REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu jest przychodem?

Monika Pązik
Czy nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu jest przychodem?
Czy nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu jest przychodem?
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Udziałowcy, akcjonariusze bądź osoby trzecie mogą być powołani do pełnienia funkcji członka zarządu nieodpłatnie bądź za wynagrodzeniem. Jeżeli pełnią te funkcje bez wynagrodzenia, wówczas staje się to nieodpłatnym świadczeniem i przychodem po stronie spółki, z którego należy się rozliczyć.

Pełnienie funkcji członka zarządu w spółkach kapitałowych zostało uregulowane w przepisach kodeksu spółek handlowych . Zgodnie z art. 201 zarząd reprezentuje spółkę i prowadzi jej sprawy. Członkowie zarządu powoływani są uchwałą wspólników spośród ich grona bądź spoza. Ustawodawca nie reguluje wprost kwestii wynagrodzenia członków zarządu z tytułu pełnionej funkcji. Jedynie wskazuje na fakt, iż są oni wybierani w drodze powołania. Oznacza to, że w drodze powołania następuje nawiązanie stosunku organizacyjnego, a nie stosunku pracy. Niezależnie jednak od mianowania na członków zarządu, możliwe jest nawiązanie stosunku pracy na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej czy np. kontraktu menedżerskiego. Określenie wynagrodzenia może nastąpić w drodze uchwały, chyba że umowa spółki bądź statut stanowią inaczej.

REKLAMA

Przychody z tytułu wykonywanej działalności

W przypadku, gdy członek zarządu otrzymuje wynagrodzenie z tytułu pełnionej przez niego funkcji, otrzymywane dochody będą jego przychodem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Konieczne będzie precyzyjne określenie tytułu wypłaty wynagrodzeń, bowiem ma to znaczenie przy ustaleniu podstawy do zwolnień podatkowych. Zgodnie z art. 13 ust. 7 tej ustawy za taki przychód będzie można uznać wyłącznie te przychody osiągane z tytułu udziału w posiedzeniach organów spółki. Ważne jest jednak, że zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy spółki kapitałowe jako płatnicy składek zobowiązane są do opłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Zapisz się na nasz newsletter

Jak zrezygnować w funkcji członka zarządu?

Nieodpłatne świadczenia na rzecz spółki

Często zdarza się, że w ramach tej samej grupy kapitałowej dokonuje się delegacji pracowników do pełnienia dodatkowych funkcji, jednakże zazwyczaj z tytułu wykonywanych zadań nie otrzymują oni wynagrodzenia. Wówczas pojawia się problem w dokonaniu rozliczenia podatkowego przez spółkę. Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) wartość nieodpłatnie otrzymywanych świadczeń stanowi źródło przychodu spółki. Jednocześnie w doktrynie pojawił się pogląd, że przychód z tytułu nieodpłatnego świadczenia zależy od rodzaju pełnionej funkcji oraz od rodzaju spółki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Członek zarządu i akcjonariusz/udziałowiec

W przypadku, gdy członek zarządu jest jednocześnie akcjonariuszem bądź udziałowcem spółki kapitałowej – pełnienie przez niego funkcji nie rodzi konsekwencji podatkowych dla spółki. Należy uznać, że poza prawem do dywidendy udziałowiec ma prawo do osiągania przychodów związanych ze zbyciem udziałów oraz do części wydzielonego majątku w przypadku likwidacji spółki. W odniesieniu do tego, interpretacje podatkowe izb skarbowych oraz sentencje wyroków wskazują, że pełnienie funkcji członka zarządu oraz udziałowca stanowią zobowiązanie wzajemne (wyr. WSA w Gdańsku, I SA/Gd 949/09).

  1. Członek zarządu niebędący udziałowcem

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy pełniący funkcję członka zarządu spółki nie jest jej udziałowcem ani akcjonariuszem. Wówczas jego działalność staje się nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu ustawy o CIT, a sama spółka otrzymuje z tego tytułu przychód, jeżeli nie pobiera on z tego tytułu wynagrodzenia. Wówczas spółka zobowiązana jest określić wartość nieodpłatnego świadczenia wedle cen rynkowych za wykonywanie tego typu usług.

  1. Pełnienie funkcji członka zarządu w kilku spółkach grupy kapitałowej

W ramach tej samej grupy kapitałowej możliwe jest pełnienie funkcji członka zarządu w kilku spółkach a pobiera wynagrodzenie tylko z jednej z nich. Wówczas analogicznie jak wyżej -  po stronie spółek, od których nie pobiera wynagrodzenia powstają nieodpłatne świadczenia, z których należy rozliczyć się z urzędem skarbowym. Oznacza to, że w związku z nieodpłatnym świadczeniem powstaje po stronie spółki przysporzenie majątkowe, które nie wiąże się z poniesieniem kosztów (interpretacja indywidualna Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8.11.2007 r. (sygn. IP-PB3-423-60/07-4/AG).

Odpowiedzialność członków zarządu za długi spółki z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA