REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – co warto wiedzieć

Anna Prymakowska
Ekoconsultant sp. z o.o.
Przekształcenie działalności w spółkę z o.o.
Przekształcenie działalności w spółkę z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Decyzja o przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę z o.o. wymaga wcześniejszego przemyślenia i zaplanowania. Jest to proces złożony podczas, którego należy dopełnić wielu formalności. Jednak część przedsiębiorców, decydujących się na ten krok, nie jest świadomych tego, jak odpowiednio przygotować się na zmianę podmiotu prawnego. Co można zrobić, żeby zminimalizować ryzyko powstawania problemów w trakcie tego procesu?

Przekształcenie działalności gospodarczej

Wielu przedsiębiorców decydujących się na przekształcenie uważa, że wiąże się to głównie z dopełnieniem formalności prawnych. Nic bardziej mylnego. Proces ten wymaga odpowiedniego przygotowania i wcześniejszego przemyślenia. Aby zniwelować wszystkie problematyczne kwestie należy zacząć od analizy specyfiki obszaru swojej działalności oraz skonsultowania się   ze specjalistą od rachunkowości. Przekształcenie niesie za sobą wiele poważnych zmian, m.in. w kwestii podatkowej. Sprawnie przebiegające działania związane ze zmianą statusu prawnego podmiotu muszą obejmować trzy obszary: prawny, finansowy i administracyjny.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

 Wśród kwestii prawnych najważniejsze jest przygotowanie planu przekształcenia. W dużej części to od niego zależy, czy cały proces przebiegnie sprawnie. Sporządzony dokument musi zostać poddany badaniu przez biegłego rewidenta w zakresie poprawności i rzetelności. Wszelkiego rodzaju niedopatrzenia i wątpliwości będą wymagały uzupełnienia i przedłożenia dodatkowych dokumentów.  Zakończenie pracy rewidenta wiąże się ze sporządzeniem szczegółowej opinii i złożeniem całej dokumentacji sądowi rejestrowemu. Nieprecyzyjnie przygotowany plan może wzbudzać wątpliwości, a co za tym idzie, przedłużyć cały proces.

Aby przygotować dokładnie opracowany plan przekształcenia należy dokonać inwentaryzacji majątku spółki. Sporządzenie tego typu dokumentacji wiąże się z ustaleniem wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu. Tutaj również  należy pamiętać o wycenieniu aktywów i pasywów, które zostaną zweryfikowane przez biegłego rewidenta.

Największym problemem przy kwestiach finansowych jest sukcesja podatkowa, która pomimo, iż jest zapisana w zmianie do ustawy z 2013 roku, to zasadniczo nie funkcjonuje prawidłowo. Temat ten jest dość złożony, dlatego będzie szerzej omówiony w kolejnym artykule na temat przekształceń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

REKLAMA

Kolejnym ważnym obszarem podczas przekształcenia są sprawy administracyjne. Wiążą się z tym m.in. sprawy pracownicze. Zgodnie z kodeksem pracy, osoby zatrudnienie muszą mieć zapewnione warunki nie gorsze od tych, które obowiązywały w czasie trwania dotychczasowej działalności gospodarczej. Tutaj też należy pamiętać o tym, iż o zmianie podmiotu prawnego muszą zostać poinformowani wierzyciele oraz dłużnicy.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wszelkiego rodzaju pozwoleń, koncesji czy praw do wykonywania pewnych usług. W momencie przekształcenia działalności w spółkę z o.o. często musimy wykonać szereg czynności, aby zagwarantować ciągłość, która pozwoliłaby na kontynuację pracy.  

Przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów na płaszczyźnie administracyjnej i podatkowej składa się na plan przekształcenia od którego zależy ile potrwa cały proces. Wszelkiego rodzaju nieścisłości będą wymagały doprecyzowania, co związane będzie z wydłużeniem całego procesu.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Autor: Anna Prymakowska, specjalista z Ekoconsultant sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA