REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wnieść skargę indywidualną do Komisji Europejskiej

Maria Szadkowska
Komisja Europejska
Komisja Europejska
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z głównych zadań Komisji Europejskiej jest kontrola przestrzegania przez państwa członkowskie prawa wspólnotowego oraz zobowiązań z niego wynikających. Możliwość wniesienia skargi do Komisji ma każda osoba fizyczna i przedsiębiorstwo, niezależnie od tego czy naruszenie prawa bezpośrednio wpływa na ich sytuację czy też nie.

Co może być przedmiotem skargi?

Do Komisji można zwrócić się, jeśli:

REKLAMA

- państwo naruszyło prawo unijne poprzez wydanie niezgodnego z nim aktu prawnego,

- państwo stosowało praktyki administracyjne sprzeczne z prawem UE,

- państwo nie podjęło działań, do których zobowiązują je przepisy UE.

Osoba składająca skargę do Komisji nie musi udowadniać, że kieruje się interesem prawnym ani, że była bezpośrednią ofiarą naruszenia, wymogiem jest jednak, aby nie dotyczyła spraw prywatnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Unia ma zmniejszyć biurokratyczne wymogi dla przedsiębiorców

Wymogi formalne

Skarga musi zostać złożona pisemnie, nieważne jest czy zostanie dostarczona faksem, emailem czy pocztą. Procedura jest bezpłatna i nie wymaga pośrednictwa pełnomocnika. Formularz można otrzymać na żądanie w przedstawicielstwach Komisji lub wydrukować je ze strony internetowej. Nie trzeba koniecznie korzystać z formularza acz jest on bardzo przydatny, zawiera bowiem wskazówki co do wszystkich potrzebnych informacji, które powinna zawierać skarga. Dodatkowo należy dołączyć dokumentację dotycząca przedmiotu uchybienia, możliwie jak najbardziej rzeczową i co najważniejsze kompletną. Opis powinien zawierać wykaz przepisów unijnych, które zostały naruszone, działania podjęte do tej pory przez państwo w tym zakresie i informację czy sprawa dotyczy środków unijnych. Po złożeniu dokumentów w terminie do 15 dni roboczych Sekretariat Generalny powinien poinformować o jej otrzymaniu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Etapy rozpatrzenia skargi

REKLAMA

Ze względu na różnorodność tematyki, regulowanej przepisami unijnymi możemy mieć do czynienia z różnym tokiem postępowania. Możliwe jest przeprowadzenie dochodzenia, w którym wnoszący skargę zostanie poproszony o udzielenie większej ilości informacji lub zostanie ono przeprowadzone tylko w oparciu o informacje, które uda się uzyskać od państwa w toku sprawy. Już na tym etapie Komisja może uznać, iż nie doszło do naruszenia i sprawa nie będzie kontynuowana.  Jeśli jednak okaże się, iż skarga była zasadna pierwszym działaniem jest skierowanie do państwa członkowskiego wezwania do usunięcia skutków uchybienia. Państwo powinno ustosunkować się do wezwania i co do zasady to czyni.

Kolejny krok to ustosunkowanie się od odpowiedzi państwa członkowskiego (lub jej braku) i przesłanie „uzasadnionej opinii” wskazującej swoje zdanie na temat naruszenia i wskazuje termin, który państwo ma na usuniecie uchybień. Głównym celem tej korespondencji jest usunięcie problemu bez potrzeby wnoszenia sprawy do Trybunału Sprawiedliwości. Ostatni etap to wniesienie sprawy do trybunału, który wydaje wyrok w przeciągu dwóch lat.

Pracodawcy skarżą ZUS do Komisji Europejskiej

Warto jednak pamiętać, iż orzeczenie Trybunału różni się od orzeczenia sądu krajowego. Nie zasądza on ani odszkodowania na rzecz pokrzywdzonego, ani nie zmienia przepisów krajowych, bowiem nie ma kompetencji w tym zakresie jedyne, co stwierdza to fakt istnienia naruszenia i obowiązek państwa do jego usunięcia w przeciwnym wypadku może nałożyć na państwo karę pieniężną.

Zanim postanowimy skierować sprawę od razu do komisji Europejskiej warto wykorzystać wszystkie krajowe środki dochodzenia swoich praw na podstawie naruszenia prawa unijnego lub wnieść sprawę do krajowych organów równocześnie z wniesieniem do Komisji. Jest to ważne zwłaszcza dla osób, którym zależy na odszkodowaniu, którego Trybunał nie zasądzi. Co do zasady dane osobowe skarżącego nie są ujawniane państwu chyba, że wnoszący wyrazi na to wyraźną zgodę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA