reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Kadencja a mandat członka zarządu

Kadencja a mandat członka zarządu

Czas na jaki powoływany jest członek zarządu i okres jego faktycznego pełnienia funkcji, to bardzo ważne kwestie, o których trzeba pamiętać zarówno przy związywaniu nowej spółki, jak i dokonywaniu zmian w umowie spółki już istniejącej.

Różnica pojęć

Kadencją jest czas, określony przez umowę spółki, na jaki powołany zostaje członek zarządu. Nie ma ogólnych, kodeksowych ram czasowych, dlatego można powoływać nawet na czas nieokreślony. Kadencja może być wspólna lub jeżeli wspólnicy w umowie nie postanowią inaczej, kadencja indywidualna. Pierwsza polega na tym, że mandat członka zarządu powołanego w trakcie trwania danej kadencji zarządu wygasa równocześnie z wygaśnięciem mandatów pozostałych członków zarządu, a druga, że bieg okresu kadencji dotyczy indywidualnie każdego członka zarządu.

Mandatem jest natomiast czas umocowania członka zarządu do pełnienia tej funkcji . To on decyduje o statusie bycia członkiem zarządu, nawet jeśli kadencja już upłynie.

Kto może pełnić funkcję prokurenta?

Odniesienie do przepisów k.s.h.

Jeżeli wspólnicy nie umieszczą w umowie postanowień dotyczących kadencji i czasu sprawowania mandatu, stosuje się przepisy k.s.h., które przewidują:

  1. powołanie członka zarządu na okres do jednego roku – wówczas, w braku odmiennych ustaleń w umowie spółki, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu;

  2. powołanie członka zarządu na kadencję dłuższą niż jeden rok – wówczas, w braku odmiennych ustaleń w umowie spółki, mandat członka zarządu wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników, zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za ostatni pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu,

  3. brak oznaczenia kadencji w umowie spółki – wówczas zastosowanie ma zasada określona opisana w pkt 1, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ustalenia zawarte w umowie

Wspólnicy mogą sami zdecydować w umowie spółki, jak regulować kwestię kadencji. Istnieje tu, co do zasady, dowolność, lecz trzeba pamiętać o monitorowaniu zakończenia mandatu i zapewnieniu właściwej reprezentacji spółki poprzez uzupełnienie składu zarządu w odpowiednim czasie.

Jednym z częstych rozwiązań jest powoływanie członków zarządu na czas nieokreślony. Mimo tego dotyczą ich przepisy dotyczące corocznej uchwały w sprawie absolutorium oraz prawo do odwołania członka zarządu uchwałą wspólników.

Kiedy pełnienie funkcji w spółkach kapitałowych jest zakazane?

Skutki braku uregulowań

Najważniejszym i jednocześnie najgroźniejszym skutkiem braku uregulowania kwestii kadencji i mandatu jest brak lub wadliwość reprezentacji. Może to spowodować paraliż spółki i brak możliwości prowadzenia jej interesów. Dotyczy to również sytuacji, gdy zarząd spółki będzie działał w jej imieniu bez odpowiedniego umocowania, ponieważ wszystkie czynności w ten sposób dokonane będą wadliwe.

Planowane zmiany w zakładaniu spółek z o.o. w 2015 roku

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama