REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie firmowych imprez integracyjnych

Redakcja serwisu Biznes
Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń
Opodatkowanie nieodpłatnych świadczeń

REKLAMA

REKLAMA

8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł zgodność z konstytucją przepisów dotyczących nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez pracownika w ramach stosunku pracy. Firmowe imprezy integracyjne będą zatem w dalszym ciągu opodatkowane. Jak należy rozumieć istotne cechy „innych nieodpłatnych świadczeń”?

REKLAMA

Kontrowersyjne przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określające „inne nieodpłatne świadczenia” stanowiące przychody ze stosunku pracy pracownika nie zostaną uchylone. 8 lipca 2014 r. Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Prezydenta Konfederacji Lewiatan dotyczący opodatkowania świadczeń, które mogą być nawet otrzymywane przez pracowników w ramach wiążącego ich stosunku pracy z pracodawcą.

REKLAMA

Trybunał orzekł (wyr. K 7/13) zgodność z konstytucją wybranych przepisów ustawy o PIT, a dokładniej art. 12 ust. 1 i 3 oraz art. 11 ust. 1 i 2-2b. Zgodnie z art. 12 ust. 1 źródło przychodu będą stanowić świadczenia wynikające ze stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy. Będą to wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne na rzecz pracowników, w tym np. wynagrodzenia czy ekwiwalenty pieniężne z tytułu niewykorzystanego urlopu,  a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Wskazane regulacje stały się podstawą wydanie wielu, często odmiennych rozstrzygnięć sądów administracyjnych, co może prowadzić do wniosku, że przepisy są niedookreślone i mogą być błędnie interpretowane.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Świadczenia ponoszone na rzecz pracownika

Pracodawcy coraz częściej oferują pracownikom szeroki wachlarz świadczeń, które mogą z jednej strony stanowić gratyfikację w związku z wykonywaną pracą będącą elementem wynagrodzenia za pracę, a drugiej nieodpłatne świadczenie, które nie zobowiązuje pracownika do przyszłych świadczeń na rzecz pracodawcy. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT wszystkie te świadczenia będą stanowić przychód po stronie pracownika i będą opodatkowane. Niektóre jednak świadczenia podlegają zwolnieniu z podatku i zostały wymienione w art. 21 ustawy o p.d.o.f. Zwolnienie z podatku nie będzie jednak obejmowało firmowych imprez integracyjnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opodatkowane świadczenia według Trybunału

REKLAMA

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że kryterium wyodrębnienia świadczeń objętych podatkiem będzie obiektywna ocena, czy dane świadczenie leżało w interesie pracownika, tzn. czy stanowiło realne przysporzenie majątkowe pracownika, którego efekty można odnaleźć w jego majątku. Oznacza to, że aby świadczenie podlegało opodatkowaniu musi skutkować pojawieniem się po stronie pracownika dochodu, który doprowadzi do powiększenia się aktywów bądź zaoszczędzi wydatki, jakie poniósłby pracownik w związku ze spełnieniem świadczenia. Wobec tego Trybunał uznał, iż nie jest konieczne wystąpienie realnego dochodu po stronie pracownika, ale również również zaoszczędzenie wydatków.

„Trybunał podkreślił, że „inne nieodpłatne świadczenia” na rzecz pracownika mogą być uznane za jego dochód w rozumieniu u.p.d.o.f. tylko pod warunkiem, że rzeczywiście spowodowały zaoszczędzenie przez niego wydatków.”

Należy zatem rozważyć czy pracownik przystąpił do świadczenia dobrowolnie. Jeżeli jednak nieodpłatne świadczenie zostało przez pracownika przyjęte na podstawie istniejącego stosunku pracy i wynikających z tego tytułu obowiązków – wówczas po stronie pracownika nie pojawi się korzyść (zaoszczędzenie wydatków) i nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Koszty uzyskania przychodu pracownika i zleceniobiorcy

Istotne cechy „innych nieodpłatnych świadczeń”

Trybunał wskazał, że objęcie podatkiem dochodowym świadczeń w naturze oraz świadczeń nieodpłatnych dla pracownika może być traktowane jako przychód jedynie wtedy, gdy będą one „otrzymane”. W odniesieniu do świadczeń pieniężnych wystarczy, aby określona suma była do dyspozycji pracownika i wykazana np. na liście płac. W zakresie nieodpłatnych świadczeń chodzi o pojawienie się realnego elementu, w postaci otrzymania korzyści. Wówczas świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu.

W związku z przeprowadzoną analizą, Trybunał wskazał istotne cechy „innych nieodpłatnych świadczeń”, które będą stanowiły przychód w rozumieniu ustawy o PIT, czyli:

  1. dobrowolne skorzystanie ze świadczeń przez pracownika, czyli spełnienie ich za jego zgodą,
  2. spełnienie świadczeń w interesie pracownika, a nie pracodawcy, które w rezultacie doprowadziły do powiększenia się aktywów pracownika poprzez uniknięcie wydatków,
  3. korzyść pracownika jest wymierna i przypisana indywidualnie,

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 12 ust. 1 w związku z art. 11 ust. 1 oraz art. 12 ust. 3 w związku z art. 11 ust. 2-2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.) rozumiane w ten sposób, że „inne nieodpłatne świadczenie” oznacza wyłącznie przysporzenie majątkowe o indywidualnie określonej wartości, otrzymane przez pracownika, są zgodne z art. 2 w związku z art. 217 konstytucji.

Rozprawie przewodniczył sędzia TK Wojciech Hermeliński, sprawozdawcą była sędzia TK Małgorzata Pyziak – Szafnicka.

Czy obiad z kontrahentem można wrzucić w koszty?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Trybunał Konstytucyjny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA