| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Jak w praktyce wygląda realizacja prawa udziału w spółce akcyjnej?

Jak w praktyce wygląda realizacja prawa udziału w spółce akcyjnej?

Akcjonariusz posiada uprawnienie do realizacji swojego prawa udziału bądź to osobiście, bądź przez pełnomocnika. Osobisty udział akcjonariusza to bezpośrednia forma uczestnictwa w podejmowaniu uchwał przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. W związku z udziałem akcjonariusza w walnym zgromadzeniu spółki akcjonariusz może wykonywać przysługujące mu prawa z akcji. Akcjonariusz może realizować swoje prawo zawsze wtedy, gdy jego głosowanie osobiste albo przez pełnomocnika nie jest wyłączone.

Zgodnie z regulacją Kodeksu spółek handlowych zawartą w artykule 412 § 2, nie można akcjonariuszowi ograniczyć prawa do ustanowienia pełnomocnika ani też liczby pełnomocników. Jeżeli z treści pełnomocnictwa nie wynika nic innego, to pełnomocnik ma prawo wykonywać wszelkie uprawnienia przysługujące akcjonariuszowi na walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej. Wskazać należy na jeszcze jedną możliwość, którą daje Kodeks spółek handlowych. Mianowie istnieje możliwość ustanowienia jednego pełnomocnika przez kilku akcjonariuszy. Wówczas pełnomocnik może oddawać odmienne głosy z akcji poszczególnych akcjonariuszy.

Jan K. jest pełnomocnikiem na walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej. Reprezentuje Adama W. i Józefa N. w imieniu Adama W. jest za podjęciem uchwały, natomiast w imieniu Józefa N. głosuje przeciw uchwale.

Jak wynika z art. 412 prim § 1 Kodeksu spółek handlowych, pełnomocnictwo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej powinno być udzielone w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Przeczytaj również: Tajność i jawność uchwał podejmowanych przez spółkę akcyjną - porada

Pamiętać należy, że ustawa przewiduje pewne ograniczenia w udzielaniu pełnomocnictwa do udziału w walnym zgromadzeniu spółki. Otóż pełnomocnikiem nie może być ani pracownik spółki, ani członek zarządu. Ograniczenie powyższe nie tyczy się spółki publicznej. Jeżeli pełnomocnikiem na walnym zgromadzeniu publicznej spółki akcyjnej jest członek zarządu, członek rady nadzorczej, pracownik, likwidator albo członek organu bądź pracownik spółki albo spółdzielni zależnej to pełnomocnictwo może być udzielone tylko na jedno walne zgromadzenie.

Polecamy serwis Fundusze unijne

Pełnomocnik obowiązany jest do ujawnienia akcjonariuszowi wszelkich okoliczności, które wskazują na istnienie, bądź możliwość zaistnienia konfliktu interesów. Zgodnie z art. 412 prim § 3 Kodeksu spółek handlowych, możliwość udzielenia dalszego pełnomocnictwa jest wykluczona.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »