Jakie są sposób wnoszenia udziałów w spółce komandytowo – akcyjnej?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Spółka komandytowo – akcyjna jest spółką posiadającą kapitał zakładowy, który musi wynosić co najmniej 50 tys. zł. Oprócz tego mogą w niej występować jeszcze inne kapitały (np. zapasowy, czy rezerwowy). Wnoszenie wkładów na nie zależy od rodzaju wspólnika, bowiem w spółce tej mamy do czynienia zarówno zw wspólnikami odpowiadającymi bez ograniczeń całym swoim majątkiem (komplementariuszami), jak również akcjonariuszami.
REKLAMA
Komplementariusz może więc wnieść wkład do spółki komandytowo-akcyjnej na kapitał zakładowy lub na inne fundusze. Wkład ten może więc polegać na przeniesieniu lub obciążeniu własności rzeczy lub innych praw, a także na dokonaniu innych świadczeń na rzecz spółki. Nie jest także określony termin, w którym komplementariusz jest zobowiązany do jego wniesienia. Możliwe jest natomiast określenie w umowie spółki terminu, w którym musi nastąpić wniesienie wkładu. Jeżeli nie jest on określony, wspólnik musi wnieść wkład po wezwaniu go do tego przez zarząd.
Warto jednak pamiętać, że wniesienie przez komplementariusza wkładu na kapitał zakładowy nie wyłącza jego nieograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Komplementariusz w zamian za wniesienie wkładów do spółki otrzymuje udziały.
Przeczytaj również: Jak w praktyce wygląda realizacja prawa udziału w spółce akcyjnej?
Nieco inaczej kształtuje się sytuacja w odniesieniu do akcjonariuszy. W tym przypadku stosuje się obszerne regulacje dotyczące spółki akcyjnej. Jeżeli więc wpłaty na kapitał zakładowy mają zarówno charakter pieniężny, jak i niepieniężny, powinien on być opłacony przed rejestracją co najmniej w ¼. Wysokość tę należy podać przy zgłaszaniu spółki do Krajowego Rejestru Sądowego. Akcjonariusze w zamian za wniesione udziały otrzymują akcje.
Polecamy serwis Spółka akcyjna
Specyficzny kształt spółki komandytowo – akcyjnej, a także dość skomplikowane reguły dotyczące chociażby pokrywania kapitałów powodują, że nie jest ona zbyt często wybieraną formą organizacyjno – prawną. Warto jednak rozważyć tę formę prowadzenia działalności gospodarczej, a w razie trudności poradzić się osób kompetentnych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.