REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wnieść skargę indywidualną do Komisji Europejskiej

Maria Szadkowska
Komisja Europejska
Komisja Europejska
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jednym z głównych zadań Komisji Europejskiej jest kontrola przestrzegania przez państwa członkowskie prawa wspólnotowego oraz zobowiązań z niego wynikających. Możliwość wniesienia skargi do Komisji ma każda osoba fizyczna i przedsiębiorstwo, niezależnie od tego czy naruszenie prawa bezpośrednio wpływa na ich sytuację czy też nie.

Co może być przedmiotem skargi?

Do Komisji można zwrócić się, jeśli:

REKLAMA

- państwo naruszyło prawo unijne poprzez wydanie niezgodnego z nim aktu prawnego,

- państwo stosowało praktyki administracyjne sprzeczne z prawem UE,

- państwo nie podjęło działań, do których zobowiązują je przepisy UE.

Osoba składająca skargę do Komisji nie musi udowadniać, że kieruje się interesem prawnym ani, że była bezpośrednią ofiarą naruszenia, wymogiem jest jednak, aby nie dotyczyła spraw prywatnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Unia ma zmniejszyć biurokratyczne wymogi dla przedsiębiorców

Wymogi formalne

Skarga musi zostać złożona pisemnie, nieważne jest czy zostanie dostarczona faksem, emailem czy pocztą. Procedura jest bezpłatna i nie wymaga pośrednictwa pełnomocnika. Formularz można otrzymać na żądanie w przedstawicielstwach Komisji lub wydrukować je ze strony internetowej. Nie trzeba koniecznie korzystać z formularza acz jest on bardzo przydatny, zawiera bowiem wskazówki co do wszystkich potrzebnych informacji, które powinna zawierać skarga. Dodatkowo należy dołączyć dokumentację dotycząca przedmiotu uchybienia, możliwie jak najbardziej rzeczową i co najważniejsze kompletną. Opis powinien zawierać wykaz przepisów unijnych, które zostały naruszone, działania podjęte do tej pory przez państwo w tym zakresie i informację czy sprawa dotyczy środków unijnych. Po złożeniu dokumentów w terminie do 15 dni roboczych Sekretariat Generalny powinien poinformować o jej otrzymaniu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Etapy rozpatrzenia skargi

REKLAMA

Ze względu na różnorodność tematyki, regulowanej przepisami unijnymi możemy mieć do czynienia z różnym tokiem postępowania. Możliwe jest przeprowadzenie dochodzenia, w którym wnoszący skargę zostanie poproszony o udzielenie większej ilości informacji lub zostanie ono przeprowadzone tylko w oparciu o informacje, które uda się uzyskać od państwa w toku sprawy. Już na tym etapie Komisja może uznać, iż nie doszło do naruszenia i sprawa nie będzie kontynuowana.  Jeśli jednak okaże się, iż skarga była zasadna pierwszym działaniem jest skierowanie do państwa członkowskiego wezwania do usunięcia skutków uchybienia. Państwo powinno ustosunkować się do wezwania i co do zasady to czyni.

Kolejny krok to ustosunkowanie się od odpowiedzi państwa członkowskiego (lub jej braku) i przesłanie „uzasadnionej opinii” wskazującej swoje zdanie na temat naruszenia i wskazuje termin, który państwo ma na usuniecie uchybień. Głównym celem tej korespondencji jest usunięcie problemu bez potrzeby wnoszenia sprawy do Trybunału Sprawiedliwości. Ostatni etap to wniesienie sprawy do trybunału, który wydaje wyrok w przeciągu dwóch lat.

Pracodawcy skarżą ZUS do Komisji Europejskiej

Warto jednak pamiętać, iż orzeczenie Trybunału różni się od orzeczenia sądu krajowego. Nie zasądza on ani odszkodowania na rzecz pokrzywdzonego, ani nie zmienia przepisów krajowych, bowiem nie ma kompetencji w tym zakresie jedyne, co stwierdza to fakt istnienia naruszenia i obowiązek państwa do jego usunięcia w przeciwnym wypadku może nałożyć na państwo karę pieniężną.

Zanim postanowimy skierować sprawę od razu do komisji Europejskiej warto wykorzystać wszystkie krajowe środki dochodzenia swoich praw na podstawie naruszenia prawa unijnego lub wnieść sprawę do krajowych organów równocześnie z wniesieniem do Komisji. Jest to ważne zwłaszcza dla osób, którym zależy na odszkodowaniu, którego Trybunał nie zasądzi. Co do zasady dane osobowe skarżącego nie są ujawniane państwu chyba, że wnoszący wyrazi na to wyraźną zgodę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

Trendy wyborcze w USA a giełda

Tradycyjnie, rok wyborczy uważa się za znaczący dla rynków giełdowych. To dlatego, że rządy często stosują polityki mające na celu poprawę sytuacji gospodarczej przed wyborami, aby zwiększyć szanse na reelekcję. Za kandydatury Joe Bidena w 2024 roku były to obniżki podatków, zwiększenie wydatków publicznych, wprowadzanie programów stymulacyjnych czy inne inicjatywy, które bezpośrednio wpływają na gospodarkę. Takie działania mogą prowadzić do zwiększenia dochodów firm, co z kolei sprzyja wzrostowi cen akcji i funduszy ETF. 

REKLAMA