reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Kiedy pełnienienie funkcji w spółkach kapitałowych jest zakazane?

Kiedy pełnienienie funkcji w spółkach kapitałowych jest zakazane?

Przyjmując, że osoby prawomocnie skazane za przestępstwa określone w art. 18 § 2 k.s.h. nie są i nie mogą zostać członkami organów czy też likwidatorami spółek kapitałowych, trzeba by także przyjąć, że czynności prawne dokonane przez takie osoby za spółkę (w szczególności należy mieć więc na uwadze członków zarządu) są bezwzględnie nieważne.

Tak surowa sankcja byłaby nie do pogodzenia z potrzebami obrotu gospodarczego i godziłaby w stabilność tego obrotu.

Z pomocą przychodzi tutaj jednak system domniemań prawnych wynikających z przepisów ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Należy zgodzić się z poglądem, że skutki prawne czynności prawnej dokonanej przez członka zarządu prawomocnie skazanego za przestępstwo z art. 18 § 2 k.s.h. trzeba rozpatrywać w identyczny sposób jak skutki prawne czynności prawnej dokonanej przez skutecznie odwołanego, ale niewykreślonego z rejestru członka zarządu spółki.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zgodnie z art. 14 ustawy o KRS, jeżeli taką czynność prawną ze spółką, za którą działał członek zarządu objęty zakazem pełnienia funkcji wpisany do KRS, osoba trzecia zawarła w dobrej wierze - to czynność taka jest ważna.

Odnosząc się do przywoływanej już afery Amber Gold należy uznać, że umowy podpisane z tą spółką co do zasady są ważne – pomimo tego, że prezes jej zarządu nie był zdolny do pełnienia tej funkcji.

Jeżeli zaś dana osoba w ogóle nie będzie do KRS wpisana jako członek zarządu, to czynność taka będzie nieważna.

Sporną kwestią jest zaś to, czy może być ona potwierdzona przez spółkę w późniejszym czasie.

Podobnie czynność prawna dokonana przez członka zarządu spółki kapitałowej w organizacji będzie bezwzględnie nieważna, gdyż spółka taka nie jest jeszcze w ogóle w KRS wpisana.

Zakaz pełnienia funkcji w spółkach kapitałowych

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama