REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – co warto wiedzieć

Anna Prymakowska
Ekoconsultant sp. z o.o.
Przekształcenie działalności w spółkę z o.o.
Przekształcenie działalności w spółkę z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Decyzja o przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę z o.o. wymaga wcześniejszego przemyślenia i zaplanowania. Jest to proces złożony podczas, którego należy dopełnić wielu formalności. Jednak część przedsiębiorców, decydujących się na ten krok, nie jest świadomych tego, jak odpowiednio przygotować się na zmianę podmiotu prawnego. Co można zrobić, żeby zminimalizować ryzyko powstawania problemów w trakcie tego procesu?

Przekształcenie działalności gospodarczej

Wielu przedsiębiorców decydujących się na przekształcenie uważa, że wiąże się to głównie z dopełnieniem formalności prawnych. Nic bardziej mylnego. Proces ten wymaga odpowiedniego przygotowania i wcześniejszego przemyślenia. Aby zniwelować wszystkie problematyczne kwestie należy zacząć od analizy specyfiki obszaru swojej działalności oraz skonsultowania się   ze specjalistą od rachunkowości. Przekształcenie niesie za sobą wiele poważnych zmian, m.in. w kwestii podatkowej. Sprawnie przebiegające działania związane ze zmianą statusu prawnego podmiotu muszą obejmować trzy obszary: prawny, finansowy i administracyjny.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

 Wśród kwestii prawnych najważniejsze jest przygotowanie planu przekształcenia. W dużej części to od niego zależy, czy cały proces przebiegnie sprawnie. Sporządzony dokument musi zostać poddany badaniu przez biegłego rewidenta w zakresie poprawności i rzetelności. Wszelkiego rodzaju niedopatrzenia i wątpliwości będą wymagały uzupełnienia i przedłożenia dodatkowych dokumentów.  Zakończenie pracy rewidenta wiąże się ze sporządzeniem szczegółowej opinii i złożeniem całej dokumentacji sądowi rejestrowemu. Nieprecyzyjnie przygotowany plan może wzbudzać wątpliwości, a co za tym idzie, przedłużyć cały proces.

Aby przygotować dokładnie opracowany plan przekształcenia należy dokonać inwentaryzacji majątku spółki. Sporządzenie tego typu dokumentacji wiąże się z ustaleniem wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu. Tutaj również  należy pamiętać o wycenieniu aktywów i pasywów, które zostaną zweryfikowane przez biegłego rewidenta.

Największym problemem przy kwestiach finansowych jest sukcesja podatkowa, która pomimo, iż jest zapisana w zmianie do ustawy z 2013 roku, to zasadniczo nie funkcjonuje prawidłowo. Temat ten jest dość złożony, dlatego będzie szerzej omówiony w kolejnym artykule na temat przekształceń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

REKLAMA

Kolejnym ważnym obszarem podczas przekształcenia są sprawy administracyjne. Wiążą się z tym m.in. sprawy pracownicze. Zgodnie z kodeksem pracy, osoby zatrudnienie muszą mieć zapewnione warunki nie gorsze od tych, które obowiązywały w czasie trwania dotychczasowej działalności gospodarczej. Tutaj też należy pamiętać o tym, iż o zmianie podmiotu prawnego muszą zostać poinformowani wierzyciele oraz dłużnicy.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wszelkiego rodzaju pozwoleń, koncesji czy praw do wykonywania pewnych usług. W momencie przekształcenia działalności w spółkę z o.o. często musimy wykonać szereg czynności, aby zagwarantować ciągłość, która pozwoliłaby na kontynuację pracy.  

Przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów na płaszczyźnie administracyjnej i podatkowej składa się na plan przekształcenia od którego zależy ile potrwa cały proces. Wszelkiego rodzaju nieścisłości będą wymagały doprecyzowania, co związane będzie z wydłużeniem całego procesu.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Autor: Anna Prymakowska, specjalista z Ekoconsultant sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    UE chce chronić wzory przemysłowe wytwarzane w drukarkach 3D

    Rada UE przyjęła w poniedziałek stanowisko negocjacyjne w sprawie proponowanej nowelizacji dyrektywy o ochronie prawnej wzorów. Nowe prawo ma na celu wprowadzenie ochrony wzorów przemysłowych wytwarzanych w drukarkach 3D.

    SENT z nowymi rodzajami odpadów? Projekt ma ograniczać szarą strefę

    System Elektronicznego Nadzoru Transportu (SENT) ma zostać rozszerzony o 11 rodzajów odpadów, takich jak farby, lakiery czy kleje. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Jak dodano, rozszerzenie SENT ma ograniczyć szarą strefę w gospodarce odpadowej.

    Wsparcie inwestycji energetycznych. Projekt rozporządzenia

    Projekt rozporządzenia umożliwiającego wsparcie inwestycji w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027, opublikowano w poniedziałek 25 września na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

    Projekt innowacyjny, czyli jaki? Kryteria oceny i szans na otrzymanie dofinansowania

    Innowacja stanowi jedną z największych sił napędowych gospodarki, przynosząc szereg korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i konsumentom. Szczególnie duży wpływ na społeczeństwo mają innowacje przełomowe tj. rozwiązania oparte na zaawansowanych technologiach dotyczące istotnych problemów współczesnego świata, w tym m.in. środowiska czy zdrowia. Nic więc dziwnego, że to właśnie innowacyjność jest kluczowym kryterium oceny w krajowych oraz międzynarodowych projektach dotacyjnych.

    REKLAMA

    Klienci chcieliby inteligentnych wózków, które zastąpią kasę samoobsługową

    Sprzedawcy detaliczni są gotowi na technologiczne zmiany. Az 60 proc. badanych firm planuje się w przyszłym roku inwestycje w sztuczną inteligencję. A czego oczekują klienci? 

    Premie kadry kierowniczej powinny być powiązane z dobrostanem pracowników?

    Pracownicy są gotowi zmienić pracę, jeśli w nowa będzie miała lepszy wpływ na samopoczucie. Dobra informacja jest taka że coraz więcej firm zauważa potrzebę wprowadzenia rozwiązań sprzyjających dobrostanowi pracowników. 

    Dlaczego warto startować po dotacje? Odpowiedzią są sukcesy polskich start-upów

    W jaki sposób dotacje pomagają w rozwoju przełomowych innowacji i ich komercjalizacji? Czy warto startować w programach dotacyjnych? Oto przegląd wybranych polskich projektów, które odniosły sukces, przy wsparciu dotacji.

    Mięso komórkowe in vitro "z próbówki" produkowane w laboratorium. Singapur dopuścił je do sprzedaży. Unia Europejska wspiera produkcję zamienników zwykłego mięsa

    Na świecie coraz więcej firm angażuje się w produkcję mięsa produkowanego laboratoryjnie metodą komórkową, a koszty tej produkcji spadają. Mięso komórkowe (inaczej mięso in vitro) jest taką nowością, że na razie w wielu krajach, w tym w UE i w Polsce nie ma regulacji prawnych dopuszczających je do sprzedaży. Chociaż np. Unia Europejska wspiera rozwój produkcji alternatywnych zamienników mięsa. W grudniu 2020 roku Singapurska Agencja ds. Żywności (SFA) jako pierwszy organ regulacyjny na świecie, zatwierdziła sprzedaż produktu z kurczaka wykonanego z mięsa "z próbówki".

    REKLAMA

    Rzemieślnik to dumny zawód. Jak biznes może wspomóc szkoły zawodowe?

    Biznes i szkoły zawodowe. Blisko 60 proc. uczniów po szkole podstawowej decyduje się na kontynuację nauki w szkole zawodowej. Cieszy to firmy, które cierpią na brak wykwalifikowanych kadr o odpowiednich kompetencjach. Jak biznes może wspomóc szkolnictwo zawodowe? 

    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    REKLAMA