REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wnieść skargę indywidualną do Komisji Europejskiej

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Maria Szadkowska
Komisja Europejska
Komisja Europejska
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z głównych zadań Komisji Europejskiej jest kontrola przestrzegania przez państwa członkowskie prawa wspólnotowego oraz zobowiązań z niego wynikających. Możliwość wniesienia skargi do Komisji ma każda osoba fizyczna i przedsiębiorstwo, niezależnie od tego czy naruszenie prawa bezpośrednio wpływa na ich sytuację czy też nie.

Co może być przedmiotem skargi?

Do Komisji można zwrócić się, jeśli:

REKLAMA

- państwo naruszyło prawo unijne poprzez wydanie niezgodnego z nim aktu prawnego,

- państwo stosowało praktyki administracyjne sprzeczne z prawem UE,

- państwo nie podjęło działań, do których zobowiązują je przepisy UE.

Osoba składająca skargę do Komisji nie musi udowadniać, że kieruje się interesem prawnym ani, że była bezpośrednią ofiarą naruszenia, wymogiem jest jednak, aby nie dotyczyła spraw prywatnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Unia ma zmniejszyć biurokratyczne wymogi dla przedsiębiorców

Wymogi formalne

Skarga musi zostać złożona pisemnie, nieważne jest czy zostanie dostarczona faksem, emailem czy pocztą. Procedura jest bezpłatna i nie wymaga pośrednictwa pełnomocnika. Formularz można otrzymać na żądanie w przedstawicielstwach Komisji lub wydrukować je ze strony internetowej. Nie trzeba koniecznie korzystać z formularza acz jest on bardzo przydatny, zawiera bowiem wskazówki co do wszystkich potrzebnych informacji, które powinna zawierać skarga. Dodatkowo należy dołączyć dokumentację dotycząca przedmiotu uchybienia, możliwie jak najbardziej rzeczową i co najważniejsze kompletną. Opis powinien zawierać wykaz przepisów unijnych, które zostały naruszone, działania podjęte do tej pory przez państwo w tym zakresie i informację czy sprawa dotyczy środków unijnych. Po złożeniu dokumentów w terminie do 15 dni roboczych Sekretariat Generalny powinien poinformować o jej otrzymaniu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Etapy rozpatrzenia skargi

REKLAMA

Ze względu na różnorodność tematyki, regulowanej przepisami unijnymi możemy mieć do czynienia z różnym tokiem postępowania. Możliwe jest przeprowadzenie dochodzenia, w którym wnoszący skargę zostanie poproszony o udzielenie większej ilości informacji lub zostanie ono przeprowadzone tylko w oparciu o informacje, które uda się uzyskać od państwa w toku sprawy. Już na tym etapie Komisja może uznać, iż nie doszło do naruszenia i sprawa nie będzie kontynuowana.  Jeśli jednak okaże się, iż skarga była zasadna pierwszym działaniem jest skierowanie do państwa członkowskiego wezwania do usunięcia skutków uchybienia. Państwo powinno ustosunkować się do wezwania i co do zasady to czyni.

Kolejny krok to ustosunkowanie się od odpowiedzi państwa członkowskiego (lub jej braku) i przesłanie „uzasadnionej opinii” wskazującej swoje zdanie na temat naruszenia i wskazuje termin, który państwo ma na usuniecie uchybień. Głównym celem tej korespondencji jest usunięcie problemu bez potrzeby wnoszenia sprawy do Trybunału Sprawiedliwości. Ostatni etap to wniesienie sprawy do trybunału, który wydaje wyrok w przeciągu dwóch lat.

Pracodawcy skarżą ZUS do Komisji Europejskiej

Warto jednak pamiętać, iż orzeczenie Trybunału różni się od orzeczenia sądu krajowego. Nie zasądza on ani odszkodowania na rzecz pokrzywdzonego, ani nie zmienia przepisów krajowych, bowiem nie ma kompetencji w tym zakresie jedyne, co stwierdza to fakt istnienia naruszenia i obowiązek państwa do jego usunięcia w przeciwnym wypadku może nałożyć na państwo karę pieniężną.

Zanim postanowimy skierować sprawę od razu do komisji Europejskiej warto wykorzystać wszystkie krajowe środki dochodzenia swoich praw na podstawie naruszenia prawa unijnego lub wnieść sprawę do krajowych organów równocześnie z wniesieniem do Komisji. Jest to ważne zwłaszcza dla osób, którym zależy na odszkodowaniu, którego Trybunał nie zasądzi. Co do zasady dane osobowe skarżącego nie są ujawniane państwu chyba, że wnoszący wyrazi na to wyraźną zgodę.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

REKLAMA

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

REKLAMA

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

Małe firmy z dużymi obawami przed kolejnym wysokim wzrostem płacy minimalnej

Duże wzrosty płacy minimalnej w ostatnich latach hamują wzrost małych i średnich firm. Poza bezpośrednim obciążeniem kosztami pracowniczymi oznaczają dla przedsiębiorców skokowy wzrost koszt w postaci coraz wyższych składek ZUS.

REKLAMA