Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy znak zakazu obowiązuje od miejsca jego ustawienia? W 99 proc. przypadków tak. Jest jednak 1 proc. przypadków, w których zasada ta zmienia się.
Odcinkowy pomiar prędkości: S8 w Warszawie z gotowymi masztami do kontroli kierowców. Na tym jednak nie kończą się działania GITD.
Kiedy włączyć światła przeciwmgłowe przednie? Przepisy nie są restrykcyjne w tym przypadku. A to oznacza, że kierowca może z nich korzystać gdy...
Kiedy omijanie jest zabronione? Przypadki takie są dwa i zostały dokładnie opisane w przepisach Prawa o ruchu drogowym.
Jak zawracać na skrzyżowaniu ze światłami? Pytanie nie jest trudne, a mimo wszystko nie brakuje kierowców, którzy nie potrafią na nie odpowiedzieć.
Ucieczka przed policją bez prawa jazdy? To rozwiązanie raczej nie ma sensu. Raz, że nie jest zgodne z prawem. Dwa naraża na poważne konsekwencje.
Nowy taryfikator punktów karnych, czyli kierowcy będą musieli albo stonować zapędy drogowe, albo mocno trzymać się za portfel.
Mandat za jazdę pasem awaryjnym? Tak, jest możliwy. Bo pas awaryjny nie został wyznaczony po to, aby nim jeździć. Ma jasno określoną rolę!
Mandat za przekroczenie prędkości z przyczepą: czy jest wyższy od mandatu dla auta bez przyczepy? Nie, jest jednak naliczany od innej prędkości.
Mandat gotówkowy dla obcokrajowca, czyli czemu kierowca pochodzący z innego kraju musi opłacić grzywnę na miejscu kontroli drogowej?
Światła przeciwmgielne tylne – jedno czy dwa? To pytanie, które mogą zadać zarówno kandydaci na kierowców, jak i osoby posiadające już prawo jazdy.
Na jaką długość świecą światła drogowe? Oto pytanie postawione przed dzisiejszym materiałem. Sprawdźmy.
Światła drogowe: kiedy ich używać? Jednoznaczną odpowiedź na to pytanie przynoszą przepisy Prawa o ruchu drogowym. Sprawdźmy ją.
Mandat za jazdę na zderzaku wynosi 500 zł. W tym punkcie powstaje jednak ważne pytanie. Jak policja chce sprawdzać kierowców? Ma swoje sposoby.
Zatrzymanie przed znakiem STOPu: czy jest obowiązkowe? Oczywiście. A zignorowanie tego wymogu oznacza wysoki mandat.
Omijanie a kierunkowskaz, czyli dziś zastanowimy się nad tym kiery manewr warto sygnalizować, a kiedy nie jest to konieczne.
Kto ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu? To zależy od rodzaju skrzyżowania i rodzaju jego oznakowania. Przyjrzyjmy się przepisom.
Kiedy nie trzeba włączać kierunkowskazu? Przyjrzyjmy się przepisom obowiązującym w Polsce. Bo te dość jednoznacznie wskazują takie przypadki.
Ile metrów przed skrętem trzeba włączyć kierunkowskaz? Przepisy są w tej kwestii jednoznaczne i zamiast metrów wskazują słowo zawczasu.
Znak stopu a ustąp pierwszeństwa – co je różni, a co łączy? Sprawdźmy co na temat tych dwóch znaków mówią przepisy.
Wyprzedzanie w tunelu: czy jest dozwolone, a jak tak to gdzie? Jak jest zabronione, to jaki grozi za nie mandat? Oto kompendium wiedzy.
Jazda w słuchawkach na rowerze: czy jest zgodna z prawem, czy grozi za nią mandat i czy jest tak właściwie bezpieczna? Sprawdzimy to.
Bezpieczna odległość między samochodami w tunelu. Czy przepisy wyznaczają ją? Czasami tak, a czasami nie. I warto o tym wiedzieć.
Czy fotoradar musi być oznakowany? No właśnie okazuje się, że... nie! ITD znalazło sposób, aby wystawić legalny mandat z fotoradaru bez znaku.
Liczba fotoradarów w Polsce zmienia się z roku na rok. Co ma wpływ na tą zmianę i jakie są kryteria wyboru nowych lokalizacji?
Czy przed krzyżem św. Andrzeja trzeba się zatrzymać? Zaraz wyjaśnimy tą kwestią i sprawdzimy co mówią przepisy.
Wyprzedzanie na przejeździe kolejowym: jakim mandatem jest obwarowany ten czyn? Przepisy mówią jasno o surowej karze.
Niezatrzymanie się przed przejazdem kolejowym: jaki mandat oznacza? To zależy od kwalifikacji wykroczenia przez policjanta.
Światła do jazdy dziennej: kiedy używać? Zasady są dość jasno określone przez prawo. Przypomnijmy je po to, aby kierowcy uniknęli mandatu.
Odcinkowy pomiar prędkości to metoda na spowolnienie ruchu w więcej niż jednym punkcie. Na czym konkretnie polega ta metoda policji?
Kaskadowy pomiar prędkości to technika coraz częściej stosowana przez polskich policjantów. Na czym konkretnie polega?
Mandaty do 5 tys. zł - ale też tylko za przekroczenie prędkości. Cięższe przewinienia mogą się skończyć karą sięgającą 30 tys. zł. Oto propozycje zmian.
Czy można wjechać samochodem do lasu? Gdzie zostawić samochód wybierając się do lasu? Czy strażnik leśny może nałożyć mandat? Sprawdźmy.
Gaz nie wbity w dowód? Jak zalegalizować obecność instalacji LPG w aucie? Błąd podczas montażu będzie kosztować kierowcę trochę... czasu!
Mandat za brak wbitego haka: czy policjant może ukarać kierowcę grzywną? Jakie jeszcze konsekwencje oznacza brak haka w dowodzie rejestracyjnym?
Zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej. Czyli dziś opowiemy o tym, o czym po 20 maja 2021 roku muszą pamiętać kierowcy tego typu pojazdów.
Zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym: na czym polega i w jaki sposób jest karane? Dziś wyjaśnimy to pojęcie z prawnego punktu widzenia.
Zakaz używania telefonu na pasach zacznie obowiązywać od 1 czerwca 2021 roku. Co oznacza dla pieszych? Chociażby mandat za komórkę.
Koniec jazdy na zderzaku! Już 1 czerwca 2021 roku w życie wchodzą nowe przepisy. Jak wyglądają i co oznaczają dla kierowców?
Pierwszeństwo pieszych od 1 czerwca 2021 r. zacznie obowiązywać w Polsce. Jak powinni się zachować kierowcy w obliczu nowych przepisów?
Pijany rowerzysta otrzyma surową karę. Czy jednak nadal traci uprawnienia do kierowania? Na szczęście nie. Teraz grozi mu głównie mandat.
Liczba pasażerów w busie została zredukowana o połowę. Teraz sytuacja wraca do normy - a wszystko za sprawą interwencji Rzecznika MŚP.
Nieodebranie samochodu z parkingu policyjnego: co oznacza? I kiedy właściciel straci pojazd? Dziś poszukamy odpowiedzi na te pytania.
Nalepka kontrolna na szybie pojazdu: gdzie ją przykleić? I jak ją przykleić? Przygotowaliśmy zestaw praktycznych porad.
Brak nalepki na szybie: 2021 r. coś zmienia? Ile wynosi mandat? Jakie jeszcze konsekwencje czekają na kierowcę? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Zabranie samochodu przez policję staje się jedną z sankcji w przypadku Danii. Kto musi się go bać? Pijani oraz piraci drogowi.
Wielkanoc 2021: zakaz przemieszczania się wszedł w życie? Czy w święta można podróżować autem? Sprawdźmy co oznaczają nowe obostrzenia.
Jazda bez świateł? Mandat i kontrola drogowa to pewnik. Jak wysoka jest kara i ile punktów karnych zostanie dopisanych kierowcy? Sprawdźmy.
Maseczka w samochodzie w 2021 r. będzie konieczna? I jakie obostrzenia oznacza kolejny lockdown? To postanowiliśmy sprawdzić.
Taryfikator mandatów 2021 r., czyli dziś przedstawimy wszystkie kary, które na kierowców i pieszych czekają na drogach.