REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo autorskie jako wkład do spółki

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Prawo autorskie może być aportem do spółki / Fot. Fotolia
Prawo autorskie może być aportem do spółki / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Majątkowe prawa autorskie, czy patent jako wkład do spółki to sposób na biznesowe wykorzystanie pomysłów twórcy. Co powinieneś o tym wiedzieć?

Wkłady do spółki

Możliwość biznesowego wykorzystania twórczości autora jest często jednym z najważniejszych korzyści prawa autorskiego. Jednym z możliwych sposobów jest wniesienie majątkowych praw autorskich lub patentu do tworzonej spółki w formie wkładu niepieniężnego. W zamian podmiot, któremu takie prawa niematerialne przysługują otrzyma określony procentowo udział w kapitale spółki oraz udział w jej zysku.

REKLAMA

Wkład niepieniężny

Możliwość wniesienie majątkowych praw autorskich lub też patentu w formie wkładu niepieniężnego (tzw. aportu) wynika z charakteru tego wkładu. Przepisy prawa nie określają dokładnie czym jest taki wkład, przedstawiając jedynie kilka wyłączeń (np. art. 14 par. 1 Kodeksu spółek handlowych w odniesieniu do spółek kapitałowych).

Zobacz: Wkłady na kapitał zakładowy spółki kapitałowej

Niemniej jednak w doktrynie i orzecznictwie przedstawiono cechy, które powinien posiadać przedmiot wkładu niepieniężnego. Przede wszystkim zdolność aportową (zdolność do wniesienia do spółki w formie wkładu niepieniężnego) mają prawa zbywalne, mające ekonomiczną wartość oraz nadające się do ujęcia w bilansie spółki po stronie aktywów.

Taka charakterystyka oznacza, że przedmiotem wkładu może być m.in. autorskie prawo majątkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Utwór na gruncie prawa autorskiego

Prawo autorskie

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych istnieje tzw. dwoistość praw do utworu. Prawo autorskie dzieli się bowiem na osobiste prawo autorskie, które zgodnie z art. 16 ustawy o prawie autorskie składa się w szczególności z prawa do autorstwa utworu (oznacza zatem, że nikt nie może być autorem cudzego utworu), prawa do oznaczania utworu swoim nazwiskiem i pseudonimem. Prawa osobiste charakteryzują się tym, iż nie mogą być zbyte i nigdy nie wygasają.

Uzupełnieniem jest majątkowe prawo autorskie, które dotyczy majątkowych aspektów utworu i jego wykorzystywania, w tym rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji (art. 17 ustawy o prawie autorskim).

Prawo do wynagrodzenia za powielanie utworu, jego publikację.

W tym przypadku prawo to jest ograniczone czasowo i może być zbyte. I właśnie w tym drugim (majątkowym) aspekcie prawa autorskiego mowa jest o zdolności aportowej. Majątkowe prawo autorskie może być bowiem wniesione do spółki w formie wkładu niepieniężnego.

Zobacz: Czy można korzystać z kapitału zakładowego?

Taka możliwość daje znaczne możliwości biznesowego wykorzystywania utworów objętych ochroną prawa autorskiego.

X jest twórcą programu komputerowego, do którego przysługują mu majątkowe prawa autorskie i chce na jego podstawie rozpocząć działalność gospodarczą. Do celu potrzebuje jednak znacznych środków finansowych (w celu prowadzenia dalszych prac rozwojowych, marketingowych etc.). W związku z tym zawiązuje wraz z inwestorem Y spółkę akcyjną.  Obydwaj akcjonariusze uzyskują po 50 proc. akcji przy kapitale zakładowym w wysokości 200 tys. zł. Z tego X pokrywa swoje akcje wkładem niepieniężnym w postaci majątkowych praw do programu komputerowego, a Y (inwestor) wnosi wkład pieniężny w wysokości 100 tys. zł.

Jak wyglądają formalności przy wniesieniu majątkowych praw autorskich do spółki? Czytaj w części drugiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA