Kategorie

Jak oddelegować pracownika do Niemiec

Ćwiora Sebastian
Delegowanie pracowników do pracy w Niemczech wymaga dopełnienia kilku formalności zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Warto o nich pamiętać, ponieważ skutkiem niedopełnienia naszych obowiązków może być kara sięgająca nawet 500 000 euro.

Kwestię delegowania pracowników na płaszczyźnie europejskiej reguluje dyrektywa 96/71/WE. Na jej mocy państwa członkowskie UE zobowiązane zostały wprowadzić do krajowych przepisów regulacje zapewniające pracownikom delegowanym zachowanie minimalnych standardów obowiązujących w państwie oddelegowania w dziedzinach:

• maksymalnych okresów pracy i minimalnych okresów wypoczynku;

• minimalnego wymiaru płatnych urlopów rocznych;

• minimalnej stawki płacy, wraz ze stawką za nadgodziny;

• warunków wynajmu pracowników, w szczególności przez agencje pracy tymczasowej;

• zdrowia, bezpieczeństwa i higieny w miejscu pracy;

• środków ochronnych stosowanych w odniesieniu do zatrudnienia kobiet ciężarnych lub kobiet tuż po urodzeniu dziecka, dzieci i młodzieży;

• równości traktowania mężczyzn i kobiet, a także innych przepisów w zakresie niedyskryminacji.

Zobowiązanie to zostało wykonane przez Polskę poprzez wprowadzenie regulacji zawartych w rozdziale IIa kodeksu pracy. Stosowne regulacje w tym względzie zawiera również niemiecka ustawa o delegowaniu pracowników (Arbeitnehmer-Entsendegesetz) z 20 kwietnia 2009 roku. Regulacje obydwu ustaw krajowych w odniesieniu do wymienionych dziedzin są do pewnego stopnia zbieżne. Nie dotyczy to jednak regulacji płacowych.

Sprawdź układ zbiorowy dla danej branży

Reklama

W interesie pracodawcy zamierzającego oddelegować pracowników z danej grupy zawodowej do Niemiec leży ustalenie - czy pracownicy danej grupy nie zostaną objęci określonym układem zbiorowym pracy (allgemeinverbindlicher Tarifvertrag), uznanym przez niemiecki resort pracy za powszechnie obowiązujący na obszarze Niemiec. W Niemczech nie obowiązuje ustawa regulująca minimalne wynagrodzenie za pracę dla wszystkich grup zawodowych. Jednakże z układów zbiorowych wynikać mogą minimalne stawki wynagrodzenia (Mindestlohn) dla pracowników poszczególnych branż. Choć układy te obejmują jedynie określone branże, to w Niemczech obowiązuje aż 476 takich układów. Stąd też, kalkulując przewidywane koszty pracownicze w związku z planowanym oddelegowaniem pracowników do Niemiec, pracodawca powinien takich ustaleń dokonać. Może bowiem okazać się, że obowiązany będzie zapłacić pracownikom więcej, niż zamierzał, kalkulując koszty realizacji danej usługi dla niemieckiego przedsiębiorcy. Listę obecnie obowiązujących układów zbiorowych znaleźć można pod adresem niemieckiego ministerstwa pracy (www.bmas.de).

Pracodawca, który nie zapewnił oddelegowanym pracownikom minimalnych warunków pracy w ww. zakresie, ryzykuje poważną odpowiedzialnością finansową. Kontrolą przestrzegania warunków pracy zajmują się służby celne (Zollverwaltung, Finanzkontrolle Schwarzarbeit). Organy te mogą nałożyć na pracodawcę niedopełniającego ww. wymogów nawet 500 000 euro grzywny.

 

Oddelegowanie należy udokumentować

Podstawy delegowania reguluje art. 1 ust. 3 dyrektywy 96/71/WE. Znajduje ona zastosowanie wówczas, gdy pracodawcy podejmują następujące działania:

• delegują pracowników na własny rachunek i pod swoim kierownictwem na terytorium państwa członkowskiego, w ramach umowy zawartej między przedsiębiorstwem delegującym a odbiorcą usług, działającym w danym państwie członkowskim, jezeli istnieje stosunek pracy pomiędzy przedsiębiorstwem delegującym a pracownikiem w ciągu okresu delegowania; lub

Reklama

• delegują pracowników do zakładu albo przedsiębiorstwa należącego do grupy przedsiębiorców na terytorium państwa członkowskiego, jeżeli istnieje stosunek pracy między przedsiębiorstwem delegującym a pracownikiem w ciągu okresu delegowania;

• jako przedsiębiorstwo pracy tymczasowej lub agencja wynajmująca personel wynajmuje pracownika przedsiębiorstwu, prowadzącemu działalność gospodarczą lub działającemu na terytorium państwa członkowskiego, jeżeli przez cały okres delegowania istnieje stosunek pracy pomiędzy przedsiębiorstwem pracy tymczasowej lub agencją wynajmującą a pracownikiem.

Wybór danej podstawy zatrudnienia determinuje konieczność zawarcia odpowiednich umów najpierw pomiędzy polskim pracodawcą (usługodawca) a niemieckim usługobiorcą (w przypadkach 1 i 3) albo porozumienia pomiędzy spółkami należącymi do tej samej grupy kapitałowej (w przypadku 2). Następnie (we wszystkich ww. przypadkach) należy zawrzeć odpowiednią umowę w sprawie oddelegowania z własnym albo nowo zatrudnionym w tym celu pracownikiem. Brak formalnego zawarcia takich umów może mieć wymierne, negatywne konsekwencje zarówno dla delegującego pracodawcy, jak i niemieckiego przedsiębiorcy, u którego oddelegowany pracownik faktycznie świadczy pracę, oraz dla samego pracownika (zarzut pracy „na czarno”). Zarówno pracodawca delegujący, jak i podmiot niemiecki powinni zatem, na wypadek kontroli właściwych organów ochrony pracy, dysponować odpowiednimi dokumentami wykazującymi fakt oddelegowania (umowa o pracę, ewidencja czasu pracy, potwierdzenia przelewu wynagrodzeń).

Tymczasowy też może być delegowany

Pełne otwarcie niemieckiego rynku pracy i usług dla polskich pracowników i przedsiębiorstw 1 maja 2011 r. stanowi również szansę dla polskich agencji pracy tymczasowej. Do tej pory taka forma świadczenia pracy była zasadniczo wykluczona.

Przedsiębiorcy działający jako agencja pracy tymczasowej pamiętać jednak muszą o dopełnieniu wymogów w zakresie rejestracji zagranicznych (tu: polskich) agencji pracy tymczasowej w Niemczech. Działanie agencji bez uzyskania zezwolenia jest bowiem zabronione i obwarowane sankcją grzywny nawet do 25 000 euro. Polska agencja pracy tymczasowej, wysyłając pracownika do Niemiec, zobowiązana jest przy zawieraniu z nim umowy poinformować go w formie pisemnej o przysługujących prawach pracowniczych jako pracownika użyczanego. Tekst tej informacji jest ściśle określony przez Federalną Agencję Pracy.

Zgodnie z zasadą równego traktowania pracownikowi tymczasowemu muszą zasadniczo zostać zapewnione takie same warunki pracy i wysokość wynagrodzenia jak własnym pracownikom zatrudnionym przez pracodawcę użytkownika (niemieckiego przedsiębiorcę).

TEKST Sebastian Ćwiora

radca prawny, Kancelaria Prawnicza Lege Artis Kuropatwiński Lewicki Sp.k.

 

Źródło: Twój Biznes
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  15 cze 2021
  Zakres dat:

  Zdjęcie samochodu z rejestracją nie narusza RODO

  Zdjęcie samochodu z rejestracją spokojnie można publikować. Powód? Numer rejestracyjny pojazdu nie stanowi danych osobowych.

  Cupra Ateca [TEST]: w 4,9 sek. do setki w... rodzinnym SUV-ie

  Cupra Ateca choć ma typowo rodzinne ubranie, oferuje kierowcy aż 300 koni. Czy takie połączenie sprawdza się na drodze?

  Jak sprawdzić numer PKK? Kierowcę czeka wizyta w urzędzie...

  Jak sprawdzić numer PKK? Niestety, ale ustawodawca nie przewidział możliwości sprawdzenia online. To oznacza, że kierowca musi zawitać w urzędzie.

  Co zawiera pakiet dla zagranicznych inwestorów?

  Proponowany pakiet dla zagranicznych inwestorów to m.in.: "jedno okienko", w którym firma będzie mogła ustalić wszystkie podatkowe aspekty inwestycji, czy możliwość odliczania VAT od usług finansowych.

  Rynek nieruchomości biurowych w Europie

  Rynek nieruchomości biurowych. Z powodu pandemii Covid-19 spadło zapotrzebowanie na biura w Europie i inwestycje w nowe nieruchomości. W Londynie ten trend zaczyna się odwracać. We Francji wzrasta zapotrzebowanie na zielone dachy i tarasy. W Szwecji myśli się o "biurach przyszłości". Nadal puste pozostają biura we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii.

  Kasa fiskalna 2021 - rejestracja i zwolnienie

  Bez względu na rodzaj kasy przedsiębiorca ma obowiązek dokonania jej fiskalizacji i uzyskać numer ewidencyjny. Jak zarejestrować kasę fiskalną? Kto może to zrobić? Ile to kosztuje?

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym

  Wniosek o dokonanie adnotacji w dowodzie rejestracyjnym: jak wygląda, jakie dokumenty do niego dołączyć i ile kosztuje załatwienie sprawy?

  Dlaczego pracownicy wolą model hybrydowy?

  Aż 61 proc. pracowników chce pracować w modelu hybrydowym, pracę wyłącznie z domu chciałoby świadczyć zaledwie 15 proc. Jak ten trend wpływa na rynek nieruchomości biurowych?

  Dlaczego ciągłość IT jest numerem 1 dla firm?

  Zdolność firm do szybkiego odtworzenia środowiska pracy w wyniku awarii lub cyberataku jest dziś wystawiana na bardzo trudną próbę. Bardzo wiele biznes „zawdzięcza” tutaj pandemii i powszechnemu przejściu na pracę zdalną.

  Ile czasu jest ważny numer PKK?

  Ile czasu jest ważny numer PKK? To pytanie, które mogą zadać kandydaci na kierowców. A więc? Postaramy się odpowiedzieć na nie w naszym materiale.

  Backup w firmie - dlaczego jest taki ważny?

  Backup w firmie powinien być obowiązkowy. Przypadkowo usunięty dokument, złośliwe oprogramowanie lub uszkodzenie sprzętu – przyczyn utraty danych może być co najmniej kilka. W każdym przypadku konsekwencje są jednak takie same. Jak można ich uniknąć?

  Wakacje 2021 - jakie są trendy turystyczne?

  Gdzie wyjedziemy na tegoroczne wakacje? Wybierzemy urlop w kraju czy za granicą? Jakie kierunki są popularne? Czy biura podróży mają szansę w tym sezonie na odrobienie strat?

  Dotacja na założenie firmy - zabezpieczenie środków [VIDEO]

  Jedną z najpopularniejszych form wsparcia z urzędu pracy, dostępną dla zarejestrowanych osób bezrobotnych, jest dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Jak zabezpieczyć zwrot dofinansowania?

  Bitcon i kryptomilionerzy - gdzie zapłacą swoje podatki?

  Na świecie ujawniają się pierwsi miliarderzy, którzy dorobili się tylko na bitconie, a w Polsce jest coraz więcej krypto-milionerów. Czy odprowadzają podatki do polskiej kasy?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód. Co to oznacza?

  Fabryczny gaz nie wbity w dowód tworzy poważny problem dla kierowcy. Powód? Samochód nie przejdzie przeglądu technicznego!

  Koniec systemu opustów od przyszłego roku - co to oznacza dla przedsiębiorców?

  Zapowiedź końca systemu opustów od początku przyszłego roku ogłoszona w projekcie nowelizacji ustawy - Prawo energetyczne i ustawy o odnawialnych źródłach energii zatrzęsła branżą PV i wywołała burzę wśród osób planujących w najbliższym czasie inwestycję w fotowoltaikę.

  Ponad 6,5 tys. spraw w wydziale dla frankowiczów

  W ostatnich dwóch miesiącach do nowo utworzonego wydziału dla frankowiczów wpłynęło ponad 6,4 tys. pozwów. Z tego prawie 3 tys. przesunięto z innych wydziałów. Z czego wynika wzrost liczby pozwów?

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku

  Wynajem mieszkania - wysokość czynszu w 2021 roku. Wynajem 50-metrowego mieszkania bez liczników i opłat dodatkowych to wydatek od 800 zł miesięcznie. W drogich zazwyczaj Wrocławiu czy Krakowie można znaleźć oferty oscylujące wokół 1000 zł. Aż 5890 zł to najwyższa stawka w Warszawie. Za tak duże różnice odpowiada m.in. lokalizacja i standard wykończenia.

  Nowy Lexus NX. Wygląda jak stary, ale jest nowy i ma plug-ina

  Nowy Lexus NX został oficjalnie zaprezentowany. Druga odsłona SUV-a segmentu D zdaniem producenta otrzymała aż 95 proc. nowych komponentów.

  Dynamiczny wzrost aktywności deweloperów

  Rynek nowych nieruchomości mieszkaniowych. Obserwujemy dynamiczny wzrost aktywności deweloperów. Znacznie więcej wydanych pozwoleń na budowę i rozpoczętych inwestycji.

  Rzecznik MŚP wnioskuje o rekompensatę za ostatnie miesiące lockdownu

  Jest wniosek rzecznika MŚP o przedłużenie o miesiąc wypłaty rekompensat z tarczy branżowej dla branż, które nie mogły osiągać przychodów w maju, m.in. klubów nocnych i dyskotek.

  Program „Ciepła woda bez piecyka” - do 200 tys. zł dofinansowania

  Program „Ciepła woda bez piecyka”. Do 200 tys. zł dofinansowania mogą otrzymać zarządcy budynków wielorodzinnych, w tym wspólnot mieszkaniowych w Krakowie, którzy przystąpią do programu „Ciepła woda bez piecyka”. Zakłada on zastępowanie piecyków łazienkowych centralną instalacją ciepłej wody.

  Czy pracownik na home office naraża firmę na cyberataki?

  Blisko 80% organizacji doświadczyło cyberataków z powodu zwiększonej liczby pracowników pracujących z domu podczas pandemii. Niestety specjaliści ds. bezpieczeństwa bagatelizują prawdopodobieństwo wystąpienia istotnych incydentów.

  Od czego zależy bezpieczeństwo IT w firmie?

  Bezpieczeństwo IT to podstawa w firmie. Bez odpowiednich regulacji i polityk w tym zakresie, organizacje same narażają się na szereg zagrożeń związanych z bezpieczeństwem wrażliwych danych, ciągłością działania, utratą reputacji a co za tym idzie stratami finansowymi.

  Bieżąca prognoza ekonomiczna - bezrobocie, inflacja, PKB

  Spowolnienie gospodarcze w 2020 roku w Polsce okazało się łagodniejsze niż to na poziomie średniej unijnej. PKB Polski w 2020 roku spadło o zaledwie o 2,8%, podczas gdy PKB strefy euro skurczyło się o 6.6%. Jak wyglądają pozostałe wskaźniki ekonomiczne?