REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieruchomość jako wkład niepieniężny (aport) do spółki z o.o.

Ewa Tomala
Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie
 LexOmni.pl
usługi prawne on line
Nieruchomość jako wkład niepieniężny (aport) do spółki z o.o.
Nieruchomość jako wkład niepieniężny (aport) do spółki z o.o.

REKLAMA

REKLAMA

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się ze spełnieniem wielu warunków. Jednym z nich jest konieczność wniesienia przez wspólników wkładów w celu zapewnienia przyszłej spółce kapitału zakładowego. Najprostszym sposobem jest pokrycie wkładów gotówką. Jednakże w przypadku braku odpowiedniej ilości środków pieniężnych, warto zastanowić się nad wniesieniem nieruchomości jako wkładu niepieniężnego, czyli tzw. aportu.

Co to jest kapitał zakładowy spółki z o.o. i jakie pełni funkcje?

Kapitał zakładowy odgrywa w spółce z o.o. fundamentalną rolę. Dzięki zgromadzeniu kapitału zakładowego, spółka uzyskuje środki majątkowe potrzebne do rozpoczęcia działalności i osiągania określonych w umowie celów. Stanowi on odzwierciedlenie pierwotnego majątku spółki.

REKLAMA

Ponadto, kapitał zakładowy, podzielony na udziały, określa pozycję konkretnego wspólnika w spółce. Ważną  funkcją tego kapitału jest również funkcja gwarancyjna – czyli zabezpieczenie interesów przyszłych wierzycieli spółki.

Zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu spółek handlowych, kapitał zakładowy nie może wynosić mniej niż 5 tys. złotych. Wspólnicy nie mogą w umowie obniżyć kapitału zakładowego poniżej ustawowego minimum. Wysokość kapitału zakładowego musi zostać określona już w momencie zawierania umowy spółki. Jest to wymóg formalny, bez którego spełnienia nie uzyskamy wpisu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego.

Jak pokryć kapitał zakładowy spółki z o.o.?

Zgromadzenie kapitału zakładowego jest związane z jednym z podstawowych obowiązków każdego wspólnika spółki z o.o., czyli z koniecznością wniesienia wkładów. Musi nastąpić to jeszcze przed zarejestrowaniem spółki, gdyż do zgłoszenia spółki do KRS należy dołączyć oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały przez wszystkich wspólników wniesione w całości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wkłady na pokrycie kapitału zakładowego mogą mieć charakter:

  1. pieniężny,
  2. niepieniężny (tzw. aporty).

W przypadku braku odpowiedniej ilości środków pieniężnych na pokrycie kapitału zakładowego, warto rozważyć kwestię wkładu niepieniężnego.

Co może być przedmiotem wkładu niepieniężnego?

REKLAMA

Przepisy Kodeksu spółek handlowych nie wskazują jednoznacznie, co może być przedmiotem wkładu niepieniężnego. W związku z tym przyszli wspólnicy spółki z o.o. mogą mieć problem z jednoznacznym rozstrzygnięciem, co może zostać wniesione tytułem aportu, a co nie.

Kodeks spółek handlowych stanowi, iż przedmiotem wkładu do spółki z o.o. nie może być  prawo niezbywalne, świadczenie pracy lub usług (art. 14 § 1), a także wynagrodzenie wspólnika za usługi świadczone przy powstaniu spółki (art. 158 § 2).

Nieruchomość jako wkład niepieniężny

W wielu wypadkach przy zakładaniu spółki z o.o. i gromadzeniu kapitału zakładowego, bardzo dobrym rozwiązaniem mogą być nieruchomości, gdyż mogą one stanowić przedmiot wkładu niepieniężnego. Wynika to z faktu, iż nieruchomości posiadają tzw. zdolność aportową, którą rozumie się jako spełnienie kryteriów, takich jak: posiadanie określonej wartości ekonomicznej, możliwość umieszczenia w bilansie spółki po stronie aktywów, zbywalność nieruchomości a także możliwość wejścia do masy upadłościowej spółki.

Przedmiotem wkładu niepieniężnego mogą być nieruchomości gruntowe, zarówno zabudowane, jak i niezabudowane, a także nieruchomości budynkowe i lokalowe.

Środki trwałe wykorzystywane sezonowo - amortyzacja

Faktura korygująca – brak zwrotu zaliczki

REKLAMA

Tytułami prawnymi do nieruchomości, które mogą uprawniać wspólnika do wniesienia nieruchomości jako aportu do spółki są: prawo własności, udział we współwłasności nieruchomości, prawo użytkowania wieczystego oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego.

Przedmiotem aportu do spółki z o.o. nie może być użytkowanie nieruchomości, dzierżawa i najem nieruchomości. Ponadto nie można wnieść do spółki służebności gruntowych, osobistych i hipoteki, gdyż te prawa rzeczowe ze względu na swój akcesoryjny charakter, nie mogą stanowić przedmiotu odrębnego wkładu niepieniężnego, są natomiast wnoszone do spółki razem z własnością nieruchomości, na której zostały ustanowione.


Czy konieczne jest zawieranie dodatkowej umowy przenoszącej własność nieruchomości na spółkę?

Kolejny problem związany z wnoszeniem nieruchomości jako wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może wiązać się z formą umowy przenoszącej własność nieruchomości na spółkę.

Dzięki uregulowaniom zawartym w Kodeksie spółek handlowych, nie ma konieczności zawierania odrębnej umowy przenoszącej własność nieruchomości w formie aktu notarialnego i ponoszenia dodatkowych kosztów z tym związanych. Wniesienie nieruchomości jako aportu następuje już w umowie spółki, która i tak musi zostać zawarta w formie aktu notarialnego (art. 157 § 2 KSH).

 Nie ma tu znaczenia fakt, iż w momencie zawierania umowy spółki nie ma ona jeszcze osobowości prawnej, którą uzyska dopiero z momentem wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Przepisy Kodeksu spółek handlowych dopuszczają możliwość nabywania prawa własności i innych tytułów prawnych do nieruchomości przez spółkę z o.o. w organizacji, która powstaje w momencie podpisania umowy spółki (art. 11 § 1 KSH).

Należy pamiętać, że w przypadku wnoszenia nieruchomości tytułem aportu, umowa spółki powinna szczegółowo określać przedmiot tego wkładu oraz osobę wspólnika wnoszącego aport, jak również liczbę i wartość nominalną objętych w zamian udziałów (art. 158 § 1 KSH).  

Przyszli wspólnicy spółki z o.o. muszą również pamiętać o tym, iż w momencie kiedy zdecydują się na założenie spółki z o.o. przy wykorzystaniu wzorca umowy, nie będą mogli skorzystać z możliwości wniesienia wkładów niepieniężnych. Przepisy jednoznacznie wskazują, iż w przypadku wzorca umowy kapitał zakładowy musi zostać pokryty wyłącznie wkładami pieniężnymi (art. 158 § 1(1) KSH).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA