REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Założenie działalności gospodarczej w Irlandii

REKLAMA

Zakładanie firmy w Irlandii. Irlandia jest miejscem, gdzie prowadzenie działalności gospodarczej jest stosunkowo łatwe, a Polacy mają w tym zakresie takie same możliwości jak wszyscy obywatele w Unii Europejskiej. Jak założyć działalność w Irlandii?

Ważne jest również to, że cudzoziemcy pochodzący z krajów unijnych mogą bez problemu nabywać nieruchomości. Do tego dochodzą niskie, pozapłacowe koszty zatrudniania pracowników, elastyczny rynek pracy, wsparcie dla rozwoju nowych technologii oraz powszechnie używany język angielski.

REKLAMA

 
Zagraniczny inwestor podejmujący działalność gospodarczą w Irlandii musi być przygotowany na spełnienie licznych warunków formalnych, jednak wiele spraw z tym związanych można załatwić drogą elektroniczną. Szeroko rozpowszechniona jest także forma tzw. jednego okienka.


W Irlandii obowiązuje odmienny niż w Polsce (i w innych krajach kontynentalnej Europy) porządek prawny, oparty na tzw. prawie zwyczajowym (Common Law). W związku z tym przed podjęciem określonych decyzji biznesowych dobrze jest zasięgnąć porady miejscowego prawnika lub księgowego.


Podstawowe formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej to:


1. jednoosobowa działalność gospodarcza (sole trader)

Dalszy ciąg materiału pod wideo


2. spółka jawna (partnership)


3. spółka komandytowa (limited partnership)


4. prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (private limited liability,  Ltd.)


5. publiczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,


6. spółka akcyjna (public limited liability, PLC, Corporation - SA) 


Zobacz: Zatrudnianie pracowników z Ukrainy

 


Założenie i prowadzenie spółki

REKLAMA

 
Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej jest prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Podstawowe warunki, jakie należy spełnić, są następujące: ograniczenie liczby wspólników do 50 (minimum jeden), ograniczenie prawa udziałowców do dysponowania ich udziałami, zakaz jakiejkolwiek formy upublicznienia akcji spółki; w nazwie obowiązuje słowo „limited” lub skrót Ltd.


Aby taką spółkę założyć, należy zarejestrować nazwę firmy w Krajowym Rejestrze Spółek (Companies Registration Office) - warto wcześniej sprawdzić pod adresem: www.cro.ie/search/, czy na rynku nie działa już instytucja o tej samej nazwie. Kolejnym etapem jest rejestracja w Urzędzie Skarbowym (Revenue Commisioners, Tax Office), co wymaga wypełnienia tylko jednego formularza, który służy na potrzeby podatku dochodowego (PIT, CIT), odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy, podatku VAT i ubezpieczenia społecznego pracowników (PRSI). Osoby zakładające spółkę budowlaną, przetwórstwa żywności i leśnictwa muszą dodatkowo wypełnić formularz o nazwie RCT.


Wszystko można zrobić za pośrednictwem portalu www.ros.ie. Warto również zwrócić uwagę na wymagane prawem ubezpieczenia (od odpowiedzialności cywilnej, pracownicze, majątkowe, komunikacyjne etc.). Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.enterpriseboards.ie.


Inne instytucje wspierające prywatnych inwestorów to:

REKLAMA


IDA (Irish Development Authority) - Biuro Rozwoju Irlandii stanowi organizację rządową zajmującą się pozyskiwaniem nowych, zagranicznych inwestycji w sektorach usług, produkcji i w handlu międzynarodowym. Bliższe informacje na temat działalności IDA można uzyskać pod adresem: idaireland@ida.ie


CEB (County and City Enterprise Boards) - Regionalne i Miejskie Rady Przedsiębiorczości; sieć 35 niezależnych instytucji działających w różnych miastach i regionach Irlandii. Pomagają głównie małym przedsiębiorstwom rozpoczynającym lub rozwijającym swoją działalność, m.in. poprzez organizację szkoleń i wsparcie finansowe. Zarówno na internetowej stronie głównej sieci CEB www.enterpriseboards.ie, jak i na niektórych stronach lokalnych, znajdują się informacje w języku polskim.

 
Zobacz: Jak założyć firmę w Niemczech?

 


Materiały powstały w ramach projektu „Uproszczenie procedur związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej poprzez ich elektronizację i wdrożenie idei „Jednego Okienka” w ramach Działania 5.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzi 2007-2013 wsparcie na rzecz realizacji Strategii Lizbońskiej.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pojedyńczy Punkt Kontaktowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA