| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Działalność gospodarcza > Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Powszechną praktyką wśród przedsiębiorców jest zmiana sposobu prowadzenia działalności gospodarczej poprzez przekształcenie jej w spółkę kapitałową. Procedura przekształceniowa określona normami prawa handlowego została znacznie uproszczona. Jakie płyną korzyści z przekształcenia?

Procedura związana z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej została uregulowana w kodeksie spółek handlowych. Co do zasady przedsiębiorca, będący osobą fizyczną może przekształcić swoją działalność wedle podobnych reguł odnoszących się do przekształcenia spółki cywilnej w inną spółkę prawa handlowego. Wskazane możliwości potwierdza sentencja wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim (I SA/Go 1145/12), zgodnie z którą nie ulega wątpliwości, że - jak to określa przepis art. 551 § 5 k.s.h. przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową, jest równoznaczne z utworzeniem tej spółki kapitałowej.

Moment powstania nowej spółki

Aby można było dopełnić procedury przekształcenia w nową spółkę, należy złożyć wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców w KRS. Wówczas za dzień przekształcenia uznaje się dzień wpisania nowej spółki do rejestru. Od tego momentu przekształcona działalność gospodarcza obejmuje wszelkie prawa spółki handlowej. Sąd rejestrowy przesyła stosowne pismo do właściwego organu ewidencyjnego, który zobowiązany jest wykreślić z urzędu przedsiębiorcę przekształconego z ewidencji działalności gospodarczej.


Na podstawie art. 5842 k.s.h. spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki przekształconego przedsiębiorcy, a co za tym idzie - wszelkie zobowiązania podatkowe, koncesje bądź zezwolenia są kontynuowane przez przekształconą spółkę, chyba że treść zezwoleń wskazuje inaczej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Problemy w kwestiach podatkowych

W wyniku przekształcenia przedsiębiorcy, przekształcona spółka wstępuje we wszelkie prawa wynikające z regulacji podatkowych, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych (art. 93a § 4 ordynacji podatkowej). Biorąc pod uwagę wskazane regulacje można wnioskować, iż wszelkie ulgi podatkowe przyznane przekształcanemu przedsiębiorcy powinny co do zasady obowiązywać również spółkę kapitałową. Wydaje się to być w pełni uzasadnione, skoro z przepisów jednoznacznie wynika, iż spółka przejmuje wszelkie prawa przedsiębiorcy.

Koszty związane z przekształceniem

Należy pamiętać, że przy przekształcaniu w spółkę kapitałową trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia odpowiednich kosztów, w tym:


1. wpłata na kapitał zakładowy,

2. podatek od czynności cywilno - prawnych (0,5% kapitału),

3. koszty taksy notarialnej związane ze sporządzeniem planu przekształcenia, umowy spółki, oświadczenia o przekształceniu,

4. wpis do rejestru przedsiębiorców.

Korzyści wynikające z przekształcenia

Podstawową korzyścią wynikającą z przekształcenia jest odpowiedzialność za zobowiązania spółki. W takim przypadku przedsiębiorca nie będzie odpowiadał już całym swoim majątkiem bez ograniczenia. Wspólnicy spółek kapitałowych odpowiadają wyłącznie do wysokości wartości wniesionych przez nich wkładów do spółki. Oznacza to, że odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona. Oznacza to, że majątek osobisty wspólników jest wyłączony spod egzekucji. W przypadku przekształcenia w spółkę z o.o. możliwe jest jedynie ponoszenie odpowiedzialności przez zarząd spółki.

Zobacz również: Zmiana miejsca prowadzenia działalności jednoosobowej

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »