reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka komandytowo-akcyjna > Jakie są sposób wnoszenia udziałów w spółce komandytowo – akcyjnej?

Jakie są sposób wnoszenia udziałów w spółce komandytowo – akcyjnej?

Prowadzenie działalności gospodarczej może odbywać się w różnej formie organizacyjno – prawnej. Jedną z takich form jest spółka komandytowo – akcyjna. Jest to specyficzna spółka, łącząca w sobie cechy spółek osobowych oraz kapitałowych. Tak jest również w przypadku wnoszenia udziałów.

Spółka komandytowo – akcyjna jest spółką posiadającą kapitał zakładowy, który musi wynosić co najmniej 50 tys. zł. Oprócz tego mogą w niej występować jeszcze inne kapitały (np. zapasowy, czy rezerwowy). Wnoszenie wkładów na nie zależy od rodzaju wspólnika, bowiem w spółce tej mamy do czynienia zarówno zw wspólnikami odpowiadającymi bez ograniczeń całym swoim majątkiem (komplementariuszami), jak również akcjonariuszami.

Komplementariusz może więc wnieść wkład do spółki komandytowo-akcyjnej na kapitał zakładowy lub na inne fundusze. Wkład ten może więc polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki. Nie jest także określony termin, w którym komplementariusz jest zobowiązany do jego wniesienia. Możliwe jest natomiast określenie w umowie spółki terminu, w którym musi nastąpić wniesienie wkładu. Jeżeli nie jest on określony, wspólnik musi wnieść wkład po wezwaniu go do tego przez zarząd.

Warto jednak pamiętać, że wniesienie przez komplementariusza wkładu na kapitał zakładowy nie wyłącza jego nieograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Komplementariusz w zamian za wniesienie wkładów do spółki otrzymuje udziały.

Przeczytaj również: Jak w praktyce wygląda realizacja prawa udziału w spółce akcyjnej?

Nieco inaczej kształtuje się sytuacja w odniesieniu do akcjonariuszy. W tym przypadku stosuje się obszerne regulacje dotyczące spółki akcyjnej. Jeżeli więc wpłaty na kapitał zakładowy mają zarówno charakter pieniężny, jak i niepieniężny, powinien on być opłacony przed rejestracją co najmniej w ¼. Wysokość tę należy podać przy zgłaszaniu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Akcjonariusze w zamian za wniesione udziały otrzymują akcje.

Polecamy serwis Spółka akcyjna

Specyficzny kształt spółki komandytowo – akcyjnej, a także dość skomplikowane reguły dotyczące chociażby pokrywania kapitałów powodują, że nie jest ona zbyt często wybieraną formą organizacyjno – prawną. Warto jednak rozważyć tę formę prowadzenia działalności gospodarczej, a w razie trudności poradzić się osób kompetentnych.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Komplementariusz w zamian za wniesienie wkładów do spółki otrzymuje udziały.
Komplementariusz w zamian za wniesienie wkładów do spółki otrzymuje udziały.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mrugas

ekspert z zakresu prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama