Czy składka na grupowe ubezpieczenia stanowi przychód pracownika?
REKLAMA
REKLAMA
Pensja to tylko jedna z wielu różnych form wynagradzania pracownika. Często uzyskuje się od pracodawcy również różnego rodzaju świadczenia, ekwiwalenty tych świadczeń czy gratyfikacje. Przychód pracownika będzie stanowiło wyłącznie świadczenie będące dla niego korzyścią, przyznane mu w jego interesie, po wyrażeniu jego zgody, jeśli zwiększy jego aktywa albo pozwoli uniknąć poniesienia wydatku. Musi też być mu indywidualnie przypisane.
REKLAMA
Przychodem pracownika będzie zatem składka na grupową polisę ubezpieczeniową, opłacaną co miesiąc za konkretnego pracownika.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. |
Polisa ubezpieczeniowa zwiększa atrakcyjność zatrudnienia i eliminuje wydatek ubezpieczenia się na własną rękę. Nie ma zatem wątpliwości, że jest dla pracownika korzystna. W takiej sytuacji, jeżeli uprawnionym do ubezpieczenia jest konkretny pracownik, to z tytułu opłaconej przez pracodawcę składki na ubezpieczenie grupowe powstanie u pracownika przychód ze stosunku pracy podlegający PIT.
Opodatkowanie firmowych imprez integracyjnych
Polisa dodatkiem do pensji
Zaliczka na PIT od składki na ubezpieczenie pobierana jest niezależnie od tego, czy pracownikowi zdarzył się jakiś wypadek, czy też nie. Przychodem jest już samo posiadanie gwarancji uzyskania świadczenia od ubezpieczyciela. Polisa pracownika jest umową wzajemną, w której odpowiednikiem składki ubezpieczenia jest zapewnienie ochrony. Wynika to z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 08.07.2014 r. o sygn. akt K 7/13.
Kwota opłacanej co miesiąc polisy ubezpieczeniowej powiększy kwotę wynagrodzenia brutto - wejdzie do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, pobrana zostanie także zaliczka na podatek dochodowy. |
Kask na budowie bez PIT
Nie każde jednak świadczenie otrzymywane przez pracownika od pracodawcy będzie jego opodatkowanym przychodem. Kilka wyjątków wynika bezpośrednio z art. 21 ust. 1 ustawy o PIT. Przychodem pracownika, od którego nie zapłaci podatku, jest m.in. jego obowiązkowy ubiór służbowy (umundurowanie) czy też ubiór ochronny wynikający z przepisów BHP, np. kask ochronny pracownika na budowie.
Koszty uzyskania przychodu pracownika i zleceniobiorcy
Autorzy: Katarzyna Miazek, Dominik Mędrzycki
REKLAMA
REKLAMA