REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie firmowych imprez integracyjnych

Redakcja serwisu Biznes
Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń
Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń

REKLAMA

REKLAMA

8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł zgodność z konstytucją przepisów dotyczących nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracownika w ramach stosunku pracy. Firmowe imprezy integracyjne będą zatem w dalszym ciągu opodatkowane. Jak należy rozumieć istotne cechy „innych nieodpłatnych świadczeń”?

REKLAMA

Kontrowersyjne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określające „inne nieodpłatne świadczenia” stanowiące przychody ze stosunku pracy pracownika nie zostaną uchylone. 8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Prezydenta Konfederacji Lewiatan dotyczący opodatkowania świadczeń, które mogą być nawet otrzymywane przez pracowników w ramach wiążącego ich stosunku pracy z pracodawcą.

REKLAMA

Trybunał orzekł (wyr. K 7/13) zgodność z konstytucją wybranych przepisów ustawy o PIT, a dokładniej art. 12 ust. 1 i 3 oraz art. 11 ust. 1 i 2-2b. Zgodnie z art. 12 ust. 1 źródło przychodu będą stanowić świadczenia wynikające ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy. Będą to wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne na rzecz pracowników, w tym np. wynagrodzenia czy ekwiwalenty pieniężne z tytułu niewykorzystanego urlopu,  a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Wskazane regulacje stały się podstawą wydanie wielu, często odmiennych rozstrzygnięć sądów administracyjnych, co może prowadzić do wniosku, że przepisy są niedookreślone i mogą być błędnie interpretowane.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Świadczenia ponoszone na rzecz pracownika

Pracodawcy coraz częściej oferują pracownikom szeroki wachlarz świadczeń, które mogą z jednej strony stanowić gratyfikację w związku z wykonywaną pracą będącą elementem wynagrodzenia za pracę, a drugiej nieodpłatne świadczenie, które nie zobowiązuje pracownika do przyszłych świadczeń na rzecz pracodawcy. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT wszystkie te świadczenia będą stanowić przychód po stronie pracownika i będą opodatkowane. Niektóre jednak świadczenia podlegają zwolnieniu z podatku i zostały wymienione w art. 21 ustawy o p.d.o.f. Zwolnienie z podatku nie będzie jednak obejmowało firmowych imprez integracyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opodatkowane świadczenia według Trybunału

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kryterium wyodrębnienia świadczeń objętych podatkiem będzie obiektywna ocena, czy dane świadczenie leżało w interesie pracownika, tzn. czy stanowiło realne przysporzenie majątkowe pracownika, którego efekty można odnaleźć w jego majątku. Oznacza to, że aby świadczenie podlegało opodatkowaniu musi skutkować pojawieniem się po stronie pracownika dochodu, który doprowadzi do powiększenia się aktywów bądź zaoszczędzi wydatki, jakie poniósłby pracownik w związku ze spełnieniem świadczenia. Wobec tego Trybunał uznał, iż nie jest konieczne wystąpienie realnego dochodu po stronie pracownika, ale również również zaoszczędzenie wydatków.

„Trybunał podkreślił, że „inne nieodpłatne świadczenia” na rzecz pracownika mogą być uznane za jego dochód w rozumieniu u.p.d.o.f. tylko pod warunkiem, że rzeczywiście spowodowały zaoszczędzenie przez niego wydatków.”

Należy zatem rozważyć czy pracownik przystąpił do świadczenia dobrowolnie. Jeżeli jednak nieodpłatne świadczenie zostało przez pracownika przyjęte na podstawie istniejącego stosunku pracy i wynikających z tego tytułu obowiązków – wówczas po stronie pracownika nie pojawi się korzyść (zaoszczędzenie wydatków) i nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Koszty uzyskania przychodu pracownika i zleceniobiorcy

Istotne cechy „innych nieodpłatnych świadczeń”

Trybunał wskazał, że objęcie podatkiem dochodowym świadczeń w naturze oraz świadczeń nieodpłatnych dla pracownika może być traktowane jako przychód jedynie wtedy, gdy będą one „otrzymane”. W odniesieniu do świadczeń pieniężnych wystarczy, aby określona suma była do dyspozycji pracownika i wykazana np. na liście płac. W zakresie nieodpłatnych świadczeń chodzi o pojawienie się realnego elementu, w postaci otrzymania korzyści. Wówczas świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu.

W związku z przeprowadzoną analizą, Trybunał wskazał istotne cechy „innych nieodpłatnych świadczeń”, które będą stanowiły przychód w rozumieniu ustawy o PIT, czyli:

  1. dobrowolne skorzystanie ze świadczeń przez pracownika, czyli spełnienie ich za jego zgodą,
  2. spełnienie świadczeń w interesie pracownika, a nie pracodawcy, które w rezultacie doprowadziły do powiększenia się aktywów pracownika poprzez uniknięcie wydatków,
  3. korzyść pracownika jest wymierna i przypisana indywidualnie,

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 3 w związku z art. 11 ust. 2-2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.) rozumiane w ten sposób, że „inne nieodpłatne świadczenie” oznacza wyłącznie przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości, otrzymane przez pracownika, są zgodne z art. 2 w związku z art. 217 konstytucji.

Rozprawie przewodniczył sędzia TK Wojciech Hermeliński, sprawozdawcą była sędzia TK Małgorzata Pyziak – Szafnicka.

Czy obiad z kontrahentem można wrzucić w koszty?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Trybunał Konstytucyjny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA