REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Założenie działalności gospodarczej w Irlandii

REKLAMA

Zakładanie firmy w Irlandii. Irlandia jest miejscem, gdzie prowadzenie działalności gospodarczej jest stosunkowo łatwe, a Polacy mają w tym zakresie takie same możliwości jak wszyscy obywatele w Unii Europejskiej. Jak założyć działalność w Irlandii?

Ważne jest również to, że cudzoziemcy pochodzący z krajów unijnych mogą bez problemu nabywać nieruchomości. Do tego dochodzą niskie, pozapłacowe koszty zatrudniania pracowników, elastyczny rynek pracy, wsparcie dla rozwoju nowych technologii oraz powszechnie używany język angielski.

REKLAMA

 
Zagraniczny inwestor podejmujący działalność gospodarczą w Irlandii musi być przygotowany na spełnienie licznych warunków formalnych, jednak wiele spraw z tym związanych można załatwić drogą elektroniczną. Szeroko rozpowszechniona jest także forma tzw. jednego okienka.


W Irlandii obowiązuje odmienny niż w Polsce (i w innych krajach kontynentalnej Europy) porządek prawny, oparty na tzw. prawie zwyczajowym (Common Law). W związku z tym przed podjęciem określonych decyzji biznesowych dobrze jest zasięgnąć porady miejscowego prawnika lub księgowego.


Podstawowe formy organizacyjno-prawne prowadzenia działalności gospodarczej to:


1. jednoosobowa działalność gospodarcza (sole trader)

Dalszy ciąg materiału pod wideo


2. spółka jawna (partnership)


3. spółka komandytowa (limited partnership)


4. prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (private limited liability,  Ltd.)


5. publiczna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością,


6. spółka akcyjna (public limited liability, PLC, Corporation - SA) 


Zobacz: Zatrudnianie pracowników z Ukrainy

 


Założenie i prowadzenie spółki

REKLAMA

 
Najpopularniejszą formą prowadzenia działalności gospodarczej jest prywatna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Podstawowe warunki, jakie należy spełnić, są następujące: ograniczenie liczby wspólników do 50 (minimum jeden), ograniczenie prawa udziałowców do dysponowania ich udziałami, zakaz jakiejkolwiek formy upublicznienia akcji spółki; w nazwie obowiązuje słowo „limited” lub skrót Ltd.


Aby taką spółkę założyć, należy zarejestrować nazwę firmy w Krajowym Rejestrze Spółek (Companies Registration Office) - warto wcześniej sprawdzić pod adresem: www.cro.ie/search/, czy na rynku nie działa już instytucja o tej samej nazwie. Kolejnym etapem jest rejestracja w Urzędzie Skarbowym (Revenue Commisioners, Tax Office), co wymaga wypełnienia tylko jednego formularza, który służy na potrzeby podatku dochodowego (PIT, CIT), odprowadzenia zaliczek na podatek dochodowy, podatku VAT i ubezpieczenia społecznego pracowników (PRSI). Osoby zakładające spółkę budowlaną, przetwórstwa żywności i leśnictwa muszą dodatkowo wypełnić formularz o nazwie RCT.


Wszystko można zrobić za pośrednictwem portalu www.ros.ie. Warto również zwrócić uwagę na wymagane prawem ubezpieczenia (od odpowiedzialności cywilnej, pracownicze, majątkowe, komunikacyjne etc.). Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie www.enterpriseboards.ie.


Inne instytucje wspierające prywatnych inwestorów to:

REKLAMA


IDA (Irish Development Authority) - Biuro Rozwoju Irlandii stanowi organizację rządową zajmującą się pozyskiwaniem nowych, zagranicznych inwestycji w sektorach usług, produkcji i w handlu międzynarodowym. Bliższe informacje na temat działalności IDA można uzyskać pod adresem: idaireland@ida.ie


CEB (County and City Enterprise Boards) - Regionalne i Miejskie Rady Przedsiębiorczości; sieć 35 niezależnych instytucji działających w różnych miastach i regionach Irlandii. Pomagają głównie małym przedsiębiorstwom rozpoczynającym lub rozwijającym swoją działalność, m.in. poprzez organizację szkoleń i wsparcie finansowe. Zarówno na internetowej stronie głównej sieci CEB www.enterpriseboards.ie, jak i na niektórych stronach lokalnych, znajdują się informacje w języku polskim.

 
Zobacz: Jak założyć firmę w Niemczech?

 


Materiały powstały w ramach projektu „Uproszczenie procedur związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej poprzez ich elektronizację i wdrożenie idei „Jednego Okienka” w ramach Działania 5.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzi 2007-2013 wsparcie na rzecz realizacji Strategii Lizbońskiej.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pojedyńczy Punkt Kontaktowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA