Firmy spółek i ich skróty

REKLAMA
REKLAMA
FIRMA
Na wstępie należy zdefiniować firmę. W świetle Kodeksu cywilnego firma to oznaczenie przedsiębiorcy. Definicja legalna stanowi, że firma to imię i nazwisko osoby fizycznej oraz nazwa osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.
REKLAMA
Zobacz również: Ochrona nazwy spółki
Firma a nazwa przedsiębiorstwa
Potocznie utożsamiana jest z przedsiębiorstwem, co z prawnego punktu widzenia stanowi fundamentalny błąd. Podkreślając, firma to oznaczenie przedsiębiorcy, natomiast oznaczeniem przedsiębiorstwa jest nazwa przedsiębiorstwa.
Kup książkę: Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian
Dopuszczenie skrótu firmy
Obowiązkiem przedsiębiorcy jest działanie pod firmą. Takie oznaczenie przedsiębiorcy niezbędne jest przy zawieraniu umów czy podpisywaniu innych dokumentów. Co do zasady należy umieszczać pełną firmę. Kodeks cywilny dopuszcza jednak możliwość posługiwania się jej skrótem
Podstawowe wymogi
Kodeks cywilny określa dwa podstawowe wymogi dotyczące firmy:
- powinna odróżniać się w sposób dostateczny od innych firm działających na tym samym rynku (należy wziąć pod uwagę przedmiot i obszar działalności);
- nie może wprowadzać w błąd (w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu jego działalności, miejsca tej działalności i źródeł zaopatrzenia).
Zobacz również: Ochrona nazwy spółki - cz. 2
Składniki firmy
Firma składa się z:
- rdzenia oraz
- dodatków
- obligatoryjnych
- fakultatywnych
Rdzeń stanowi imię i nazwisko osoby fizycznej lub nazwa osoby prawnej.
SPÓŁKI PRAWA HANDLOWEGO
Spółki prawa handlowego dzieli się na osobowe i kapitałowe. Do spółek osobowych zalicza się: jawną, partnerską, komandytową oraz komandytowo-akcyjną. Spółkami kapitałowymi są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.
Spółka jawna
Zgodnie z art. 24 Kodeksu spółek handlowych firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników. Należy zwrócić uwagę na to, że w firmach spółek nie ma wymogu umieszczania imion.
Dodatkiem obligatoryjnym w tym przypadku jest oznaczenie „spółka jawna”. Można używać skrótu „sp. j.”
KORPUS | DODATKI OBLIGATORYJNE | DODATKI FAKULTATYWNE (w zależności od woli przedsiębiorcy) |
| forma spółki czyli „spółka jawna” lub skrót „sp. j.” | wskazujące na przedmiot działalności spółki |
| siedziba spółki | |
|
Spółka partnerska
W świetle art. 90 Kodeksu spółek handlowych firma tego rodzaju spółki powinna zawierać nazwisko co najmniej jednego partnera.
REKLAMA
Co istotne, konieczne dla prawidłowego brzmienia firmy spółki partnerskiej jest umieszczenie dodatkowego oznaczenia „i partner” bądź „i partnerzy” albo „spółka partnerska”. Zastosowana alternatywa rozłączna nie zezwala na używanie zwrotów „spółka partnerska” oraz „i partner”(bądź „i partnerzy”) w jednej firmie.
Przykłady: „Adwokaci Jakubowski i partner” (nazwisko jednego partnera nie jest ujawnione w firmie spółki), „Radcowie Prawni Malanowski i partnerzy” (nazwiska co najmniej dwóch partnerów nie są ujawnione w firmie spółki), „Adwokaci Pluta, Nawrot i Kalinowski Spółka Partnerska” (nazwiska wszystkich partnerów znajdują się w firmie spółki)
Warto mieć na uwadze, że wszystkie trzy oznaczenia mogą być używane tylko dla określenia spółki partnerskiej.
Dozwolone jest posługiwanie się skrótem „sp. p.”
Różnicą w odniesieniu do spółki jawnej jest konieczność ujawnienia w firmie spółki wolnego zawodu wykonywanego w ramach spółki. Jeśli zawiązano spółkę w celu wykonywania kilku wolnych zawodów, należy określić wszystkie z nich.
Zobacz również: Czym jest znak towarowy?
Spółka komandytowa
Na podstawie art. 104 Kodeksu spółek handlowych firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego komplementariusza lub nazwiska kilku komplementariuszy. Konieczne jest także dodanie oznaczenia „spółka komandytowa”.
Dopuszczono używanie skrótu „sp. k.”
REKLAMA
Gdy komplementariusz jest osobą prawną, w firmie spółki komandytowej należy podać pełną firmę (nazwę) komplementariusza oraz dodatek „spółka komandytowa”. Nie oznacza to wykluczenia możliwości zawarcia w firmie spółki nazwiska komplementariusza będącego osobą fizyczną.
Bardzo ważne, by w firmie widniały nazwiska komplementariuszy a nie komandytariuszy. W przypadku umieszczenia nazwiska komandytariusza lub jego firmy (nazwy) będzie odpowiadał on wobec osób trzecich tak jak komplementariusz.
Spółka komandytowo-akcyjna
Firma spółki komandytowo-akcyjnej powinna zawierać nazwisko jednego komplementariusza lub nazwiska kilku komplementariuszy. Niezbędny jest także dodatek obligatoryjny w postaci oznaczenia „spółka komandytowo-akcyjna”, przy czym dopuszczane jest używanie w obrocie skrótu „S. K. A.”
Co w przypadku, gdy komplementariuszem jest osoba prawna? Firma powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) osoby prawnej oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowo-akcyjna”. Nie oznacza to wyłączenia możliwości umieszczenia nazwiska komplementariusza będącego osobą fizyczną.
Co istotne, nazwiska czy firmy (nazwy) akcjonariusza nie umieszcza się w firmie spółki. W przeciwnym razie (podobnie jak w spółce komandytowej w przypadku komandytariusza) akcjonariusz będzie odpowiadał wobec osób trzecich jak komplementariusz.
Zobacz również: Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością firma może być dowolna. W spółkach kapitałowych (sp. z o.o. i S. A.) korpus firmy składa się zwykle z elementów rzeczowych, fantazyjnych i kombinowanych. Należy pamiętać jednak o dodatku obligatoryjnym „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”. W obrocie można stosować skrót „ spółka z o.o.” lub „sp. z o.o.”
Jeśli spółka jest spółką w organizacji, w firmie spółki należy zamieścić dodatkowe oznaczenie „w organizacji”.
Spółka akcyjna
Firma spółki akcyjnej, podobnie jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, również może być dobrana dowolnie. Ponadto powinna zawierać dodatek obligatoryjny „spółka akcyjna”. W obrocie można używać skrótu „S. A.”
Niezbywalność
Firma nie może być zbyta. Istnieje jedynie możliwość oddania jej do korzystania, ale tylko wówczas, gdy nie wprowadza to w błąd osób trzecich.
Polecamy serwis: Spółki
Rejestr
Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, firmę ujawnia się we właściwym rejestrze. Funkcjonują dwa rejestry. Dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą stworzono Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, natomiast dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej – Krajowy Rejestr Sądowy.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93)
Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037)
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA