reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Czas na przerejestrowanie spółek z Rejestru Handlowego B.

Czas na przerejestrowanie spółek z Rejestru Handlowego B.

Czas na przerejestrowanie spółek z Rejestru Handlowego B. upływa wraz z końcem tego roku. Konsekwencje niedochowania terminu nie są do końca znane.

Rejestr Handlowy B. funkcjonował do roku 2001, czyli do wejścia w życie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, która to powołała nowy rejestr. Podmioty zarejestrowane w Rejestrze Handlowym B. do końca 2003 roku mogły się przerejestrować nie ponosząc opłat sądowych związanych z postępowaniem rejestrowym. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym stanowią, iż wpisy w Rejestrze Handlowym B. po 31 grudnia 2013 roku utracą ważność. Jest to więc data, do której podmioty podlegające wpisowi do KRS powinny dokonać przerejestrowania.

Polecamy również: Zawieszenie postępowania rejestrowego

Podnosi się możliwość trzech skutków, jakie wywołać może niedotrzymanie terminu przerejestrowania spółki. Wspomnieć należy, że zgodnie z prawem, wpis w rejestrze przesądza o istnieniu spółek prawa handlowego, wobec czego spółka przestaje istnieć z chwilą wykreślenia z rejestru. W związku z brakiem w takiej sytuacji przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego, które ma miejsce przy kończeniu bytu przez spółkę, zagrożona pozostałaby sytuacja wierzycieli spółki. Mimo to, fakt natychmiastowej utraty bytu prawnego przez spółkę, która do 31 grudnia nie dokona przerejestrowania, jest jedną z podnoszonych konsekwencji przeoczenia. Przyjęcie takiego rozwiązania, byłoby o tyle niekorzystne, że z dniem 1 stycznia 2014 roku, majątki nieprzerejestrowanych spółek przestałyby być ich własnością, a kolejną kwestia sporną, stałoby się ustalenie komu majątek ten się należy.

Zobacz form: Firma

Drugą z podnoszonych konsekwencji niedotrzymania terminu przerejestrowania spółki, która wyklucza wątpliwości wskazane powyżej, jest uznanie nieprzerejestrowanych spółek z dniem 1 stycznia 2014 roku za nieistniejące, ale również uznanie konieczności przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego wobec tych podmiotów. Trzecią ze wskazywanych możliwości jest zaś uznanie, że podmioty nieprzerejestrowane do Krajowego Rejestru Handlowego nie utracą bytu prawnego, a jedynie możliwość funkcjonowania. Warto wskazać, że utrata bytu prawnego przez spółki, które nie zostaną przerejestrowane, jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej, a konkretniej z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 września 2009 roku. Dyrektywa ta chroni wierzycieli spółki, poprzez wymóg ujawnienia danych o likwidacji spółki oraz o powołaniu likwidatorów, przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego i wykreślenia spółki z rejestru. Wszystko wskazuje na to, że w przypadku braku uregulowania tej kwestii, spory z niej wynikłe rozstrzygnie sąd.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama