REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy spółek i ich skróty

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Znak./ Fot. Fotolia
Znak./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Firma jako oznaczenie przedsiębiorcy określa spółki prawa handlowego. Firmę każdej ze spółek prawa handlowego reguluje Kodeks spółek handlowych.

FIRMA

Na wstępie należy zdefiniować firmę. W świetle Kodeksu cywilnego firma to oznaczenie przedsiębiorcy. Definicja legalna stanowi, że firma to imię i nazwisko osoby fizycznej oraz nazwa osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

REKLAMA

Zobacz również: Ochrona nazwy spółki

Firma a nazwa przedsiębiorstwa

Potocznie utożsamiana jest z przedsiębiorstwem, co z prawnego punktu widzenia stanowi fundamentalny błąd. Podkreślając, firma to oznaczenie przedsiębiorcy, natomiast oznaczeniem przedsiębiorstwa jest nazwa przedsiębiorstwa.

Kup książkę: Kodeks spółek handlowych z komentarzem do zmian

Dopuszczenie skrótu firmy

Obowiązkiem przedsiębiorcy jest działanie pod firmą. Takie oznaczenie przedsiębiorcy niezbędne jest przy zawieraniu umów czy podpisywaniu innych dokumentów. Co do zasady należy umieszczać pełną firmę. Kodeks cywilny dopuszcza jednak możliwość posługiwania się jej skrótem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawowe wymogi

Kodeks cywilny określa dwa podstawowe wymogi dotyczące firmy:

  1. powinna odróżniać się w sposób dostateczny od innych firm działających na tym samym rynku (należy wziąć pod uwagę przedmiot i obszar działalności);
  2. nie może wprowadzać w błąd (w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu jego działalności, miejsca tej działalności i źródeł zaopatrzenia).

Zobacz również: Ochrona nazwy spółki - cz. 2

Składniki firmy

Firma składa się z:

  1. rdzenia oraz
  2. dodatków

- obligatoryjnych

- fakultatywnych

Rdzeń stanowi imię i nazwisko osoby fizycznej lub nazwa osoby prawnej.

SPÓŁKI PRAWA HANDLOWEGO

Spółki prawa handlowego dzieli się na osobowe i kapitałowe. Do spółek osobowych zalicza się: jawną, partnerską, komandytową oraz komandytowo-akcyjną. Spółkami kapitałowymi są spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna.

Spółka jawna

Zgodnie z art. 24 Kodeksu spółek handlowych firma spółki jawnej powinna zawierać nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników albo nazwisko albo firmę (nazwę) jednego albo kilku wspólników. Należy zwrócić uwagę na to, że w firmach spółek nie ma wymogu umieszczania imion.

Dodatkiem obligatoryjnym w tym przypadku jest oznaczenie „spółka jawna”. Można używać skrótu „sp. j.”

KORPUSDODATKI OBLIGATORYJNEDODATKI FAKULTATYWNE (w zależności od woli przedsiębiorcy)
  1. nazwisko lub firma (nazwa) jednego wspólnika
forma spółki czyli „spółka jawna” lub skrót „sp. j.”wskazujące na przedmiot działalności spółki
  1. nazwiska lub firmy (nazwy) niektórych wspólników
 siedziba spółki
  1. nazwiska lub firmy (nazwy) wszystkich wspólników
  

Spółka partnerska

W świetle art. 90 Kodeksu spółek handlowych firma tego rodzaju spółki powinna zawierać nazwisko co najmniej jednego partnera.

REKLAMA

Co istotne, konieczne dla prawidłowego brzmienia firmy spółki partnerskiej jest umieszczenie dodatkowego oznaczenia „i partner” bądź „i partnerzy” albo „spółka partnerska”. Zastosowana alternatywa rozłączna nie zezwala na używanie zwrotów „spółka partnerska” oraz „i partner”(bądź „i partnerzy”) w jednej firmie.

Przykłady: „Adwokaci Jakubowski i partner” (nazwisko jednego partnera nie jest ujawnione w firmie spółki), „Radcowie Prawni Malanowski i partnerzy” (nazwiska co najmniej dwóch partnerów nie są ujawnione w firmie spółki), „Adwokaci Pluta, Nawrot i Kalinowski Spółka Partnerska” (nazwiska wszystkich partnerów znajdują się w firmie spółki)

Warto mieć na uwadze, że wszystkie trzy oznaczenia mogą być używane tylko dla określenia spółki partnerskiej.

Dozwolone jest posługiwanie się skrótem „sp. p.”

Różnicą w odniesieniu do spółki jawnej jest konieczność ujawnienia w firmie spółki wolnego zawodu wykonywanego w ramach spółki. Jeśli zawiązano spółkę w celu wykonywania kilku wolnych zawodów, należy określić wszystkie z nich.

Zobacz również:  Czym jest znak towarowy?

Spółka komandytowa

Na podstawie art. 104 Kodeksu spółek handlowych firma spółki komandytowej powinna zawierać nazwisko jednego komplementariusza lub nazwiska kilku komplementariuszy. Konieczne jest także dodanie oznaczenia „spółka komandytowa”.

Dopuszczono używanie skrótu „sp. k.”

REKLAMA

Gdy komplementariusz jest osobą prawną, w firmie spółki komandytowej należy podać pełną firmę (nazwę) komplementariusza oraz dodatek „spółka komandytowa”. Nie oznacza to wykluczenia możliwości zawarcia w firmie spółki nazwiska komplementariusza będącego osobą fizyczną.

Bardzo ważne, by w firmie widniały nazwiska komplementariuszy a nie komandytariuszy. W przypadku umieszczenia nazwiska komandytariusza lub jego firmy (nazwy) będzie odpowiadał on wobec osób trzecich tak jak komplementariusz.

Spółka komandytowo-akcyjna

Firma spółki komandytowo-akcyjnej powinna zawierać nazwisko jednego komplementariusza lub nazwiska kilku komplementariuszy. Niezbędny jest także dodatek obligatoryjny w postaci oznaczenia „spółka komandytowo-akcyjna”, przy czym dopuszczane jest używanie w obrocie skrótu „S. K. A.”

Co w przypadku, gdy komplementariuszem jest osoba prawna? Firma powinna zawierać pełne brzmienie firmy (nazwy) osoby prawnej oraz dodatkowe oznaczenie „spółka komandytowo-akcyjna”. Nie oznacza to wyłączenia możliwości umieszczenia nazwiska komplementariusza będącego osobą fizyczną.

Co istotne, nazwiska czy firmy (nazwy) akcjonariusza nie umieszcza się w firmie spółki. W przeciwnym razie (podobnie jak w spółce komandytowej w przypadku komandytariusza) akcjonariusz będzie odpowiadał wobec osób trzecich jak komplementariusz.

Zobacz również: Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością firma może być dowolna. W spółkach kapitałowych (sp. z o.o. i S. A.) korpus firmy składa się zwykle z elementów rzeczowych,  fantazyjnych i kombinowanych. Należy pamiętać jednak o dodatku obligatoryjnym „spółka z ograniczoną odpowiedzialnością”. W obrocie można stosować skrót „ spółka z o.o.” lub „sp. z o.o.”

Jeśli spółka jest spółką w organizacji, w firmie spółki należy zamieścić dodatkowe oznaczenie „w organizacji”.

Spółka akcyjna

Firma spółki akcyjnej, podobnie jak spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, również może być dobrana dowolnie. Ponadto powinna zawierać dodatek obligatoryjny „spółka akcyjna”. W obrocie można używać skrótu „S. A.”

Niezbywalność

Firma nie może być zbyta. Istnieje jedynie możliwość oddania jej do korzystania, ale tylko wówczas, gdy nie wprowadza to w błąd osób trzecich.

Polecamy serwis: Spółki

Rejestr

Jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, firmę ujawnia się we właściwym rejestrze. Funkcjonują dwa rejestry. Dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą stworzono Centralną Ewidencję i Informację o Działalności Gospodarczej, natomiast dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej – Krajowy Rejestr Sądowy.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93)

Ustawa z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037)

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek?

Odroczenie terminu płatności składek ZUS. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z odroczenia terminu płatności składek? W ubiegłym roku z odroczenia terminu płatności składek najczęściej korzystali mali płatnicy.

REKLAMA

Przewodnik po spółce w Delaware – wszystko, co musisz wiedzieć zanim założysz firmę w USA

Założenie spółki w Stanach Zjednoczonych, a w szczególności w stanie Delaware, to marzenie wielu przedsiębiorców – zarówno z Polski, jak i z całego świata. Delaware od dekad uważany jest za światowe centrum dla biznesu dzięki swojej wyjątkowej legislacji, przyjaznemu klimatowi dla przedsiębiorców oraz elastycznym strukturze prawnej. Ale czy spółka w Delaware to dobry wybór dla każdego? I co warto wiedzieć zanim złożysz wniosek o rejestrację?

Europejski Akt Dostępności zacznie obowiązywać od 28 czerwca 2025 roku. Za niespełnienie wymagań dyrektywy wysokie kary

Zbliża się termin, od którego wszystkie firmy świadczące określone usługi lub sprzedające wybrane produkty będą musiały zapewnić ich dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Od 28 czerwca 2025 r. niespełnienie wymagań może wiązać się z wysokimi grzywnami oraz utratą reputacji.

REKLAMA