reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Wspólna podstawa opodatkowania firm w UE

Wspólna podstawa opodatkowania firm w UE

Unia Europejska przedstawiła projekt zmian dotyczący wprowadzenia wspólnej podstawy opodatkowania firm. Projekt ma na celu zwiększenie przejrzystości podatkowej w UE, w szczególności dotknie duże korporacje, które unikały opodatkowania w tzw. rajach podatkowych.

Plan działania na rzecz gruntownej reformy systemu opodatkowania przedsiębiorstw w UE został przedstawiony dziś (17 czerwca) przez Komisję Europejską. Zawiera on opis kroków, które podejmie sama KE oraz tych, których podjęcie Komisja zaleca państwom członkowskim by poprawić sytuację podatkową przedsiębiorstw na terenie UE.

Plan KE składa się z trzech podstawowych elementów: zmian w podstawie opodatkowania osób prawnych, płacenia przez przedsiębiorstwa podatków w kraju gdzie generują zyski oraz zwiększenia przejrzystości.

Zobacz: Gwarancje na towary w Unii Europejskiej

Wspólna podstawa opodatkowania

Komisja chce ponownie spróbować wprowadzić wspólną skonsolidowaną podstawę opodatkowania osób prawnych (CCCTB). Stanowiłaby ona wspólny dla wszystkich państw unijnych zbiór zasad dotyczących wyliczania przez firmy dochodu, od którego będzie odprowadzany podatek.

Zobacz: Jak wnieść skargę indywidualną do Komisji Europejskiej

Nie jest to wspólny podatek czy harmonizacja stawek podatkowych – jedynie zapewnienie, że podatek (wysokość którego ustalana jest i będzie przez państwa członkowskie) jest naliczana od tej samej podstawy, niezależnie w którym kraju przedsiębiorstwo będzie się rozliczać.

Poprzedni wniosek KE w tej sprawie został zablokowany w 2011 r. KE zaproponowała wtedy zbyt szeroką, w opinii państw członkowskich, konsolidację przepisów. Teraz jednak Komisja ma wziąć pod uwagę doświadczenia sprzed prawie pięciu lat i zaproponować rozwiązanie biorące pod uwagę wcześniejsze zastrzeżenia.

Raje podatkowe na celowniku

Większa transparentność ma dotknąć nie tylko państw unijnych (w tym zakresie już w marcu br. KE przedstawiła projekt zmian przepisów zwiększających przejrzystość podatkową w UE), ale również państw trzecich, w tym rajów podatkowych.

Zobacz: Swoboda przedsiębiorczości a swoboda świadczenia usług w Unii Europejskiej

Komisja chce poprawić współpracę względem takich krajów – niekooperacyjnych jurysdykcji, jak są one określane. Pierwszym krokiem na tej drodze ma być stworzenie ogólnounijnej listy rajów podatkowych, które dają się we znaki państwom członkowskim.

Komisja otwiera drzwi

Komisarz ds. gospodarczych i finansowych, podatków i ceł Pierre Moscovici podsumował zmiany, mówiąc: „W trosce o wzrost gospodarczy, konkurencyjność i uczciwość, państwa członkowskie muszą ze sobą współpracować, tak aby każdy zapłacił należną część. Komisja stworzyła dzisiaj podstawy dla nowego podejścia do opodatkowania przedsiębiorstw w UE. Państwa członkowskie muszą teraz je wykorzystać”. Podkreślił przy tym, że zmiany są częścią szerszego światowego trendu walki z unikaniem opodatkowania.

Zobacz również: Jak założyć firmę w Niemczech?

Rozpocznie się teraz okres konsultacji społecznych w sprawie nowego planu działania. Potrwają do września br.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EESTI CONSULTING OÜ

Consulting, doradztwo prawno-podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama