REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Założenie działalności gospodarczej w Irlandii

REKLAMA

Zakładanie firmy w Irlandii. Irlandia jest miejscem, gdzie prowadzenie działalności gospodarczej jest stosunkowo łatwe, a Polacy mają w tym zakresie takie same możliwości jak wszyscy obywatele w Unii Europejskiej. Jak założyć działalność w Irlandii?

Ważne jest również to, że cudzoziemcy pochodzący z krajów unijnych mogą bez problemu nabywać nieruchomości. Do tego dochodzą niskie, pozapłacowe koszty zatrudniania pracowników, elastyczny rynek pracy, wsparcie dla rozwoju nowych technologii oraz powszechnie używany język angielski.

REKLAMA

 
Zagraniczny inwestor podejmujący działalność gospodarczą w Irlandii musi być przygotowany na spełnienie licznych warunków formalnych, jednak wiele spraw z tym związanych można załatwić drogą elektroniczną. Szeroko rozpowszechniona jest także forma tzw. jednego okienka.


W Irlandii obowiązuje odmienny niż w Polsce (i w innych krajach kontynentalnej Europy) porządek prawny, oparty na tzw. prawie zwyczajowym (Common Law). W związku z tym przed podjęciem określonych decyzji biznesowych dobrze jest zasięgnąć porady miejscowego prawnika lub księgowego.


Podstawowe formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej to:


1. jednoosobowa działalność gospodarcza (sole trader)

Dalszy ciąg materiału pod wideo


2. spółka jawna (partnership)


3. spółka komandytowa (limited partnership)


4. prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (private limited liability,  Ltd.)


5. publiczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,


6. spółka akcyjna (public limited liability, PLC, Corporation - SA) 


Zobacz: Zatrudnianie pracowników z Ukrainy

 


Założenie i prowadzenie spółki

REKLAMA

 
Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej jest prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Podstawowe warunki, jakie należy spełnić, są następujące: ograniczenie liczby wspólników do 50 (minimum jeden), ograniczenie prawa udziałowców do dysponowania ich udziałami, zakaz jakiejkolwiek formy upublicznienia akcji spółki; w nazwie obowiązuje słowo „limited” lub skrót Ltd.


Aby taką spółkę założyć, należy zarejestrować nazwę firmy w Krajowym Rejestrze Spółek (Companies Registration Office) - warto wcześniej sprawdzić pod adresem: www.cro.ie/search/, czy na rynku nie działa już instytucja o tej samej nazwie. Kolejnym etapem jest rejestracja w Urzędzie Skarbowym (Revenue Commisioners, Tax Office), co wymaga wypełnienia tylko jednego formularza, który służy na potrzeby podatku dochodowego (PIT, CIT), odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy, podatku VAT i ubezpieczenia społecznego pracowników (PRSI). Osoby zakładające spółkę budowlaną, przetwórstwa żywności i leśnictwa muszą dodatkowo wypełnić formularz o nazwie RCT.


Wszystko można zrobić za pośrednictwem portalu www.ros.ie. Warto również zwrócić uwagę na wymagane prawem ubezpieczenia (od odpowiedzialności cywilnej, pracownicze, majątkowe, komunikacyjne etc.). Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.enterpriseboards.ie.


Inne instytucje wspierające prywatnych inwestorów to:

REKLAMA


IDA (Irish Development Authority) - Biuro Rozwoju Irlandii stanowi organizację rządową zajmującą się pozyskiwaniem nowych, zagranicznych inwestycji w sektorach usług, produkcji i w handlu międzynarodowym. Bliższe informacje na temat działalności IDA można uzyskać pod adresem: idaireland@ida.ie


CEB (County and City Enterprise Boards) - Regionalne i Miejskie Rady Przedsiębiorczości; sieć 35 niezależnych instytucji działających w różnych miastach i regionach Irlandii. Pomagają głównie małym przedsiębiorstwom rozpoczynającym lub rozwijającym swoją działalność, m.in. poprzez organizację szkoleń i wsparcie finansowe. Zarówno na internetowej stronie głównej sieci CEB www.enterpriseboards.ie, jak i na niektórych stronach lokalnych, znajdują się informacje w języku polskim.

 
Zobacz: Jak założyć firmę w Niemczech?

 


Materiały powstały w ramach projektu „Uproszczenie procedur związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej poprzez ich elektronizację i wdrożenie idei „Jednego Okienka” w ramach Działania 5.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzi 2007-2013 wsparcie na rzecz realizacji Strategii Lizbońskiej.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pojedyńczy Punkt Kontaktowy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

  Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

  Kupujesz włoskie produkty? Patrz na certyfikaty! Włoska żywność jest wśród najczęściej podrabianych na świecie

  Czym jest "italian sounding"? To produkty, które udają włoskie, ale tak naprawdę nie są z Włoch. Kraj ten jest liderem w certyfikacji żywności, ale jednocześnie włoskie produkty należą do grona najczęściej podrabianych na świecie. 

  REKLAMA

  KE: W 2024 roku nie będzie obowiązku ugorowania 4 % swoich gruntów ornych

  Komisja Europejska oficjalnie przyjęła 13 lutego 2024 r. rozporządzenie, które przyznaje europejskim rolnikom częściowe zwolnienie z zasady warunkowości dotyczącej gruntów ugorowanych. Jest to następstwem wniosku Komisji przedstawionego w dniu 31 stycznia oraz dyskusji z państwami członkowskimi na posiedzeniach komitetów. Rozporządzenie weszło w życie 14 lutego 2024 r. i jest stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.

  Spełnianie standardów ESG to realne narzędzie budowania przewagi biznesowej [WYWIAD]

  Dlaczego sektor MŚP powinien już teraz zająć się wdrażaniem ESG? Dla kogo jest to szansa, a dla kogo kolejny obowiązek? Jakie wyzwania czekają małe i średnie firmy w 2024 roku? Z ekspertami z Reo.pl Grzegorzem Tomasikiem i Tomaszem Morawskim rozmawia Kinga Olszacka. 

  REKLAMA