REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę z o.o. – co warto wiedzieć

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Anna Prymakowska
Ekoconsultant sp. z o.o.
Przekształcenie działalności w spółkę z o.o.
Przekształcenie działalności w spółkę z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Decyzja o przekształceniu działalności gospodarczej w spółkę z o.o. wymaga wcześniejszego przemyślenia i zaplanowania. Jest to proces złożony podczas, którego należy dopełnić wielu formalności. Jednak część przedsiębiorców, decydujących się na ten krok, nie jest świadomych tego, jak odpowiednio przygotować się na zmianę podmiotu prawnego. Co można zrobić, żeby zminimalizować ryzyko powstawania problemów w trakcie tego procesu?

Przekształcenie działalności gospodarczej

Wielu przedsiębiorców decydujących się na przekształcenie uważa, że wiąże się to głównie z dopełnieniem formalności prawnych. Nic bardziej mylnego. Proces ten wymaga odpowiedniego przygotowania i wcześniejszego przemyślenia. Aby zniwelować wszystkie problematyczne kwestie należy zacząć od analizy specyfiki obszaru swojej działalności oraz skonsultowania się   ze specjalistą od rachunkowości. Przekształcenie niesie za sobą wiele poważnych zmian, m.in. w kwestii podatkowej. Sprawnie przebiegające działania związane ze zmianą statusu prawnego podmiotu muszą obejmować trzy obszary: prawny, finansowy i administracyjny.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

 Wśród kwestii prawnych najważniejsze jest przygotowanie planu przekształcenia. W dużej części to od niego zależy, czy cały proces przebiegnie sprawnie. Sporządzony dokument musi zostać poddany badaniu przez biegłego rewidenta w zakresie poprawności i rzetelności. Wszelkiego rodzaju niedopatrzenia i wątpliwości będą wymagały uzupełnienia i przedłożenia dodatkowych dokumentów.  Zakończenie pracy rewidenta wiąże się ze sporządzeniem szczegółowej opinii i złożeniem całej dokumentacji sądowi rejestrowemu. Nieprecyzyjnie przygotowany plan może wzbudzać wątpliwości, a co za tym idzie, przedłużyć cały proces.

Aby przygotować dokładnie opracowany plan przekształcenia należy dokonać inwentaryzacji majątku spółki. Sporządzenie tego typu dokumentacji wiąże się z ustaleniem wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu. Tutaj również  należy pamiętać o wycenieniu aktywów i pasywów, które zostaną zweryfikowane przez biegłego rewidenta.

Największym problemem przy kwestiach finansowych jest sukcesja podatkowa, która pomimo, iż jest zapisana w zmianie do ustawy z 2013 roku, to zasadniczo nie funkcjonuje prawidłowo. Temat ten jest dość złożony, dlatego będzie szerzej omówiony w kolejnym artykule na temat przekształceń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę z o.o.

REKLAMA

Kolejnym ważnym obszarem podczas przekształcenia są sprawy administracyjne. Wiążą się z tym m.in. sprawy pracownicze. Zgodnie z kodeksem pracy, osoby zatrudnienie muszą mieć zapewnione warunki nie gorsze od tych, które obowiązywały w czasie trwania dotychczasowej działalności gospodarczej. Tutaj też należy pamiętać o tym, iż o zmianie podmiotu prawnego muszą zostać poinformowani wierzyciele oraz dłużnicy.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wszelkiego rodzaju pozwoleń, koncesji czy praw do wykonywania pewnych usług. W momencie przekształcenia działalności w spółkę z o.o. często musimy wykonać szereg czynności, aby zagwarantować ciągłość, która pozwoliłaby na kontynuację pracy.  

Przygotowanie wszystkich potrzebnych dokumentów na płaszczyźnie administracyjnej i podatkowej składa się na plan przekształcenia od którego zależy ile potrwa cały proces. Wszelkiego rodzaju nieścisłości będą wymagały doprecyzowania, co związane będzie z wydłużeniem całego procesu.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Autor: Anna Prymakowska, specjalista z Ekoconsultant sp. z o.o.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

REKLAMA

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

JDG a spółka z o.o. Którą formę działalności wybrać? [Porównanie]

Podejmując decyzję o własnym biznesie, każdy przedsiębiorca staje przed wyborem formy działalności. Większość z nas waha się pomiędzy jednoosobową działalnością gospodarczą (JDG) a spółką z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.). Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. W artykule spróbuję przybliżyć czym się różnią.

REKLAMA