REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakładanie działalności w Hiszpanii

REKLAMA

Zakładanie firmy w Hiszpanii. Hiszpania stanowi jeden z najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. Oba kraje są do siebie bardzo podobne pod wieloma względami, takimi jak: terytorium, liczba ludności, problemy ekonomiczne poprzedzające przystąpienie do Unii Europejskiej. To powoduje, że mimo dużej odległości dzielącej oba państwa, na rynku hiszpańskim prowadzi działalność wiele firm polskich.

Hiszpańskie przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej są zbliżone do polskich. Podobne są również procedury związane z rejestracją, zgłoszeniami i wydawaniem pozwoleń. Rozpoczęcie działalności gospodarczej (z wyjątkiem działalności w zakresie m.in. radia, telewizji, przemysłu zbrojeniowego, transportu) nie wymaga pozwolenia.

REKLAMA

 
Podstawowymi aktami regulującymi funkcjonowanie podmiotów gospodarczych w Hiszpanii są: prawo spółek z o.o., kodeks handlowy, oraz przepisy dotyczące rejestru handlowego. Cudzoziemcy, którzy nie są rezydentami w Hiszpanii, a chcą tam prowadzić działalność gospodarczą, muszą posiadać dokument NIE (Número de Identificación de Extranjeros). Jest to numer identyfikacyjny wystawiany przez Komendę Główną Policji.


Zobacz: Samozatrudnienie w Hiszpanii


Formy prawne spółek

REKLAMA


Osoby fizyczne chcące prowadzić działalność gospodarczą w Hiszpanii mają do wyboru jej 3 formy prawne tj. samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej (odpowiednik polskiego samo zatrudnienia), spółkę jawną oraz spółkę cywilną. Wspólną cechą tych form jest to, że nie ma obowiązku wniesienia minimalnego kapitału początkowego, a wspólnicy odprowadzają podatek dochodowy od osób fizycznych - I.R.P.F. (Impuesto Rendimiento Personas Físicas). Największym ryzykiem, jakie niesie prowadzenie działalności samodzielnie lub w spółce cywilnej bądź jawnej, jest to, że wspólnicy odpowiadają za zobowiązania całym majątkiem.


Ponadto można prowadzić działalność gospodarczą w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (Sociedad Limitada - S.L.) i spółki akcyjnej (Sociedad Anónima - S.A.). Najpopularniejszą formą działalności gospodarczej w Hiszpanii jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, która może zostać powołana przez jedną lub kilka osób fizycznych lub prawnych, a jej minimalny kapitał założycielski wynosi 3006 euro i dzieli się na jednakowej wartości udziały.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz:
Jak założyć firmę w Niemczech?

 
Wymagane dokumenty

REKLAMA


Osoby zakładające spółkę (w jakiejkolwiek postaci) muszą przede wszystkim uzyskać z Centralnego Rejestru Handlowego zaświadczenie imienne spółki (Cetificacion Negativa del Nombre), które potwierdza, że w Hiszpanii nie istnieje inna firma o tej samej nazwie. Po uzyskaniu zaświadczenia potwierdzającego nadanie firmie nazwy spółka musi otworzyć konto w banku i przelać na nie kapitał założycielski. Założyciele spółki zobowiązani są również zgłosić ją do Rejestru Handlowego oraz Rejestru Inwestycji Zagranicznych (Registro de Inwersores del Ministrao de Economia y Hacienda). Urząd skarbowy nadaje spółce numer NIF (Numero de Identificacion Fiscal, odpowiednik polskiego NIP). Aby rozpocząć działalność, potrzebne jest ponadto pozwolenie urzędu miasta (Licencia Municipal de Apertura), potwierdzające, że prowadzona działalność jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta lub gminy. Istotne jest również złożenie w Tesoreria General de la Seuridad Social - odpowiedniku polskiego ZUS - wniosku o nadanie spółce numeru identyfikacji ubezpieczeniowej.

 
Wszystkie dokumenty potrzebne do założenia działalności gospodarczej, które były wystawione w Polsce (pełnomocnictwa, wyciągi z KRS) muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język hiszpański. Umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna być zawarta u notariusza. Ponadto, każda firma działająca na terenie Hiszpanii musi wstąpić do jednej spośród kilkudziesięciu działających w tym kraju izb gospodarczych. Jednocześnie, założona w Hiszpanii przez polskiego przedsiębiorcę firma może na tych samych warunkach co miejscowa korzystać z wszelkiego rodzaju pomocy publicznej.

 
Zobacz: Założenie działalności gospodarczej w Irlandii


Materiały powstały w ramach projektu "Uproszczenie procedur związanych z podejmowaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej poprzez ich elektronizację i wdrożenie idei "Jednego Okienka" w ramach Działania 5.3 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzi 2007-2013 wsparcie na rzecz realizacji Strategii Lizbońskiej.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Pojedyńczy Punkt Kontaktowy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA