Niemieckie prawo spółek jest niezwykle skomplikowane, bowiem w Niemczech nie jest ono uregulowane w jednym akcie prawnym. Regulacja prawna spółki cywilnej znajduje się w BGB (niem. Kodeks cywilny), natomiast przepisy dotyczące spółka jawnej , komandytowej i cichej znajdują się w Kodeksie Handlowym (Handelsgesetzbuch). Spółka z o.o. i spółka akcyjna wraz ze spółką komandytowo-akcyjną uregulowane są w osobnych ustawach. Dotyczy to również spółek partnerskich.
Przepisy prawa handlowego dotyczą spółek, które posiadają status kupca. Poza osobami fizycznymi należy do nich większość istniejących spółek, a więc spółka jawna, komandytowa, komandytowa w której komplementariuszem jest spółka z o.o., spółka z o.o., komandytowo-akcyjna, akcyjna. Prawo handlowe zawiera nadto regulację specjalną w stosunku do ogólnych przepisów prawa cywilnego. Nie chodzi tu tylko o stronę organizacyjną jak wpis do rejestru czy prowadzenie rachunkowości kupieckiej, ale także o czynności prawne w ramach działalności kupieckiej.
reklama
reklama
W lipcu 2013 r. weszła w życie ustawa o spółce partnerskiej o ograniczoną odpowiedzialnością zawodową. Nie jest to nowa forma prawna spółki, a jedynie wariant istniejącej już spółki partnerskiej, który ma być alternatywą w stosunku do Limited Liability Partnership. W prawie spółek pomimo wolności umów istnieje przymus typizacji, a więc przyjęcia usadowo określonych form spółki, przy czym istnieje możliwość – w określonych ramach - umownej zmiany ustawowych form. Ustawa o przekształceniach spółek (Umwandlungsgestz) ułatwia i przewiduje formy przekształcania poszczególnych form prawnych spółek i ich łączenie. Np. spółka akcyjna może byś połączona ze spółką jawną (np. AG & Co. OHG).
Zobacz również: Zakładanie spółek przez Polaków i Rosjan
Podział spółek na kapitałowe i osobowe
Do spółek kapitałowych należy przede wszystkim spółka z o.o., spółka akcyjna oraz spółka komandytowo-akcyjna. Do spółek osobowych należą natomiast między innymi spółka cywilna, spółki komandytowe i partnerskie. spółkami osobowymi będą także komandytowe, w której jako komplementariusz występuje spółka z o.o. (GmbH & Co. KG). Dominują one w życiu gospodarczym w Niemczech, bowiem ponad 80% przedsiębiorstw prowadzonych jest w formie spółek osobowych. Sam wybór formy prawnej zależy między innymi od następujących aspektów:
- odpowiedzialności,
- podatków,
- bieżących i jednorazowych wydatków,
- wysokości kapitału zakładowego,
- podział zysku,
- wymogu jasności,
- elastyczności,
- kosztów założenia i prowadzenia spółki.