Tajność i jawność uchwał podejmowanych przez spółkę akcyjną - porada
REKLAMA
REKLAMA
Zasadą jest jawne głosowanie w spółce akcyjnej (art. 420 § 1 Kodeksu spółek handlowych – k.s.h). Od tej zasady jednak istnieją wyjątki. Tajne głosowanie zarządza się wyjątkowo w następujących sytuacjach:
REKLAMA
- przy wyborach oraz nad wnioskami o odwołanie członków organów spółki lub likwidatorów,
- o pociągnięcie członków organów spółki lub likwidatorów do odpowiedzialności,
- w sprawach osobowych,
- na żądanie choćby jednego z akcjonariuszy obecnych lub reprezentowanych na walnym zgromadzeniu,
- walne zgromadzenie może powziąć uchwałę o uchyleniu tajności głosowania w sprawach dotyczących wyboru komisji.
Przepisy dotyczące tajności głosowania nie stosuje się, gdy w walnym zgromadzeniu uczestniczy tylko jeden akcjonariusz. Warto podkreślić, że w niektórych sprawach dopuszczalne jest glosowanie poprzez aklamację. Dotyczy to jednak tylko spraw porządkowych, np. wyboru sekretarza walnego zgromadzenia.
Dowiedz się Jaka jest pozycja prawna likwidatorów w spółce akcyjnej?
Jakie są skutki podjęcia uchwały spółki akcyjnej w głosowaniu jawnym, zamiast tajnym?
Uchwała, która została podjęta w głosowaniu jawnym, wbrew przepisowi prawa, w tym wypadku wbrew art. 420 § 2 i 3 Kodeksu spółek handlowych. podlega zaskarżeniu na podstawie art. 425 k.s.h. Prawo do wniesienia powództwa wygasa z upływem sześciu miesięcy od dnia, w którym uprawniony powziął wiadomość o uchwale, nie później jednak niż z upływem dwóch lat od dnia powzięcia uchwały. Powództwo o stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia spółki publicznej, a więc takiej, której choćby część akcji jest dopuszczona do publicznego obrotu powinno być wniesione w terminie trzydziestu dni od dnia jej ogłoszenia, nie później jednak niż w terminie roku od dnia powzięcia uchwały.
Polecamy serwis Windykacja
Prawo do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia przysługuje:
- zarządowi, radzie nadzorczej oraz poszczególnym członkom tych organów,
- akcjonariuszowi, który głosował przeciwko uchwale, a po jej powzięciu zażądał zaprotokołowania sprzeciwu, wymóg głosowania nie dotyczy akcjonariusza akcji niemej;
- akcjonariuszowi bezzasadnie niedopuszczonemu do udziału w walnym zgromadzeniu,
- akcjonariuszom, którzy nie byli obecni na walnym zgromadzeniu, jedynie w przypadku wadliwego zwołania walnego zgromadzenia lub też powzięcia uchwały w sprawie nieobjętej porządkiem obrad.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.