REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto reprezentuję spółkę akcyjną w procesie o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia?

Zarząd jest zobowiązany zgłosić sądowi rejestrowemu prawomocny wyrok uchylający uchwalę walnego zgromadzenia lub stwierdzający nieważność uchwały w terminie tygodnia.
Zarząd jest zobowiązany zgłosić sądowi rejestrowemu prawomocny wyrok uchylający uchwalę walnego zgromadzenia lub stwierdzający nieważność uchwały w terminie tygodnia.

REKLAMA

REKLAMA

Kto reprezentuje spółkę akcyjną w sądzie przy uchylaniu uchwały walnego zgromadzenia lub w procesie dotyczącym stwierdzenia nieważności tej uchwały? Odpowiedzi szukaj w poniższym artykule.

W postępowaniu w sprawie uchylenia uchwały walnego zgromadzenia lub stwierdzenia nieważności uchwały walnego zgromadzenia spółkę reprezentuje zarząd, jeżeli nie został ustanowiony na podstawie uchwały walnego zgromadzenia pełnomocnik (art. 426 § 1 Kodeksu spółek handlowych – k.s.h.).

REKLAMA

REKLAMA

Zarząd działa w procesie albo przez pełnomocnika, albo samodzielnie, z tym, że każdy członek zarządu ma prawo do reprezentowania spółki we wszystkich czynnościach sądowych i pozasądowych spółki (art. 372 § 1 k.s.h.). Jeśli natomiast zarząd jest wieloosobowy, to sposób reprezentowania spółki określa jej statut (art. 373 § 1 k.s.h.). Jeżeli natomiast statut nie zawiera żadnych postanowień w tej kwestii, wówczas do składania oświadczeń w imieniu spółki wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu łącznie z prokurentem.

Sposób łącznej reprezentacji spółki przez dwóch członków zarządu albo członków zarządu i prokurenta odnosi się także do wszczęcia i prowadzenia sądowego postępowania cywilnego, chyba, że statut spółki reguluje odmiennie sposób reprezentacji spółki (uchwała Sądu Najwyższego z dnia 29 listopada 1991 r., sygn. akt III CZP, OSP 1992/9/208).

Przeczytaj także Jak zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia?

Zarząd jest zobowiązany zgłosić sądowi rejestrowemu prawomocny wyrok uchylający uchwalę walnego zgromadzenia lub stwierdzający nieważność uchwały w terminie tygodnia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W określonych sytuacjach przepisy przewidują zawieszenie członka zarządu w pełnieniu przez niego obowiązków. Zawieszony członek zarządu nie może np. reprezentować spółki. Do kompetencji rady nadzorczej należy również zawieszanie, z ważnych powodów poszczególnych lub wszystkich członków zarządu oraz delegowanie członków rady nadzorczej, na okres nie dłuższy niż trzy miesiące do czasowego wykonywania czynności członków zarządu, którzy zostali odwołani, złożyli rezygnację lub z innych przyczyn nie mogą sprawować swoich czynności (art. 383 § 1 k.s.h.). W przypadku niemożności sprawowania czynności przez członka zarządu rada nadzorcza powinna niezwłocznie podjąć działania w celu dokonania zmiany w składzie zarządu.

To, że zawieszony członek zarządu nie może reprezentować spółki nie oznacza, że traci on swój status członka zarządu, może zatem wytoczyć powództwo o uchylenie lub stwierdzenie nieważności uchwały walnego zgromadzenia, które są:

  • sprzeczne z prawem lub statutem,
  • gdy uchwała godzi w interes spółki,
  • ma na celu pokrzywdzenie akcjonariusza lub
  • jest sprzeczna z dobrymi obyczajami.

Polecamy serwis Windykacja

Prawo zarządu spółki akcyjnej do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały walnego zgromadzenia wynika z art. 422 § 2 k.s.h.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA