REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak w praktyce wygląda realizacja prawa udziału w spółce akcyjnej?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Pełnomocnik obowiązany jest do ujawnienia akcjonariuszowi wszelkich okoliczności, które wskazują na istnienie, bądź możliwość zaistnienia konfliktu interesów.
Pełnomocnik obowiązany jest do ujawnienia akcjonariuszowi wszelkich okoliczności, które wskazują na istnienie, bądź możliwość zaistnienia konfliktu interesów.

REKLAMA

REKLAMA

Akcjonariusz posiada uprawnienie do realizacji swojego prawa udziału bądź to osobiście, bądź przez pełnomocnika. Osobisty udział akcjonariusza to bezpośrednia forma uczestnictwa w podejmowaniu uchwał przez walne zgromadzenie akcjonariuszy. W związku z udziałem akcjonariusza w walnym zgromadzeniu spółki akcjonariusz może wykonywać przysługujące mu prawa z akcji. Akcjonariusz może realizować swoje prawo zawsze wtedy, gdy jego głosowanie osobiste albo przez pełnomocnika nie jest wyłączone.

Zgodnie z regulacją Kodeksu spółek handlowych zawartą w artykule 412 § 2, nie można akcjonariuszowi ograniczyć prawa do ustanowienia pełnomocnika ani też liczby pełnomocników. Jeżeli z treści pełnomocnictwa nie wynika nic innego, to pełnomocnik ma prawo wykonywać wszelkie uprawnienia przysługujące akcjonariuszowi na walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej. Wskazać należy na jeszcze jedną możliwość, którą daje Kodeks spółek handlowych. Mianowie istnieje możliwość ustanowienia jednego pełnomocnika przez kilku akcjonariuszy. Wówczas pełnomocnik może oddawać odmienne głosy z akcji poszczególnych akcjonariuszy.

REKLAMA

Jan K. jest pełnomocnikiem na walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej. Reprezentuje Adama W. i Józefa N. w imieniu Adama W. jest za podjęciem uchwały, natomiast w imieniu Józefa N. głosuje przeciw uchwale.

Jak wynika z art. 412 prim § 1 Kodeksu spółek handlowych, pełnomocnictwo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu spółki akcyjnej powinno być udzielone w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Przeczytaj również: Tajność i jawność uchwał podejmowanych przez spółkę akcyjną - porada

Pamiętać należy, że ustawa przewiduje pewne ograniczenia w udzielaniu pełnomocnictwa do udziału w walnym zgromadzeniu spółki. Otóż pełnomocnikiem nie może być ani pracownik spółki, ani członek zarządu. Ograniczenie powyższe nie tyczy się spółki publicznej. Jeżeli pełnomocnikiem na walnym zgromadzeniu publicznej spółki akcyjnej jest członek zarządu, członek rady nadzorczej, pracownik, likwidator albo członek organu bądź pracownik spółki albo spółdzielni zależnej to pełnomocnictwo może być udzielone tylko na jedno walne zgromadzenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Fundusze unijne

Pełnomocnik obowiązany jest do ujawnienia akcjonariuszowi wszelkich okoliczności, które wskazują na istnienie, bądź możliwość zaistnienia konfliktu interesów. Zgodnie z art. 412 prim § 3 Kodeksu spółek handlowych, możliwość udzielenia dalszego pełnomocnictwa jest wykluczona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  Od 2025 roku zapłacisz podatek dopiero gdy kontrahent zapłaci za fakturę. Uwzględnisz koszty, gdy za nie zapłacisz [kasowy PIT]

  Najprawdopodobniej w 2025 roku wejdą w życie przepisy wprowadzające tzw. kasowy PIT. Opublikowano już założenia nowelizacji wprowadzającej te przepisy. Co z nich wynika?

  Polska wystąpi z wnioskiem o zezwolenie na połów szprota w kwietniu. Chodzi o zapewnienie żywności ukraińskim żołnierzom

  Połów szprota w kwietniu na głębokości większej niż 65 m – to będzie przedmiotem wniosku polskiego rządu do Komisji Europejskiej. Argumentem za uwzględnieniem tego wniosku przez władze Unii Europejskiej ma być fakt, że łowiony przez polskich rybaków szprot stanowi podstawę wyżywienia ukraińskich żołnierzy walczących na froncie wojny z Rosją.

  REKLAMA

  Dominujący wspólnik sp. z o.o. nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako jedyny wspólnik spółki – uchwała Sądu Najwyższego

  21 lutego 2024 r. Sąd Najwyższy (SN) podjął uchwałę (III UZP 8/23), w której stwierdził, że wspólnik dwuosobowej spółki z o.o. posiadający 99% udziałów (wspólnik dominujący) nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako osoba prowadząca pozarolniczą działalność.

  Handel hurtowy i nowe zamówienia w przemyśle - co pokazują najnowsze dane GUS?

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował dane o wynikach handlu hurtowego i nowych zamówieniach w przemyśle w styczniu 2024 roku.

  Ceny zbóż 2024 - koniec lutego. Ile kosztują pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, pszenżyto w Polsce i na giełdach światowych?

  Ile kosztują zboża na polskim rynku i w eksporcie w ostatniej dekadzie lutego 2024 roku? Jakie są ceny na giełdach światowych? Jakie ceny osiągają: pszenica, żyto, kukurydza, jęczmień, owies, rzepak, pszenżyto? 

  Szynka ze zmodyfikowanej genetycznie świni już za kilka lat?

  Dzięki edycji genów metodą CRISPR udało się uzyskać świnie odporne na zespół rozrodczo-oddechowy, chorobę powodującą wielkie straty w hodowli – informuje „The CRISPR Journal”.

  REKLAMA

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra. Wartość naszych złóż to 127 miliardów USD

  Polska stała się liderem pod względem złóż srebra, tak wynika z danych United States Geological Survey. Według aktualnych cen wartość naszych złóż rud srebra wynosi około 127 miliardów USD. Złoża szacuje się na 170 tys. ton. KGHM jest jednym z liderów światowego wydobycia srebra.

  Prawo do odłączenia, czyli czas na europejskie Porozumienie o cyfryzacji

  Prawo do odłączenia jest jednym z elementów europejskiego Porozumienia o cyfryzacji. Wypracowanie katalogu dobrych praktyk w zakresie transformacji cyfrowej w miejscu pracy oraz przygotowanie do wdrożenia Porozumienia Ramowego Europejskich Partnerów Społecznych w sprawie cyfryzacji na poziomie krajowym to główne cele projektu EFAD przygotowującego do procesu transformacji cyfrowej rynku pracy.

  REKLAMA