REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekształcenie działalności gospodarczej w spółkę kapitałową

Monika Pązik

REKLAMA

Powszechną praktyką wśród przedsiębiorców jest zmiana sposobu prowadzenia działalności gospodarczej poprzez przekształcenie jej w spółkę kapitałową. Procedura przekształceniowa określona normami prawa handlowego została znacznie uproszczona. Jakie płyną korzyści z przekształcenia?

Procedura związana z przekształceniem jednoosobowej działalności gospodarczej została uregulowana w kodeksie spółek handlowych. Co do zasady przedsiębiorca, będący osobą fizyczną może przekształcić swoją działalność wedle podobnych reguł odnoszących się do przekształcenia spółki cywilnej w inną spółkę prawa handlowego. Wskazane możliwości potwierdza sentencja wyroku WSA w Gorzowie Wielkopolskim (I SA/Go 1145/12), zgodnie z którą nie ulega wątpliwości, że - jak to określa przepis art. 551 § 5 k.s.h. przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową, jest równoznaczne z utworzeniem tej spółki kapitałowej.

REKLAMA

Moment powstania nowej spółki

REKLAMA

Aby można było dopełnić procedury przekształcenia w nową spółkę, należy złożyć wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców w KRS. Wówczas za dzień przekształcenia uznaje się dzień wpisania nowej spółki do rejestru. Od tego momentu przekształcona działalność gospodarcza obejmuje wszelkie prawa spółki handlowej. Sąd rejestrowy przesyła stosowne pismo do właściwego organu ewidencyjnego, który zobowiązany jest wykreślić z urzędu przedsiębiorcę przekształconego z ewidencji działalności gospodarczej.


Na podstawie art. 5842 k.s.h. spółce przekształconej przysługują wszelkie prawa i obowiązki przekształconego przedsiębiorcy, a co za tym idzie - wszelkie zobowiązania podatkowe, koncesje bądź zezwolenia są kontynuowane przez przekształconą spółkę, chyba że treść zezwoleń wskazuje inaczej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Problemy w kwestiach podatkowych

W wyniku przekształcenia przedsiębiorcy, przekształcona spółka wstępuje we wszelkie prawa wynikające z regulacji podatkowych, z wyjątkiem tych praw, które nie mogą być kontynuowane na podstawie przepisów regulujących opodatkowanie spółek kapitałowych (art. 93a § 4 ordynacji podatkowej). Biorąc pod uwagę wskazane regulacje można wnioskować, iż wszelkie ulgi podatkowe przyznane przekształcanemu przedsiębiorcy powinny co do zasady obowiązywać również spółkę kapitałową. Wydaje się to być w pełni uzasadnione, skoro z przepisów jednoznacznie wynika, iż spółka przejmuje wszelkie prawa przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Koszty związane z przekształceniem

Należy pamiętać, że przy przekształcaniu w spółkę kapitałową trzeba liczyć się z koniecznością poniesienia odpowiednich kosztów, w tym:


1. wpłata na kapitał zakładowy,

2. podatek od czynności cywilno - prawnych (0,5% kapitału),

3. koszty taksy notarialnej związane ze sporządzeniem planu przekształcenia, umowy spółki, oświadczenia o przekształceniu,

4. wpis do rejestru przedsiębiorców.

Korzyści wynikające z przekształcenia

Podstawową korzyścią wynikającą z przekształcenia jest odpowiedzialność za zobowiązania spółki. W takim przypadku przedsiębiorca nie będzie odpowiadał już całym swoim majątkiem bez ograniczenia. Wspólnicy spółek kapitałowych odpowiadają wyłącznie do wysokości wartości wniesionych przez nich wkładów do spółki. Oznacza to, że odpowiedzialność za zobowiązania spółki jest ograniczona. Oznacza to, że majątek osobisty wspólników jest wyłączony spod egzekucji. W przypadku przekształcenia w spółkę z o.o. możliwe jest jedynie ponoszenie odpowiedzialności przez zarząd spółki.

Zobacz również: Zmiana miejsca prowadzenia działalności jednoosobowej

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA