| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Czy można korzystać z kapitału zakładowego?

Czy można korzystać z kapitału zakładowego?

W spółkach kapitałowych oraz w spółce komandytowo-akcyjnej warunkiem koniecznym jest ustanowienie kapitału zakładowego odpowiedniej wysokości. Czy spółka może korzystać z kapitału zakładowego?

Kapitał zakładowy

Kapitał zakładowy jest jednym z podstawowych elementów konstrukcyjnych spółki kapitałowej (spółki z o.o. oraz spółki akcyjnej). Jest również przewidziany dla spółki komandytowo-akcyjnej.

Jest on podstawowym wkładem wspólników do spółki i stanowi jej podstawowy majątek na początku istnienia. Kapitał zakładowy jest pewnego rodzaju zobowiązaniem, jakie spółka zaciąga u swoich akcjonariuszy. Stanowi on pewną minimalną sumę zobowiązań wspólników do wniesienia wkładu majątkowego do spółki. Dzięki temu spółka już na rozpoczęciu działalności jest wyposażona w pewien majątek.

Kapitał zakładowy dzieli się na udziały (w spółce z o.o.) oraz akcje (w spółce akcyjnej i komandytowo-akcyjnej). Wniesienie wkładów na pokrycie kapitału jest warunkiem niezbędnym założenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku spółki akcyjnej całość kapitału nie musi być pokryta w całości na początku, niemniej jednak spółka ma w tej mierze roszczenia do akcjonariuszy.

Zobacz: Co można wnieść aportem do spółki kapitałowej?

Minimalna wysokość kapitału zakładowego

Przepisy Kodeksu spółek handlowych przewidują minimalną wartość kapitału zakładowego dla każdej z tych spółek.

W przypadku spółki z ograniczona odpowiedzialnością kapitał zakładowy musi wynosić nie mniej niż 5 tys. zł. (art. 154 ust. 1 Kodeksu spółek handlowych). Dużo większy musi być za to kapitał zakładowy spółki akcyjnej, którego wysokość odzwierciedla fakt, iż jest ona przeznaczona dla poważniejszych przedsięwzięć gospodarczych. Zgodnie z art. 308 ust. 1 Kodeksu spółek handlowych minimalna wysokość kapitału zakładowego to 100 tys. zł. Z kolei w spółce komandytowo-akcyjnej kapitał zakładowy powinien wynosić minimum 50 tys. zł.

Rozporządzanie kapitałem zakładowym

Jedną z podstawowych funkcji, jaką pełni kapitał zakładowy jest funkcja gwarancyjna wobec wierzycieli spółki. Stanowić on ma ewentualne zabezpieczenie dla wierzycieli spółki spłaty zobowiązań zaciągniętych wobec nich przez spółkę. Dlatego też w przepisach KSH wprowadzono szereg zapisów ograniczających dysponowanie kapitałem, takich jak: zakaz zwrotu wspólnikom wniesionych wkładów (art. 189 ust. 1 i 344 ust. 1 KSH), zakaz pobierania odsetek od wniesionych wkładów oraz zakaz jego uszczuplania w czasie trwania spółki (art. 189 ust. 2 KSH).

Zobacz serwis: Spółka akcyjna

Czy jednak to oznacza, że kapitał zakładowy nie może być używany przez spółkę i powinien bezczynnie leżeć na jej koncie bankowym (jeżeli jest w całości wkładem pieniężnym)?

Odpowiedź brzmi nie. Kapitał zakładowy w postaci pieniężnej wcale nie musi bezczynnie leżeć na koncie bankowym spółki. Może on służyć do prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę.

Spółka akcyjna ma kapitał zakładowy wynoszący 200 tys. zł. W całości został on wniesiony we wkładzie pieniężnym. Spółka chciałaby zakupić nieruchomość na której planuje prowadzić działalność gospodarczą. W takiej sytuacji kwota na zakup może być przeznaczona z kapitału zakładowego, a w jej miejsce do majątku spółki wejdzie nieruchomość. Tym samym kapitał będzie tej samej wysokości.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Głos

Od stycznia 2013 roku pełni funkcję Prezesa Tax Care. Wcześniej, przez blisko trzy lata, pracował na stanowiskach: Dyrektora Sprzedaży oraz Wiceprezesa Zarządu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »