REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samozatrudnienie w Hiszpanii

Dominika Hirsch

REKLAMA

Pomimo panującej obecnie w Hiszpanii złożonej sytuacji gospodarczej, kraj ten cieszy się dużym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców myślących o zaoferowaniu swoich produktów lub usług na tutejszym rynku. Czy warto jednak rejestrować tam firmę, choćby tę jednoosobową?

W Hiszpanii samozatrudnienie jest najbardziej popularną i zarazem najprostszą formą prowadzenia działalności gospodarczej. Instytucja samozatrudnienia oraz prawa i obowiązki samozatrudnionych uregulowane są w specjalnej ustawie o pracy osób samozatrudnionych (Estatuto del Trabajo Autónomo), która została przyjęta w 2007 roku. Jednolite przepisy obowiązują wszystkich bez względu na rodzaj działalności i siedzibę firmy.

Prawo hiszpańskie określa tego rodzaju przedsiębiorców mianem autónomos. Zaliczają się do nich również członkowie zarządu w spółkach handlowych, aktywni wspólnicy czy też pracujący razem z samozatrudnionym członkowie rodziny i współmałżonkowie. Poza tym hiszpańskie prawo wyróżnia szczególną formę samozatrudnienia, jaką jest samozatrudnienie ekonomicznie zależne (trabajador autónomo económicamente dependiente, w skrócie TRADE lub TAED). Jest to kategoria pośrednia między pracownikami najemnymi a samozatrudnionymi. Jako samozatrudnionego zależnego ekonomicznie określa się osobę, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest zależna ekonomicznie od jednego klienta, uzyskując od niego co najmniej 75% przychodów ze swojej działalności. Musi ona też spełniać pewne dodatkowe warunki, takie jak niezatrudnianie pracowników czy niekorzystanie z podwykonawców.

Zdobycie statusu samozatrudnionego zależnego ekonomicznie wiąże się z uzyskaniem wielu praw, którymi nie cieszą się inne kategorie samozatrudnionych, choć prawa te są mniejsze niż prawa pracowników etatowych. Dotyczą one na przykład czasu pracy, urlopów czy wspólnego działania w celu ochrony i realizacji celów zawodowych samozatrudnionych zależnych ekonomicznie.

Cechą charakterystyczną samozatrudnienia jest to, że nie istnieje obowiązek wniesienia minimalnego kapitału oraz że samozatrudnieni rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych, podobnie jak pracownicy. Największym zaś ryzykiem tego rodzaju działalności gospodarczej jest nieograniczona odpowiedzialność samozatrudnionego. Oznacza to, iż w przypadku strat samozatrudnieni odpowiadają całym swoim majątkiem, aktualnym i przyszłym. Obcenie trwają w Hiszpanii prace nad ustawą o przedsiębiorcach (Ley de Emprendedores). Przewiduje się między innymi, że ustawa ta ma ograniczyć odpowiedzialność przedsiębiorców indywidualnych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku spółek. Poza tym samozatrudnieni, których pierwsza próba podjęcia działalności gospodarczej nie zakończyłaby się powodzeniem, mieliby otrzymać tzw. drugą szansę, tj. możliwość zwolnienia z długów.

Proces rejestracji

Przed przystąpieniem do rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej w Hiszpanii konieczne jest dopełnienie kilku innych formalności. W pierwszej kolejności należy pamiętać, iż obywatele państw członkowskich UE muszą wystąpić o wpis do ewidencji cudzoziemców (Registro Central de Extranjeros) oraz uzyskać tzw. Numer Identyfikacji Cudzoziemca (Número de Identidad de Extranjero, NIE) w celu prowadzenia działalności gospodarczej w Hiszpanii. Numer ten jest równocześnie numerem identyfikacji podatkowej przedsiębiorców zagranicznych. Jest on wystawiany przez wybrane komendy policji na terenie Hiszpanii lub w konsulacie Hiszpanii w Polsce.

Poza tym należy sprawdzić, czy posiadamy odpowiednie uprawnienia do prowadzenia działalaności gospodarczej w ramach wykonywanego przez nas zawodu. W przypadku niektórych zawodów konieczne jest uznanie naszych kwalifikacji w Hiszpanii oraz wpisanie do odpowiedniej izby zrzeszającej przedstawicieli danego zawodu, jak np. w przypadku lekarzy, architektów czy adwokatów.

Aby rozpocząć sam proces rejestracji jako samozatrudniony należy najpierw udać się do urzędu skarbowego (Agencia Tributaria, www.agenciatributaria.es) i złożyć wniosek o wpisanie na listę przedsiębiorców. W tym celu wypełnia się formularz 037 (uproszczony) lub formularz 036 (pełny). Tego ostatniego samozatrudnieni muszą użyć tylko w określonych przypadkach, np. jeśli chcą wystąpić z wnioskiem o wpis do rejestru operatorów wewnątrzwspólnotowych. Oba formularze warto „polubić” i dobrze poznać, stanowią one bowiem podstawowe narzędzie komunikacji samozatrudnionego z urzędem skarbowym. Służą bowiem także do zgłaszania urzędowi wszelkich zmian związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Osoby posiadające podpis elektroniczny mogą zarejstrować się i składać deklaracje podatkowe online.

Więcej w miesięczniku Twój Biznes - Zamów prenumeratę >>

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Twój Biznes

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA