REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czas na przerejestrowanie spółek z Rejestru Handlowego B.

Agnieszka Fryc
Czas na przerejestrowanie spółek
Czas na przerejestrowanie spółek

REKLAMA

REKLAMA

Czas na przerejestrowanie spółek z Rejestru Handlowego B. upływa wraz z końcem tego roku. Konsekwencje niedochowania terminu nie są do końca znane.

Rejestr Handlowy B. funkcjonował do roku 2001, czyli do wejścia w życie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, która to powołała nowy rejestr. Podmioty zarejestrowane w Rejestrze Handlowym B. do końca 2003 roku mogły się przerejestrować nie ponosząc opłat sądowych związanych z postępowaniem rejestrowym. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowym Rejestrze Sądowym stanowią, iż wpisy w Rejestrze Handlowym B. po 31 grudnia 2013 roku utracą ważność. Jest to więc data, do której podmioty podlegające wpisowi do KRS powinny dokonać przerejestrowania.

REKLAMA

Polecamy również: Zawieszenie postępowania rejestrowego

Podnosi się możliwość trzech skutków, jakie wywołać może niedotrzymanie terminu przerejestrowania spółki. Wspomnieć należy, że zgodnie z prawem, wpis w rejestrze przesądza o istnieniu spółek prawa handlowego, wobec czego spółka przestaje istnieć z chwilą wykreślenia z rejestru. W związku z brakiem w takiej sytuacji przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego, które ma miejsce przy kończeniu bytu przez spółkę, zagrożona pozostałaby sytuacja wierzycieli spółki. Mimo to, fakt natychmiastowej utraty bytu prawnego przez spółkę, która do 31 grudnia nie dokona przerejestrowania, jest jedną z podnoszonych konsekwencji przeoczenia. Przyjęcie takiego rozwiązania, byłoby o tyle niekorzystne, że z dniem 1 stycznia 2014 roku, majątki nieprzerejestrowanych spółek przestałyby być ich własnością, a kolejną kwestia sporną, stałoby się ustalenie komu majątek ten się należy.

Zobacz form: Firma

Drugą z podnoszonych konsekwencji niedotrzymania terminu przerejestrowania spółki, która wyklucza wątpliwości wskazane powyżej, jest uznanie nieprzerejestrowanych spółek z dniem 1 stycznia 2014 roku za nieistniejące, ale również uznanie konieczności przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego wobec tych podmiotów. Trzecią ze wskazywanych możliwości jest zaś uznanie, że podmioty nieprzerejestrowane do Krajowego Rejestru Handlowego nie utracą bytu prawnego, a jedynie możliwość funkcjonowania. Warto wskazać, że utrata bytu prawnego przez spółki, które nie zostaną przerejestrowane, jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej, a konkretniej z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 września 2009 roku. Dyrektywa ta chroni wierzycieli spółki, poprzez wymóg ujawnienia danych o likwidacji spółki oraz o powołaniu likwidatorów, przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego i wykreślenia spółki z rejestru. Wszystko wskazuje na to, że w przypadku braku uregulowania tej kwestii, spory z niej wynikłe rozstrzygnie sąd.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA