze statutowymi siedzibami i siedzibami zarządu na terytorium Wspólnoty mogą tworzyć spółki zależne.

REKLAMA


Prawna forma spółek zależnych opierać się będzie na subskrypcji akcji, pod warunkiem, że przynajmniej dwie z nich:


- podlegają prawu różnych państw członkowskich,


- od co najmniej dwóch lat posiadają spółkę zależną, która podlega systemowi prawa innego kraju Unii bądź posiada oddział, znajdujący się w innym państwie członkowskim.


Założenie spółki europejskiej w formie spółki-córki odpowiada procedurze tworzenia holdingu, z zastrzeżeniem udziału również innych osób prawnych. SE jako spółkę zależną mogą zakładać tylko osoby prawne, czyli takie podmioty, które posiadają osobowość prawną. Zgodnie z przepisami prawa polskiego w tworzeniu SE tą drogą mogą uczestniczyć podmioty z ograniczoną (tzw. ułomną) osobowością prawną, takie jak spółka jawna, komandytowa i komandytowo-akcyjna. SE jako spółka-córka powstaje na mocy prawa państwa, na terytorium którego znajdować się będzie jej siedziba statutowa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz:
Zakładanie działalności w Hiszpanii

 


Proces tworzenia i rejestracji na podstawie przepisów prawa polskiego


W samym rozporządzeniu brak jest szczegółowej regulacji dotyczącej sposobu powstawania zależnej spółki europejskiej, toteż zgodnie z art. 36 rozporządzenia konieczne jest zastosowanie przepisów krajowych dotyczących założenia spółki-córki jako spółki akcyjnej. W sytuacji, gdy siedziba SE będzie znajdować się na terytorium Polski to jej powstanie będzie uregulowanie treścią art. 301 i nast. k.s.h., które stanowią o powstawaniu spółki akcyjnej, która jest tworzona w trybie szczególnym. Dodatkowo w zakresie rejestracji zależnej spółki europejskiej na terytorium Polski zastosowanie będą miały przepisy dotyczące krajowego rejestru sądowego oraz sposobu rejestrowania spółek akcyjnych. W takim przypadku zarząd bądź organ administrujący są zobowiązane zgłosić założenie zależnej SE do sądu rejestrowego, który będzie właściwy ze względu na siedzibę spółki. Nadto konieczne jest złożenie wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców KRS, który musi być podpisany przez członków zarządu lub rady administracyjnej. Analogicznie do procedury zakładania holdingowej SE, informacja o założeniu zależnej spółki europejskiej musi zostać opublikowana w odpowiednim krajowym publikatorze, np.  Monitorze Gospodarczym i Sądowym. Fakt zarejestrowania powyższej spółki musi zostać ogłoszony w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.


Objęcie akcji i wniesienie wkładów


Zgoda na objęcie akcji przez założycieli spółki lub osoby trzecie powinna być wyrażona w jednym lub kilku aktach notarialnych na podstawie art. 313 § 1 k.s.h. Jeżeli akcje są obejmowane po cenie wyższej od wartości nominalnej, nadwyżka powinna być uiszczona w całości przed zarejestrowaniem spółki, a akcje obejmowane za wkłady niepieniężne i powinny być pokryte w całości nie później niż przed upływem roku po zarejestrowaniu spółki.

 
Zadaj pytanie:
Forum Moja Firma - Zakładanie firmy

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA