REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo autorskie jako wkład do spółki

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Prawo autorskie może być aportem do spółki / Fot. Fotolia
Prawo autorskie może być aportem do spółki / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Majątkowe prawa autorskie, czy patent jako wkład do spółki to sposób na biznesowe wykorzystanie pomysłów twórcy. Co powinieneś o tym wiedzieć?

Wkłady do spółki

Możliwość biznesowego wykorzystania twórczości autora jest często jednym z najważniejszych korzyści prawa autorskiego. Jednym z możliwych sposobów jest wniesienie majątkowych praw autorskich lub patentu do tworzonej spółki w formie wkładu niepieniężnego. W zamian podmiot, któremu takie prawa niematerialne przysługują otrzyma określony procentowo udział w kapitale spółki oraz udział w jej zysku.

REKLAMA

Wkład niepieniężny

Możliwość wniesienie majątkowych praw autorskich lub też patentu w formie wkładu niepieniężnego (tzw. aportu) wynika z charakteru tego wkładu. Przepisy prawa nie określają dokładnie czym jest taki wkład, przedstawiając jedynie kilka wyłączeń (np. art. 14 par. 1 Kodeksu spółek handlowych w odniesieniu do spółek kapitałowych).

Zobacz: Wkłady na kapitał zakładowy spółki kapitałowej

Niemniej jednak w doktrynie i orzecznictwie przedstawiono cechy, które powinien posiadać przedmiot wkładu niepieniężnego. Przede wszystkim zdolność aportową (zdolność do wniesienia do spółki w formie wkładu niepieniężnego) mają prawa zbywalne, mające ekonomiczną wartość oraz nadające się do ujęcia w bilansie spółki po stronie aktywów.

Taka charakterystyka oznacza, że przedmiotem wkładu może być m.in. autorskie prawo majątkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Utwór na gruncie prawa autorskiego

Prawo autorskie

REKLAMA

Zgodnie z przepisami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych istnieje tzw. dwoistość praw do utworu. Prawo autorskie dzieli się bowiem na osobiste prawo autorskie, które zgodnie z art. 16 ustawy o prawie autorskie składa się w szczególności z prawa do autorstwa utworu (oznacza zatem, że nikt nie może być autorem cudzego utworu), prawa do oznaczania utworu swoim nazwiskiem i pseudonimem. Prawa osobiste charakteryzują się tym, iż nie mogą być zbyte i nigdy nie wygasają.

Uzupełnieniem jest majątkowe prawo autorskie, które dotyczy majątkowych aspektów utworu i jego wykorzystywania, w tym rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji (art. 17 ustawy o prawie autorskim).

Prawo do wynagrodzenia za powielanie utworu, jego publikację.

W tym przypadku prawo to jest ograniczone czasowo i może być zbyte. I właśnie w tym drugim (majątkowym) aspekcie prawa autorskiego mowa jest o zdolności aportowej. Majątkowe prawo autorskie może być bowiem wniesione do spółki w formie wkładu niepieniężnego.

Zobacz: Czy można korzystać z kapitału zakładowego?

Taka możliwość daje znaczne możliwości biznesowego wykorzystywania utworów objętych ochroną prawa autorskiego.

X jest twórcą programu komputerowego, do którego przysługują mu majątkowe prawa autorskie i chce na jego podstawie rozpocząć działalność gospodarczą. Do celu potrzebuje jednak znacznych środków finansowych (w celu prowadzenia dalszych prac rozwojowych, marketingowych etc.). W związku z tym zawiązuje wraz z inwestorem Y spółkę akcyjną.  Obydwaj akcjonariusze uzyskują po 50 proc. akcji przy kapitale zakładowym w wysokości 200 tys. zł. Z tego X pokrywa swoje akcje wkładem niepieniężnym w postaci majątkowych praw do programu komputerowego, a Y (inwestor) wnosi wkład pieniężny w wysokości 100 tys. zł.

Jak wyglądają formalności przy wniesieniu majątkowych praw autorskich do spółki? Czytaj w części drugiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cyberzagrożenia w 2024: pięć prognoz na następny rok

  Czy sztuczna inteligencja to większe zagrożenie cyberatakami? Czego powinny obawiać się firmy w nadchodzącym roku? Oto pięć prognoz dotyczących zagrożeń w sektorze cyberbezpieczeństwa na rok 2024 z firmy Nestkope.

  Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

  Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

  Kto zakłada firmę by spełnić swoje marzenia a kto przechodzi na swoje, by skorzystać z okazji

  Daleko za sobą mamy już etap szybkiego przyrostu firm wskutek wymuszania przez dotychczasowych pracodawców przejścia na samozatrudnienie. Teraz rynek młodych firm znormalniał i niewiele różni się od innych, w krajach o ustabilizowanej od dekad gospodarce.

  Przedsiębiorcy z listą oczekiwań do nowego rządu. Na co liczą najbardziej?

  Lista oczekiwań przedsiębiorców wobec nowego rządu jest całkiem długa, a otwierają ją: odblokowanie środków z KPO, przywrócenie dialogu społecznego i stabilności wprowadzania zmian w przepisach czy powrót do poprzedniego sposobu rozliczania składki zdrowotnej.

  REKLAMA

  1000 zł na całe świąteczne zakupy? Taka kwota wystarczy połowie Polaków

  Ponad połowa badanych Polaków planuje przeznaczyć na wszystkie świąteczne (chodzi oczywiście o Święta Bożego Narodzenia) zakupy do 1000 zł - wynika z badania opublikowanego 6 grudnia 2023 r. przez Mastercard. Dodano, że ok. 46 proc. odkłada na ten cel z dużym wyprzedzeniem.

  Prawdziwa szynka, wędlina, kiełbasa, wędzonka – z czego powinny być zrobione? Określi rozporządzenie

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotował 5 grudnia 2023 r. projekt rozporządzenia, które ma na celu wprowadzenie zasad stosowania określeń "szynka" „wędlina”, „wędzonka”, „kiełbasa” przy znakowaniu produktów żywnościowych. Po wejściu w życie tych przepisów będzie jasne jakie produkty będą mogły być oznaczane na opakowaniach tymi określeniami. Projekt ten spotkał się ze sprzeciwem polskich producentów żywności roślinnej.

  Do 200 tys. euro i szansa rozwoju w USA. 10-12 polskich startupów zostanie wybranych w I kwartale 2024 roku

  Maverick Nation wyselekcjonuje technologiczne startupy z Polski i umożliwi im rozwój w Stanach Zjednoczonych. Na początku II kwartału 2024 roku swoich sił w USA spróbuje od 10 do 12 polskich startupów, które na ten cel otrzymają do 200 tys. euro i niespotykane dotąd wsparcie biznesowe. To pierwszy polski, całkowicie prywatny projekt tego typu, utworzony bez wsparcia publicznego ze strony Polskiego Funduszu Rozwoju czy Europejskiego Funduszu Innowacji, co jest ewenementem w inicjatywach tego typu.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  REKLAMA

  Branża transportowa najdłużej czeka na pieniądze od kontrahentów

  Branża TSL jest najszybciej rozwijającym się sektorem gospodarki. Najważniejszą składową tego sukcesu jest transport, który w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie o blisko ćwierć miliona osób (najnowszy raport „Transport drogowy w Polsce 2023”). Skąd zatem biorą się finansowe wyzwania i problemy tej branży? Chociażby z długich terminów płatności. 

  Które branże mają najlepsze perspektywy na przyszły rok?

  Pozytywne dane z NBP pokazujące wzrost wskaźnika prognoz popytu dają optymizm firmom. Które branże mają najlepsze perspektywy? 

  REKLAMA