REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Członek zarządu a składki ZUS

 Kancelaria Wierzbowski Eversheds
Usługi prawne dla biznesu
Członek zarządu a składki ZUS/fot. Fotolia
Członek zarządu a składki ZUS/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sąd Najwyższy orzekł, że kontrakty menadżerskie, zawarte z członkami zarządu – przedsiębiorcami powinny być traktowane z punktu widzenia obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne tak samo, jak umowy cywilnoprawne zawierane z osobami niewykonującymi działalności gospodarczej.

W dniu 12 listopada 2014 r. Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie o sygn. akt I UK 126/2014. Rozstrzygnięcie dotyczyło odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń otrzymywanych przez członków zarządu spółki akcyjnej, zatrudnionych na podstawie tzw. kontraktu menadżerskiego zawartego ze spółką w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez menadżerów.

REKLAMA

Zobacz: Wygaśnięcie mandatu a odwołanie członka zarządu

Stanowisko spółki

Sprawa rozpoczęła się od wniosku spółki o wydanie przez ZUS interpretacji indywidualnej w trybie art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, tekst jednolity). We wniosku spółka wyraziła pogląd, że członkowie zarządu spółki, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie usług zarządzania i którzy jednocześnie zawarli z tą spółką umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania (tzw. kontrakty menadżerskie), podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu wyłącznie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Zobacz: Kadencja a mandat członka zarządu

Rozstrzygnięcie tego zagadnienia ma realny wpływ z jednej strony na koszty zatrudnienia członków zarządów spółek, a z drugiej strony na wysokość osiąganego przez nich faktycznego dochodu. Uznanie stanowiska spółki za prawidłowe oznaczałoby, że menadżer zobowiązany jest jedynie do opłacenia zryczałtowanych, stosunkowo niskich, składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej przez siebie działalności. W przeciwnym razie, obowiązek odprowadzania składek obciążałby spółkę (jako płatnika składek), która powinna naliczyć i odprowadzać składki od przychodów osiąganych z kontraktów menadżerskich na takich samych zasadach jak od umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Reprezentacja łączna jednego prokurenta z członkiem zarządu

Stanowisko ZUS

ZUS uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe przyjmując, że w tym przypadku tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym jest kontrakt menadżerski, który „pochłania” odrębny tytuł do ubezpieczeń, jakim co do zasady jest prowadzenie działalności gospodarczej. Spółka złożyła odwołanie od decyzji ZUS do Sądu Okręgowego.

Zobacz też: Zatrudnienie członka zarządu sp. z o.o. w spółce

Stanowisko Sądu

REKLAMA

W toku postępowania, sąd pierwszej instancji podzielił stanowisko prezentowane przez spółkę, natomiast sąd drugiej instancji uznał, między innymi, że kontrakt menadżerski stanowi samodzielną podstawę podlegania przez członków zarządu ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Sąd Najwyższy orzekł, że wyrok sądu drugiej instancji odpowiadał prawu. W uzasadnieniu, Sąd Najwyższy podniósł między innymi, że każda czynność zarządu wykonywana jest w imieniu zarządzanej spółki, a zatem występujący w charakterze przedsiębiorcy – menadżera członek zarządu, jako piastun osoby prawnej, może działać tylko jako organ spółki – w jej imieniu i na jej rachunek. Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, wykonywanie działalności gospodarczej charakteryzuje się wykonywaniem jej we własnym imieniu. W ocenie Sądu Najwyższego wiąże się to między innymi z samodzielnym podejmowaniem decyzji i ponoszeniem ryzyka oraz pełną odpowiedzialnością cywilną i publicznoprawną. Sąd powołał się na wcześniejsze orzeczenia, w których inne składy Sądu Najwyższego uznały, że ww. samodzielności nie wykazują członkowie zarządu, których łączy ze spółką stosunek pracy. Sąd orzekł, że w takiej samej sytuacji jak pracownicy znajdują się członkowie zarządu - przedsiębiorcy, który zawarli ze spółką kontrakty menadżerskie. Z tych względów Sąd uznał, że członek zarządu, który zawarł ze spółką kontrakt menadżerski nie jest samodzielnym przedsiębiorcą, bezpośrednio uprawnionym lub zobowiązanym do działania we własnym imieniu.

Zobacz: Czy nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu jest przychodem?

Ponadto, według Sądu Najwyższego, jeśli członkowie zarządu spółki prowadzą jej sprawy jako podmioty wewnętrzne, działające w ramach zależności prawnej, to nie ma podstaw do „eksternalizacji” kosztów ubezpieczeń społecznych tych osób. Zatem, nawet jeśli kontrakt menadżerski został zawarty przez członka zarządu w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, to zarządzanie spółką na podstawie takiego kontraktu nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej, która stanowiłaby tytuł do podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Podsumowanie

REKLAMA

Powyższe oznacza, że w sytuacjach analogicznych do stanu faktycznego sprawy rozstrzygniętej przez Sąd Najwyższy, kontrakty menadżerskie, zawarte z członkami zarządu – przedsiębiorcami powinny być traktowane z punktu widzenia obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne tak samo, jak umowy cywilnoprawne zawierane z osobami niewykonującymi działalności gospodarczej. A zatem ma do nich zastosowanie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121 tekst jednolity), a nie art. 6 ust. 1 pkt 5 tej ustawy.

Tezy omawianego orzeczenia mogą budzić pewne wątpliwości, zwłaszcza w kontekście jednakowej oceny sytuacji osób prowadzących działalność gospodarczą i w jej ramach współpracujących z zarządzaną spółką oraz osób, które łączy ze spółką stosunek pracy.

Zobacz: Czy składka na grupowe ubezpieczenia stanowi przychód pracownika?

Praktyczną konsekwencją wyroku jest to, że daje on uzasadnienia prawne dla działań podejmowanych przez ZUS, mających na celu uzyskanie od spółek „zaległych” składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń płatnych w ramach kontraktu zawartego z członkiem zarządu prowadzącym jednocześnie działalność gospodarczą.

Orzeczenie zostało wydane w konkretnym stanie faktycznym, nie obejmował on przypadków, w których np. członek zarządu wykonuje swoje czynności jedynie na podstawie uchwały o powołaniu do zarządu, przewidującej jednocześnie wynagrodzenie z tego tytułu i z którym nie został zawarty kontrakt menadżerski. Tak uzyskany przychód nie podlega obowiązkowi odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne. Stan faktyczny, w którym zapadł wyrok nie obejmował także przypadku, gdy członek zarządu spółki prowadzi działalność gospodarczą także w innym zakresie niż zarządzanie, a więc określony jest szerszy przedmiot działalności gospodarczej.

Autor: Adam Nierzwicki Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  Nie masz w tym miesiącu 1600,32 zł na składki dla ZUS? Nim zbankrutujesz czekając na rządowe wakacje od ZUS, zawieś działalność gospodarczą

  Obiecane przez rząd wakacje od ZUS będą nieprędko, a życie toczy się szybko. Od 5 lutego, z oficjalnego komunikatu ZUS wiadomo, ile trzeba będzie odprowadzić na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od stycznia do grudnia 2024 r. To już więcej niż przed waloryzacją wynosi minimalna emerytura. Co więc robić gdy kolejny miesiąc czeka się na zapłatę faktury, w kasie firmowej pusto, a ZUS upomina się o składki.
  Na pewno nie czekać na obiecane wakacje od ZUS, ale po prostu zawiesić działalność gospodarczą na ten czas.

  Opłata roczna BDO w 2024 r. W lutym upływa ważny termin

  Przedsiębiorcy wpisani do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO) powinni pamiętać o uiszczeniu opłaty rocznej. Jaki jest termin na wniesienie opłaty w 2024 roku?

  ESG jako klucz do zrównoważonego biznesu

  W czasach, gdzie zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczna stają się kluczowymi determinantami sukcesu przedsiębiorstw, Beata Drzazga założyciel BetaMed SA i inicjator wielu projektów zarówno w kraju, jak i za granicą, dzieli się swoim doświadczeniem i przemyśleniami na temat wprowadzania zasad ESG (Environmental, Social, and Governance) w praktyce biznesowej.

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy lepiej oceniają koniunkturę więc śmielej kupują samochody. W 2024 r. wróciła niechęć do elektryków

  W 2024 roku zakupem samochodu zainteresowany jest co czwarty przedsiębiorca. To podobnie jak przed dwunastoma miesiącami. Wynik w 2024 r. może być w rzeczywistości jeszcze lepszy, ponieważ 16 proc. ankietowanych nie umiało na etapie badania jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o zamiar zakupu samochodu.

  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  REKLAMA

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  REKLAMA