REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można korzystać z kapitału zakładowego?

Adrian Prusik
Adrian Prusik
Kapitał zakładowy może być używany w działalności gospodarczej spółki.
Kapitał zakładowy może być używany w działalności gospodarczej spółki.

REKLAMA

REKLAMA

W spółkach kapitałowych oraz w spółce komandytowo-akcyjnej warunkiem koniecznym jest ustanowienie kapitału zakładowego odpowiedniej wysokości. Czy spółka może korzystać z kapitału zakładowego?

Kapitał zakładowy

Kapitał zakładowy jest jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych spółki kapitałowej (spółki z o.o. oraz spółki akcyjnej). Jest również przewidziany dla spółki komandytowo-akcyjnej.

REKLAMA

REKLAMA

Jest on podstawowym wkładem wspólników do spółki i stanowi jej podstawowy majątek na początku istnienia. Kapitał zakładowy jest pewnego rodzaju zobowiązaniem, jakie spółka zaciąga u swoich akcjonariuszy. Stanowi on pewną minimalną sumę zobowiązań wspólników do wniesienia wkładu majątkowego do spółki. Dzięki temu spółka już na rozpoczęciu działalności jest wyposażona w pewien majątek.

Kapitał zakładowy dzieli się na udziały (w spółce z o.o.) oraz akcje (w spółce akcyjnej i komandytowo-akcyjnej). Wniesienie wkładów na pokrycie kapitału jest warunkiem niezbędnym założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku spółki akcyjnej całość kapitału nie musi być pokryta w całości na początku, niemniej jednak spółka ma w tej mierze roszczenia do akcjonariuszy.

Zobacz: Co można wnieść aportem do spółki kapitałowej?

Minimalna wysokość kapitału zakładowego

Przepisy Kodeksu spółek handlowych przewidują minimalną wartość kapitału zakładowego dla każdej z tych spółek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przypadku spółki z ograniczona odpowiedzialnością kapitał zakładowy musi wynosić nie mniej niż 5 tys. zł. (art. 154 ust. 1 Kodeksu spółek handlowych). Dużo większy musi być za to kapitał zakładowy spółki akcyjnej, którego wysokość odzwierciedla fakt, iż jest ona przeznaczona dla poważniejszych przedsięwzięć gospodarczych. Zgodnie z art. 308 ust. 1 Kodeksu spółek handlowych minimalna wysokość kapitału zakładowego to 100 tys. zł. Z kolei w spółce komandytowo-akcyjnej kapitał zakładowy powinien wynosić minimum 50 tys. zł.

Rozporządzanie kapitałem zakładowym

Jedną z podstawowych funkcji, jaką pełni kapitał zakładowy jest funkcja gwarancyjna wobec wierzycieli spółki. Stanowić on ma ewentualne zabezpieczenie dla wierzycieli spółki spłaty zobowiązań zaciągniętych wobec nich przez spółkę. Dlatego też w przepisach KSH wprowadzono szereg zapisów ograniczających dysponowanie kapitałem, takich jak: zakaz zwrotu wspólnikom wniesionych wkładów (art. 189 ust. 1 i 344 ust. 1 KSH), zakaz pobierania odsetek od wniesionych wkładów oraz zakaz jego uszczuplania w czasie trwania spółki (art. 189 ust. 2 KSH).

Zobacz serwis: Spółka akcyjna

Czy jednak to oznacza, że kapitał zakładowy nie może być używany przez spółkę i powinien bezczynnie leżeć na jej koncie bankowym (jeżeli jest w całości wkładem pieniężnym)?

Odpowiedź brzmi nie. Kapitał zakładowy w postaci pieniężnej wcale nie musi bezczynnie leżeć na koncie bankowym spółki. Może on służyć do prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę.

Spółka akcyjna ma kapitał zakładowy wynoszący 200 tys. zł. W całości został on wniesiony we wkładzie pieniężnym. Spółka chciałaby zakupić nieruchomość na której planuje prowadzić działalność gospodarczą. W takiej sytuacji kwota na zakup może być przeznaczona z kapitału zakładowego, a w jej miejsce do majątku spółki wejdzie nieruchomość. Tym samym kapitał będzie tej samej wysokości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

  Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

  Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

  Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

  Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

  Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

  Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

  Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

  REKLAMA

  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  REKLAMA