REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijne pieniądze będą lepiej nadzorowane

REKLAMA

Powstanie Mazowiecka Grupa Robocza ds. przeciwdziałania nieprawidłowościom i przestępstwom na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej. Grupa ma zapewnić większą wiarygodności Polski wobec organów kontrolnych Unii Europejskiej.

REKLAMA

Osiem instytucji ogólnokrajowych i mazowieckich zawarło „Porozumienie w sprawie współpracy w ramach Mazowieckiej Grupy Roboczej ds. przeciwdziałania nieprawidłowościom i przestępstwom na szkodę interesów finansowych Unii Europejskiej". Celem porozumienia jest wymiana doświadczeń, informacji i danych związanych z prawidłowym wdrażaniem programów Unii Europejskiej oraz dystrybucją środków pochodzących z budżetu UE. Wymiana tych informacji służyć ma zapewnieniu większej wiarygodności Polski wobec organów kontrolnych Unii Europejskiej, weryfikujących prawidłowość wykorzystania środków unijnych. Negatywna weryfikacja tych organów UE w przypadku źle realizowanych projektów zwykle skutkuje bowiem cofnięciem już przyznanych środków.

REKLAMA

Porozumienie zawarte zostało z inicjatywy Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie (koordynacją prac na obecnym etapie zajmuje się pani Beata Miniewicz, wicedyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie), a podpisane 17 grudnia 2013 r. w gmachu Ministerstwa Finansów przy udziale wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza. Do porozumienia przystąpili:

- Wojewoda Mazowiecki,

- Mazowiecki Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie,

- Agencja Rynku Rolnego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości,

- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,

- Urząd Kontroli Skarbowej w Warszawie,

- Komenda Stołeczna Policji,

- Komenda Wojewódzka Policji z siedzibą w Radomiu.

Potwierdzenia na piśmie utrudnią prowadzenie biznesu

Porozumienie inicjuje powstanie Mazowieckiej Grupy Roboczej, która stworzy platformę współpracy i wzajemnego informowania się o nieprawidłowościach i tzw. dobrych praktykach w wykorzystaniu i dystrybucji przyznanych środków unijnych. Wymiana informacji pozwoli usprawnić mechanizmy wykrywania nieprawidłowości w pozyskiwaniu i wydatkowaniu pieniędzy unijnych oraz przyczyni się do zapobiegania nieprawidłowościom i przestępstwom na szkodę Unii Europejskiej. Grupa robocza ma dwa cele:

1. działania prewencyjne – poprzez uszczelnienie systemu dystrybucji środków UE oraz

2. działania interwencyjne – poprzez rozwiązywanie powstałych problemów i wypracowanie mechanizmów postępowania z wykrytymi nieprawidłowościami.

„Należy pamiętać, że wielkość wynegocjowanych przez nasz kraj środków zależy bezpośrednio od wiarygodności Polski. Wiarygodność ta zależy zaś od prawidłowego funkcjonowania systemu dystrybucji oraz jakości wdrażania programów unijnych. Oznacza to, że żywotny interes państwa polskiego, potrzebującego dofinansowania z UE, wymagał nawiązania ściślejszej współpracy między instytucjami odpowiedzialnymi za wdrażanie tych programów" – podkreślił wiceminister Andrzej Parafianowicz.

Ostatni dzień na zakup auta z pełnym odliczeniem VAT

REKLAMA

Porozumieniu patronuje wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz – Pełnomocnik Rządu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej oraz Przewodniczący Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej, który w następstwie porozumienia wyda stosowna decyzję powołującą Mazowiecką Grupę Roboczą, zgodnie z § 5 Zarządzenia nr 58 Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 sierpnia 2010 r. w sprawie Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zwalczania Nieprawidłowości Finansowych na Szkodę Rzeczypospolitej Polskiej lub Unii Europejskiej.

Obecnie funkcjonuje pięć grup roboczych powołanych przez Przewodniczącego Zespołu Międzyresortowego, w tym dwie grupy regionalne (świętokrzyska i wielkopolska), które wraz z Zespołem Międzyresortowym wspierają Pełnomocnika Rządu w zapewnianiu właściwej ochrony interesów finansowych UE w Polsce.

Firma leasingowa to dobry pomysł na biznes

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lokalnych biznesów nie znajdziesz w sieci [Raport]

Tylko 25% firm lokalnych posiada strony internetowe, mimo że 68% Polaków szuka w internecie opinii o firmach przed dokonaniem zakupu. 27% użytkowników internetu regularnie czyta recenzje, a 41% robi to często. Najwięcej recenzji przeglądają mieszkańcy województw lubuskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i zachodniopomorskiego, a także osoby z niższym wykształceniem i dochodami.

W jaki sposób założyć spółkę z o.o. – przez S24 czy z udziałem notariusza?

Rejestracja nowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać dokonana na dwa sposoby: poprzez system S24 lub przy udziale notariusza z umową w formie aktu notarialnego. W obu tych przypadkach wniosek o rejestrację spółki składany jest przez Internet, odpowiednio w S24 lub przez Portal Rejestrów Sądowych. Każda z tych metod ma swoje wady i zalety.

Można mieć własną działalność gospodarczą nie płacąc składek ZUS, jak to zrobić w 2025 roku

Wysokie koszty już na wstępie, zanim jeszcze zarobi się pierwsze pieniądze, to główny hamulec przed założeniem własnej firmy. Daninę dla ZUS trzeba płacić, niezależnie od tego czy z działalności gospodarczej jest zysk czy straty. Ale nie wszyscy wiedzą, że można prowadzić własny biznes nie płacąc do ZUS nawet złotówki. Warto więc zacząć, choćby na próbę. To łatwe i nic nie kosztuje.

Jak zamknąć rok w spółce z o.o.?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością po zakończeniu każdego roku obrotowego powinna – co do zasady – sporządzić sprawozdanie finansowe, sprawozdanie z działalności (jeśli nie jest zwolniona z obowiązku jego sporządzenia), przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników, a także złożyć odpowiednie dokumenty do KRS.

REKLAMA

Webinar. ESG compliance. Jak wdrożyć w Twojej firmie?

Webinar adresowany jest do przedsiębiorców, członków kadry zarządzającej, specjalistów ds. compliance, audytorów wewnętrznych oraz osób odpowiedzialnych za wdrażanie strategii ESG w organizacji.

Będzie trudniej i drożej. Obostrzenia w Wielkiej Brytanii

Brytyjskie plany budżetowe na kolejne lata przynoszą zmiany również dla branży transportowej. Wzrosną opłaty dla posiadaczy pojazdów ciężarowych poruszających się po kraju, a także obostrzenia dotyczące możliwości wjazdu do Wielkiej Brytanii dla kierowców pochodzących z Polski.

Family Business Future Summit 2025

W dniach 24-25 kwietnia Olsztyn stanie się centrum spotkań przedsiębiorców, liderów oraz wizjonerów, którzy na co dzień rozwijają firmy rodzinne w Polsce. Obędzie się w nim druga edycja Family Business Future Summit - wyjątkowe wydarzenie poświęconym firmom rodzinnym. W tym roku rozbudowana została formuła konferencji! Przez dwa dni uczestnicy będą mieli okazję do inspirujących rozmów z ekspertami rynkowymi oraz przedstawicielami największych polskich biznesów rodzinnych.

Jerzy Owsiak: Biurokracja i brak zaufania to największe problemy biznesu. "Nie przeszkadzajcie, a będzie wszystko OK"

Jerzy Owsiak otrzymał nagrodę od przedsiębiorców. Jego zdaniem polskie firmy potrzebują, aby państwo im nie przeszkadzało w prowadzeniu biznesu. Ważne jest też zaufanie i ograniczenie biurokracji.

REKLAMA

Biotechnologia a długowieczność - jubileuszowa konferencja CEBioForum 2025

Wykorzystanie rewolucji w biotechnologii w zapewnieniu długowieczności, miejsce europejskich firm biotechnologicznych w świecie, czy znaczenie branży we współczesnej gospodarce – to główne tematy XXIII CEBioForum, z udziałem prawie 100 najbardziej innowacyjnych firm biotechnologicznych z całego świata. Wydarzenie obchodzi w tym roku swój jubileusz, odbywa się już od 25 lat.

Darmowy e-book "Być kobietą w biznesie"

Marzec jest miesiącem Kobiet i specjalnie dla Was przygotowaliśmy wyjątkowy e-book

REKLAMA