REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Członek zarządu a składki ZUS

 Kancelaria Wierzbowski Eversheds
Usługi prawne dla biznesu
Członek zarządu a składki ZUS/fot. Fotolia
Członek zarządu a składki ZUS/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sąd Najwyższy orzekł, że kontrakty menadżerskie, zawarte z członkami zarządu – przedsiębiorcami powinny być traktowane z punktu widzenia obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne tak samo, jak umowy cywilnoprawne zawierane z osobami niewykonującymi działalności gospodarczej.

W dniu 12 listopada 2014 r. Sąd Najwyższy wydał wyrok w sprawie o sygn. akt I UK 126/2014. Rozstrzygnięcie dotyczyło odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń otrzymywanych przez członków zarządu spółki akcyjnej, zatrudnionych na podstawie tzw. kontraktu menadżerskiego zawartego ze spółką w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez menadżerów.

REKLAMA

Zobacz: Wygaśnięcie mandatu a odwołanie członka zarządu

Stanowisko spółki

Sprawa rozpoczęła się od wniosku spółki o wydanie przez ZUS interpretacji indywidualnej w trybie art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672, tekst jednolity). We wniosku spółka wyraziła pogląd, że członkowie zarządu spółki, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie usług zarządzania i którzy jednocześnie zawarli z tą spółką umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania (tzw. kontrakty menadżerskie), podlegają ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu wyłącznie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Zobacz: Kadencja a mandat członka zarządu

Rozstrzygnięcie tego zagadnienia ma realny wpływ z jednej strony na koszty zatrudnienia członków zarządów spółek, a z drugiej strony na wysokość osiąganego przez nich faktycznego dochodu. Uznanie stanowiska spółki za prawidłowe oznaczałoby, że menadżer zobowiązany jest jedynie do opłacenia zryczałtowanych, stosunkowo niskich, składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu prowadzonej przez siebie działalności. W przeciwnym razie, obowiązek odprowadzania składek obciążałby spółkę (jako płatnika składek), która powinna naliczyć i odprowadzać składki od przychodów osiąganych z kontraktów menadżerskich na takich samych zasadach jak od umowy agencyjnej lub umowy zlecenia, albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Reprezentacja łączna jednego prokurenta z członkiem zarządu

Stanowisko ZUS

ZUS uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe przyjmując, że w tym przypadku tytułem do podlegania ubezpieczeniom społecznym jest kontrakt menadżerski, który „pochłania” odrębny tytuł do ubezpieczeń, jakim co do zasady jest prowadzenie działalności gospodarczej. Spółka złożyła odwołanie od decyzji ZUS do Sądu Okręgowego.

Zobacz też: Zatrudnienie członka zarządu sp. z o.o. w spółce

Stanowisko Sądu

REKLAMA

W toku postępowania, sąd pierwszej instancji podzielił stanowisko prezentowane przez spółkę, natomiast sąd drugiej instancji uznał, między innymi, że kontrakt menadżerski stanowi samodzielną podstawę podlegania przez członków zarządu ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Sąd Najwyższy orzekł, że wyrok sądu drugiej instancji odpowiadał prawu. W uzasadnieniu, Sąd Najwyższy podniósł między innymi, że każda czynność zarządu wykonywana jest w imieniu zarządzanej spółki, a zatem występujący w charakterze przedsiębiorcy – menadżera członek zarządu, jako piastun osoby prawnej, może działać tylko jako organ spółki – w jej imieniu i na jej rachunek. Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, wykonywanie działalności gospodarczej charakteryzuje się wykonywaniem jej we własnym imieniu. W ocenie Sądu Najwyższego wiąże się to między innymi z samodzielnym podejmowaniem decyzji i ponoszeniem ryzyka oraz pełną odpowiedzialnością cywilną i publicznoprawną. Sąd powołał się na wcześniejsze orzeczenia, w których inne składy Sądu Najwyższego uznały, że ww. samodzielności nie wykazują członkowie zarządu, których łączy ze spółką stosunek pracy. Sąd orzekł, że w takiej samej sytuacji jak pracownicy znajdują się członkowie zarządu - przedsiębiorcy, który zawarli ze spółką kontrakty menadżerskie. Z tych względów Sąd uznał, że członek zarządu, który zawarł ze spółką kontrakt menadżerski nie jest samodzielnym przedsiębiorcą, bezpośrednio uprawnionym lub zobowiązanym do działania we własnym imieniu.

Zobacz: Czy nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu jest przychodem?

Ponadto, według Sądu Najwyższego, jeśli członkowie zarządu spółki prowadzą jej sprawy jako podmioty wewnętrzne, działające w ramach zależności prawnej, to nie ma podstaw do „eksternalizacji” kosztów ubezpieczeń społecznych tych osób. Zatem, nawet jeśli kontrakt menadżerski został zawarty przez członka zarządu w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, to zarządzanie spółką na podstawie takiego kontraktu nie jest prowadzeniem działalności gospodarczej, która stanowiłaby tytuł do podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Podsumowanie

REKLAMA

Powyższe oznacza, że w sytuacjach analogicznych do stanu faktycznego sprawy rozstrzygniętej przez Sąd Najwyższy, kontrakty menadżerskie, zawarte z członkami zarządu – przedsiębiorcami powinny być traktowane z punktu widzenia obowiązku odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne tak samo, jak umowy cywilnoprawne zawierane z osobami niewykonującymi działalności gospodarczej. A zatem ma do nich zastosowanie art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121 tekst jednolity), a nie art. 6 ust. 1 pkt 5 tej ustawy.

Tezy omawianego orzeczenia mogą budzić pewne wątpliwości, zwłaszcza w kontekście jednakowej oceny sytuacji osób prowadzących działalność gospodarczą i w jej ramach współpracujących z zarządzaną spółką oraz osób, które łączy ze spółką stosunek pracy.

Zobacz: Czy składka na grupowe ubezpieczenia stanowi przychód pracownika?

Praktyczną konsekwencją wyroku jest to, że daje on uzasadnienia prawne dla działań podejmowanych przez ZUS, mających na celu uzyskanie od spółek „zaległych” składek na ubezpieczenia społeczne od wynagrodzeń płatnych w ramach kontraktu zawartego z członkiem zarządu prowadzącym jednocześnie działalność gospodarczą.

Orzeczenie zostało wydane w konkretnym stanie faktycznym, nie obejmował on przypadków, w których np. członek zarządu wykonuje swoje czynności jedynie na podstawie uchwały o powołaniu do zarządu, przewidującej jednocześnie wynagrodzenie z tego tytułu i z którym nie został zawarty kontrakt menadżerski. Tak uzyskany przychód nie podlega obowiązkowi odprowadzenia składek na ubezpieczenia społeczne. Stan faktyczny, w którym zapadł wyrok nie obejmował także przypadku, gdy członek zarządu spółki prowadzi działalność gospodarczą także w innym zakresie niż zarządzanie, a więc określony jest szerszy przedmiot działalności gospodarczej.

Autor: Adam Nierzwicki Kancelaria Wierzbowski Eversheds

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA