REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formy prawne prowadzenia działalności gospodarczej w Niemczech

Paul Ostrowski
Adwokat i notariusz
Prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech. / Fot. Fotolia
Prowadzenie działalności gospodarczej w Niemczech. / Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niemieckie prawo spółek jest bardzo zbliżone do prawa polskiego. Niemiecki Kodeks Handlowy podobnie jak polski kodeks spółek handlowych przewiduje podział spółek na osobowe i kapitałowe? Czym charakteryzują się spółki niemieckie?

REKLAMA

Niemieckie prawo spółek jest niezwykle skomplikowane, bowiem w Niemczech nie jest ono uregulowane w jednym akcie prawnym. Regulacja prawna spółki cywilnej znajduje się w BGB (niem. Kodeks cywilny), natomiast przepisy dotyczące spółka jawnej , komandytowej i cichej znajdują się w Kodeksie Handlowym (Handelsgesetzbuch). Spółka z o.o. i spółka akcyjna wraz ze spółką komandytowo-akcyjną uregulowane są w osobnych ustawach. Dotyczy to również spółek partnerskich.

REKLAMA

Przepisy prawa  handlowego dotyczą spółek, które posiadają status kupca. Poza osobami fizycznymi należy do nich większość istniejących spółek, a więc spółka jawna, komandytowa, komandytowa w której komplementariuszem jest spółka z o.o., spółka z o.o., komandytowo-akcyjna, akcyjna. Prawo handlowe zawiera nadto regulację specjalną w stosunku do ogólnych przepisów prawa cywilnego. Nie chodzi tu tylko o stronę organizacyjną jak wpis do rejestru czy prowadzenie rachunkowości kupieckiej, ale także o czynności prawne w ramach działalności kupieckiej.

W lipcu 2013 r. weszła w życie ustawa o spółce partnerskiej o ograniczoną odpowiedzialnością zawodową. Nie jest to nowa forma prawna spółki, a jedynie wariant istniejącej już spółki partnerskiej, który ma być alternatywą w stosunku do Limited Liability Partnership. W prawie spółek pomimo wolności umów istnieje przymus typizacji, a więc przyjęcia usadowo określonych form spółki, przy czym istnieje możliwość – w określonych ramach - umownej zmiany ustawowych form. Ustawa o przekształceniach spółek (Umwandlungsgestz) ułatwia i przewiduje formy przekształcania poszczególnych form prawnych spółek i ich łączenie. Np.  spółka akcyjna może byś połączona ze  spółką jawną (np. AG & Co. OHG).

Zobacz również: Zakładanie spółek przez Polaków i Rosjan

Podział spółek na kapitałowe i osobowe

Do spółek kapitałowych należy przede wszystkim spółka z o.o., spółka akcyjna oraz spółka komandytowo-akcyjna. Do spółek osobowych należą natomiast między innymi spółka cywilna, spółki komandytowe i partnerskie. spółkami osobowymi będą także komandytowe, w której jako komplementariusz występuje spółka z o.o. (GmbH & Co. KG). Dominują one w życiu gospodarczym w Niemczech, bowiem ponad 80% przedsiębiorstw prowadzonych jest w formie spółek osobowych. Sam wybór formy prawnej zależy między innymi od następujących aspektów:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • odpowiedzialności,
  • podatków,
  • bieżących i jednorazowych wydatków,
  • wysokości kapitału zakładowego,
  • podział zysku,
  • wymogu jasności,
  • elastyczności,
  • kosztów założenia i prowadzenia spółki.

REKLAMA

Bardzo rozpowszechnione jest od dłuższego czasu prowadzenie działalności w formie spółki komandytowej, w której komplementariuszem  jest spółka z o.o.. Ze wzglądu na formalności jest znacznie bardziej elastyczna od spółki z o.o. Zmiana statutu, czy przeniesienie udziałów nie wymagają aktu notarialnego. W tych przypadkach wystarczy jedynie notarialne poświadczenie podpisów w celu dokonania wpisu do rejestru handlowego (Handelsregister). Założenie spółki komandytowej jest związane z wyższym nakładem finansowym a ponadto wymagane jest przedłożenie dwóch bilansów rocznych.

Spółki osobowe prawa cywilnego i handlowego nie mają osobowości prawnej, ale na mocy ustaw spółki jawne, komandytowe i partnerskie mogą być podmiotami praw i obowiązków, co powoduje, że różnice - pomijając aspekt podatkowy –  w stosunku do spółek kapitałowych nie są w praktyce zbyt duże. Na podstawie orzecznictwa Trybunału Związkowego (wyrok z dn. 29.01.2001 r., Bundesgerichtshof, Az.: II ZR 331/00) także spółka cywilna, jeżeli działa na zewnątrz i posiada zdolność prawną to skutkuje tym, że może być podmiotem praw i obowiązków.

Względy podatkowe oraz dziedziczenie udziałów

Przy wyborze formy spółki – przede wszystkim ze względów podatkowych – niezbędna jest pomoc doradcy podatkowego (Steuerberater), chociaż prawnie do tej pomocy uprawnieni są w pełnym zakresie adwokaci i biegli rewidenci (Wirtschaftsprüfer). Notariusze natomiast  są wprawdzie uprawnieni ale nie zobowiązani - z pewnymi wyjątkami - do udzielania porad podatkowych. Do ich obowiązków należy wskazanie wyraźnie w aktach notarialnych celem zabezpieczenia się przed odpowiedzialnością cywilną, że porady podatkowe nie zostały udzielone i  strony odsyłane są do doradcy podatkowego.

Nie bez znaczenia jest też sprawa dziedziczenia udziałów w spółce. Udziały w spółkach osobowych nie podlegają na podstawie ustawy zasadniczo dziedziczeniu, chyba że członkowie wyraźnie w umowie spółki ustanowili inną regulację. Tylko udziały w spółce komandytowej podlegają na podstawie przepisów Kodeksu handlowego dziedziczeniu.

Polecamy serwis: Prawo dla firm

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

REKLAMA

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

REKLAMA

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA