REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ograniczenia swobody przepływu towarów

Maria Szadkowska
Euro
Euro

REKLAMA

REKLAMA

Zasada swobodnego przepływu towarów, usług, kapitału i pracowników to najważniejsze zasady Unii Europejskiej, ich ograniczenia są, co do zasady niezgodne z prawem unijnym. Istnieją jednak sytuacje, w których traktat dopuścił w Państwach Członkowskich stosowanie ograniczeń, te szczególne przypadki unormowane są w art. 36 TFUE.

Podstawa do ograniczeń

Art. 36 TFUE pozwala Państwom Członkowskim na „wprowadzenie zakazów lub ograniczeń przywozowych, wywozowych lub tranzytowych, uzasadnionych względami moralności publicznej, porządku publicznego, bezpieczeństwa publicznego, ochrony zdrowia i życia ludzi i zwierząt lub ochrony roślin, ochrony narodowych dóbr kultury o wartości artystycznej, historycznej lub archeologicznej, bądź ochrony własności przemysłowej i handlowej. Zakazy te i ograniczenia nie powinny jednak stanowić środka arbitralnej dyskryminacji ani ukrytych ograniczeń w handlu między Państwami Członkowskimi”.

REKLAMA

Eksport towarów poza UE - rozliczenie

Zakaz dyskryminacji

Możliwość powoływania się na wyjątki przedstawione w wyżej wymienionym artykule są bardzo restrykcyjnie sprawdzane i nie istnieje możliwość, aby państwo „zasłaniało” się nimi w przypadkach zwykłej dyskryminacji. Ograniczenia zawarte w przepisach państwowych nie mogą stanowić arbitralnej przesłanki do uznania czegoś za zawierające się w ograniczeniu art. 36 TFUE. Dodatkowo, jeśli dojdzie do postępowania przed sądem państwo ma obowiązek dowieść usprawiedliwionego powołania się na ograniczenie. Wyjaśnienie państwa jest wówczas badane pod kontem subiektywnego uznania zgodności założeń ograniczenia wprowadzonego w przepisach krajowych a założeń celowościowych zawartych w art. 36.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Moralność publiczna, porządek publiczny?

Problem wielokrotnie przedstawiają ogólne sformułowania zawarte w artykule, mogące być różnie interpretowane przez państwa członkowskie nawet bez zamierzonego ograniczenia. Przykładem jest chociażby sformułowanie - moralność publiczna. Ze względu na wielokulturowy charakter UE ciężko ustanowić jednolita definicję moralności publicznej mogącą posłużyć do sztywnych rozgraniczeń prowadzących do jednolitej kwalifikacji na terenie całej unii. Prowadzi to do tego, iż każdy przypadek musi być rozpatrywany indywidualnie z uwzględnieniem warunków kulturowych regionu, na jakim doszło do zastosowania art. 36. Nieco podobny problem powstaje przy porządku publicznym. Aby się na niego powołać należy dowieść, że towary wywożone z państwa mają są niezbędne dla życia. Równocześnie TSUE stoi na stanowisku, że to do Państw Członkowskich należy podjęcie decyzji o poziomie ochrony zdrowia i życia osób. Jeszcze żadnemu państwu nie udało się skutecznie powołać na ochronę narodowych dóbr kultury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Swoboda przedsiębiorczości a swoboda świadczenia usług w Unii Europejskiej

Jak widać powyżej ograniczenia tego rodzaju są raczej rzadkim zjawiskiem i państwa pomimo istnienia art.36 nie zawsze mają możliwość się na niego powołać. Można się zastanawiać czy to unormowanie nie stanowi swoistego uprzywilejowania swobody przepływu towarów nad ochroną dóbr ważnych dla państwa. Z drugiej strony nie pozwala ono na dyskryminowanie i stosowanie niedopuszczalnych ograniczeń ilościowych niemających zastosowania, jako ochrona a jedynie wytworzenie sztucznie ekskluzywności jakiegoś towaru i tym samym zwiększenie jego ceny na rynku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA